Առաջատար տնտեսագետները կոչ են արել վերացնել օֆշորային գոտիները
300-ից ավելի տնտեսագետներ խնդրագիր են ստորագրել ուղղված Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դեյվիդ Քեմերոնին և պետության այլ ղեկավարներին օֆշորային գոտիների գործունեության դադարեցման անհրաժեշտության մասին:
korrespondent.net-ի փոխանցմամբ` նամակում ընդգծվում է, որ օֆշորները միայն ավելացնում են աշխարհում տիրող կոռուպցիայի ծավալները և օգնում են միջազգային կազմակերպություններին այլ ընկերությունների հաշվին ունենալ ֆինանսական օգուտ:
Փաստաթուղթը հրապարակվել է Լոնդոնում այս շաբաթ կայանալիք կոռուպցիայի դեմ պայքարի համաժողովի բացման նախօրեին:
Դիմումը ստորագրել են նաև Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Անգուս Դիտոն, Արժույթի միջազգային հիմնադրամի նախկին տնտեսագետ Օլիվյե Բլանշարը և Սասեքսա համալսարանի դասախոս Մարինա Մացուկատոն:
Փաստաթղթում նշվում է, որ Mossack Fonseca բազմիցս օգնել է իր հաճախորդներին փողեր լվանալ, խուսափել պատժամիջոցներից և հարկերից: Այնտեղ հիշատակվում է 72 երկրների ներկայիս և նախկին ղեկավարների, ինչպես նաև բարձրաստիճան պաշտոնյաների, գործարարների և մշակութային գործիչների անուններ:
Միևնույն ժամյանակ փորձագետները պնդում են, որ Պանաման չի մտնում ամենափակ կառավարվող օֆշորային գոտիների տասնյակի մեջ:

Ведущие экономисты призвали ликвидировать офшоры
Более 300 экономистов подписали обращение к премьеру Великобритании Дэвиду Кэмерону и другим главам государств, в котором говорится о необходимости прекращения деятельности офшорных зон.
В письме подчеркивается, что офшоры лишь увеличивают уровень коррупции в мире и помогают международным корпорациям получать финансовые выгоды за счет других.
Документ обнародован в преддверии открытия на этой неделе в Лондоне конференции по борьбе с коррупцией.
Обращение подписали в том числе лауреат Нобелевской премии Ангус Дитон, бывший главный экономист Международного валютного фонда Оливье Бланшар и профессор университета Сассекса Мариана Маццукато.
Месяц назад попавшие в прессу миллионы документов панамской юридической фирмы Mossack Fonseca привлекли всеобщее внимание к деятельности офшоров.
В них указывается, что Mossack Fonseca в ряде случаев помогала клиентам отмывать деньги, избегать санкций и уходить от налогов.
В документах упоминаются 72 нынешних или бывших глав государств, а также высокопоставленные чиновники, бизнесмены и деятели культуры.
При этом эксперты утверждают, что Панама не входит даже в десятку самых закрытых от регулирующих органов офшоров.