Nokia-ն կվերականգնի սմարթֆոնների և պլանշետների արտադրությունը
Nokia ընկերությունը պաշտոնապես հայտարարել է բջջային սարքավորումների շուկա վերադառնալու մասին: korrespondent.net-ի փոխանցմամբ` դրան կնպաստի նորաստեղծ ֆիննական HDM Global Oy ընկերությունը, որը հանդիսանում է Nokia ապրանքանիշի ներքո սմարթֆոնների և պլանշետների արտադրության լիցենզիայի սեփականատերը:
Հայտնի է, որ Microsoft ընկերությունը նշյալ բրենդի ներքո բջջային սարքավորումների արտադրության լիցենզիան փոխանցել էր ֆիննական ընկերությանը:
«Nokia Technologies-ը Nokia ապրանքանիշի ներքո բջջայիններ և սմարթֆոններ արտադրելու ամբողջ աշխարհում բացառիկ լիցենզիան նորաստեղծ ֆիննական HMD Global Oy ընկերությանը»,- ասված է ընկերության պաշտոնական մամլո հաղորդագրության մեջ:
Նշյալ պայմանավորվածությունների գործողության ժամկետը կազմում է տասը տարի:
HMD Global Oy-ն Foxconn գործարանի հետ զբաղվելու են Nokia սմարթֆոնների և պլանշետների արտադրությամբ, որոնք աշխատելու են Android բջջային հարթակում:

Nokia возродит производство смартфонов
Производитель Nokia официально заявил о том, что возвращается на рынок мобильных устройств. Содействовать этому будет недавно основанная финская компания HDM Global Oy, которая отныне является владельцем лицензии на производство смартфонов и планшетов под брендом Nokia.
Известно, что компания Microsoft продала лицензии на выпуск мобильных устройств под данным брендом финской компании.
"Nokia Technologies передаст HMD Global Oy, новой компании, созданной в Финляндии, эксклюзивную глобальную лицензию на создание телефонов и планшетов под брендом Nokia", - отмечено в официальном сообщении пресс-службы компании.
Срок действия данных договоренностей составляет десять лет.
HMD Global Oy в тандеме с заводом Foxconn займутся производством смартфонов и планшетов Nokia под управлением мобильной платформы Android.
Окончательное завершение сделки должно произойти во второй половине этого года. В целом финская компания намерена вложить в продвижение бренда Nоkia порядка 500 миллионов долларов.