ԻՊ-ը վախկոտության մեղադրանքով կենդանի թաղել է 30-ից ավելի զինյալների
«Իսլամական պետություն» ծայրահեղական խմբավորումը մահապատժի է ենթարկել իր 30-ից ավելի ջիհադիստներին դասալքության և զինված քրդական խմբավորումների հետ բախումից խոսափելու համար: Interfax.ru-ի փոխանցմամբ` տեղի աղբյուրների վկայակոչմամբ` 35-45 ԻՊ զինյալներ կենդանի թաղվել են վախկոտության համար:
Անանուն աղբյուրի հստակեցմամբ` ԻՊ զինյալները իրաքյան կառավարական ուժերի հետ բախումից խուսափել են Բաշիր գյուղում` Քիրքուկ իրաքյան քաղաքի հարավում: Որպես արդյունք` հաջողվել է հետ վերադարձնել Բաշիրը:
Ինչպես նշվում է, սա առաջին դեպքն է, երբ ԻՊ-ը կենդանի թաղում է իր զինվորներին` չնայած որ նախկինում ևս արձանագրվել են մահապատժի ենթարկման դեպքեր մարտերից խուսափելու համար: Այսպես, փետրվարի 28-ին Մոսոիլում տեղակայված ռազմական բազայում ԻՊ 35 զինյալներ մեղադրվել էին դավադրության մեջ և գնդակահարվել, իսկ մայիսի 2 իսլամիստներ ևս գնդակահարվել էին դավադրության մեղադրանքով: Երկու օր անց տասնյակ զինյալներ սպանվել էին Ալ- Հադար բնակավայրում:

ИГ похоронило заживо свыше 30 своих боевиков по обвинению в трусости
Экстремистская организация "Исламское государство" (запрещена в России) казнила свыше тридцати своих джихадистов за дезертирство и отказ от столкновений с курдскими вооруженными формированиями (пешмерга), сообщает The International Business Times.
По утверждению местных источников, от 35 до 45 боевиков были погребены заживо за трусость. Неназванный источник уточнил местному информагентству ABNA, что боевики уклонились от боя с проправительственными иракскими силами в деревне Башир на юге иракского города Киркук. В результате пешмерга смогли занять Башир.
Как отмечается, это первый случай, когда ИГ заживо хоронит своих солдат, несмотря на то, что и ранее случались казни за бегство с поля боя. Так, 28 февраля в военном лагере возле Мосула 35 членов ИГ были обвинены в заговоре и приговорены к расстрелу, 8 мая двоих исламистов также расстреляли по обвинению заговоре, день спустя еще десятки были убиты в деревне Аль-Хадар