Թուրքիան վերացրել է մուտքի արտոնագրերը Շենգենյան երկրների համար
Թուրքիայում ուժի մեջ է մտել Շենգենյան գոտու երկրների համար մուտքի արտոնագրերի սահմանափակումների վերաբերյալ օրենքը:
korrespondent.net-ի փոխանցմամբ`այդ մասին տեղեկացնում է Resmi Gazete պաշտոնական կառավարական տեղեկատուն:
Կառավարության որոշման տեքստում նշվում է, որ այդ օրենքն ուժի մեջ կմտնի Եվրամիության կողմից Թուրքիայի քաղաքացիների համար մուտքի արտոնագրերի չեղարկման պահից:
Ակնկալվում է, որ մայիսի 4-ին Եվրահնաձնաժողովը կքննարկի Թուրքիայի հետ մուտքի արտոնագրերի ազատականցաման հետ կապված բանակցությունների առաջընթացի վերաբերյալ վերջնական արդյունքները: Վերջինի  հաստատման դեպքում փաստացի պետք է նախապատրաստական գործընթաց սկսվի, որի արդյունքում հունիսի 30-ին Թուրքիայի քաղաքացիների համար Շենգենյան վիզաները կվերացվեն:
Ըստ ԶԼՄ-ների` Եվրահանձնաժողովը պատրաստ է սատարել Թուրքիայի համար մուտքի արտոնագրերի վերացման որոշումը: Տվյալ որոշումը պետք է դառնա Թուրքիայի և ԵՄ-ի միջև միգրացիոն ճգնաժամի լուծման գործարքի մի մասը, որը սրվել էր նախորդ տարվա վերջին:
Ի պատասխան մուտքի արտոնագրերի վերացման` թուրքական իշխանությունները հետ կընդունեն ԵՄ տարածք ներթափանցած միգրանտների մի մասին և համապատասխան քայլեր ձեռնարկել ներգաղթյալների հոսքը դադարեցնելու ուղղությամբ:

Турция отменила визы для стран Шенгена
В Турции вступил в силу закон об отмене визовых ограничений для стран Шенгенской зоны. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на официальный правительственный вестник Resmi Gazete.
В тексте постановления правительства указывается, что данная мера фактически "вступит в силу с момента отмены Евросоюзом виз для граждан Турции".
Ожидается, что 4 мая Еврокомиссия рассмотрит итоговый отчет о прогрессе переговоров с Турцией в части визовой либерализации. В случае его одобрения фактически должен начаться подготовительный процесс, в результате которого к 30 июня Шенгенские визы для граждан Турции будут отменены.
Как писали СМИ, Еврокомиссия готова одобрить отмену виз для Турции. Данное решение должно стать частью сделки между Турцией и ЕС по урегулированию миграционного кризиса, обострившегося в конце прошлого года.
В ответ на отмену виз турецкие власти должны будут взять обратно часть мигрантов, попавших на территорию ЕС и принять меры по остановке вновь прибывающих беженцев.