Յաիր Օրոն. «Ժխտելով Հայոց ցեղասպանությունը` Իսրայելը<br /> դավաճանում է Հոլոքոստի զոհերի հիշատակը»<br />
Յաիր Օրոն. «Ժխտելով Հայոց ցեղասպանությունը` Իսրայելը
դավաճանում է Հոլոքոստի զոհերի հիշատակը»
• 21-04-2010 18:38:00   | Ֆրանսիա  |  Հասարակություն
ՓԱՐԻԶ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ-ՀԱՅԵՐՆ ԱՅՍՕՐ: Ժխտելով Հայոց ցեղասպանությունը` Իսրայելը դավաճանում է Հոլոքոստի զոհերի հիշատակը. Փարիզում անցկացվող «Հայաստան-Թուրքիա. ինչպես կարգավորել հարաբերությունները» գիտաժողովում ելույթ ունենալով` ասել է իսրայելցի պրոֆեսոր Յաիր Օրոնը: Ըստ նրա, Իսրայելը երկակի չափորոշիչներով է առաջնորդվում. մի կողմից` պայքարում է Հոլոքոստի ժխտման դեմ, մյուս կողմից` ոչ միայն հերքում է Հայոց ցեղասպանությունը, այլեւ իր ավանդն է բերում այդ պատմական փաստի ժխտման գործին: «Ապագայում դա վնաս կհասցնի հենց Հոլոքոստի ճանաչմանը»,- համարում է պրոֆեսորը: «Յուրաքանչյուր ոք կհամաձայնի, որ Իսրայելն իրավունք չունի առեւտրի առարկա դարձնել Հոլոքոստը: Ավելին, նա իրավունք չունի ոչ մի պարագայում նույնը անել մեկ այլ երկրի նկատմամբ: Իսկ Իսրայելը իրեն հենց այդպես է պահում Հայոց ցեղասպանության հարցում»,- ասել է Օրոնը` անդրադառնալով նաեւ 2007, 2008, 2009 թվականներին Կնեսետում Ցեղասպանության թեմայով քննարկումներին: Դրանք բոլորը ձախողվել են, եւ պրոֆեսորի կարծիքով` նույնը սպասվում է նաեւ այս տարի,- տեղեկացնում է «Երկիրը»:

Яри Орон: "Отрицая Геноцид армян, Израиль предает память<br /> жертв Холокоста"<br /> жертв Холокоста"
Яри Орон: "Отрицая Геноцид армян, Израиль предает память
жертв Холокоста"
• 21-04-2010 18:38:00   | Франция  |  Общество
ПАРИЖ, 21 АПРЕЛЯ, НОЯН ТАПАН - АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. Отрицая Геноцид армян, Израиль предает память жертв Холокоста, - заявил, выступая в Париже на конференции на тему "Армения-Турция: как нормализовать отношения?" профессор Яри Орон из Израиля. По его словам, Израиль руководствуется двойными стандартами: с одной стороны борется против отрицания Холокоста, с другой - не только отрицает Геноцид армян, но и вносит свой вклад в дело отрицания этого исторического факта. "В будущем это нанесет вред самому признанию Холокоста", - считает профессор. "Каждый согласится, что Израиль не имеет права превращать Холокост в предмет торга. Более того, он не имеет права ни в коем случае делать то же в отношении другой страны. Израиль же ведет себя именно так в вопросе Геноцида армян", - сказал Орон, касаясь также обсуждений на тему геноцидов в Кнессете в 2007, 2008, 2009 годах. Все эти обсуждения провалились, и по мнению профессора, то же ожидается и в этом году, - сообщает "Еркир".