Բան Կի Մունը կոչ է արել միջոցներ ձեռք առնել 2030-ին փախստականների թիվը կրճատելու համար
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի Մունը կոչ է արել միջազգային հանրությանը միջոցներ ձեռք առնել 2030 թվականին երկու անգամով փախստականների թիվը կրճատելու համար: gazeta.ru-ի փոխանցմամբ` այդ մասին նա հայտարարել է Ստամբուլում կայացած Առաջին համաշխարհային հումանիտար գագաթնաժողովի բացման հանդիսավոր արարողության ժամանակ:
«Մենք այստեղ ենք հավաքվել, որպեսզի ստեղծենք այլ ապագա: Ես կոչ եմ անում Ձեզ ջանքեր գործադրեք 2030 թվականին տեղահանված մարդկանց թիվը կրճատելու և փախստականների խնդրին երկարատև լուծումներ տալու համար»,- հայտարարել է նա:
Ավելի վաղ, հումանիտար խնդիրների շուրջ Համաշխարհային գագաթնաժողովից առաջ Բան Կի Մունը նշել էր, որ 60 մլն մարդ գտնվում է փախստականի կարգավիճակում բռնության և դրա հետևանքների պատճառով, ինչպես նաև 225 մլն-ը լքել է իր երկիրն ավելի լավ վայր գտնելու համար:

Пан Ги Мун призвал вдвое сократить число беженцев к 2030 году
Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун призвал международное сообщество предпринять усилия для того, чтобы к 2030 году сократить число беженцев в два раза. Об этом сообщает Reuters.
Об этом он заявил на церемонии открытия Первого Всемирного гуманитарного саммита в Стамбуле.
«Мы здесь для того, чтобы создать другое будущее. Я призываю вас предпринять усилия для сокращения к 2030 году вдвое числа перемещенных лиц и к принятию долгосрочных решений по проблеме беженцев и перемещенных лиц на основе более справедливого распределения обязанностей», — заявил Пан Ги Мун.
Ранее перед Всемирным саммитом по гуманитарным вопросам Пан Ги Мун заявил, что более 60 млн человек находятся на положении беженцев из-за насилия или преследований, еще 225 млн покинули свои страны в поисках лучшей доли.