ԼՂՀ-ն բաց է միջազգային համագործակցության համար. ԼՂՀ ԱԳՆ
Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավարի հայտարարությունն այն մասին, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության տարածքում գտնվող իսլամական ճարտարապետության հուշարձաններն իբրև թե օգտագործվում են ռազմական նպատակներով, չի համապատասխանում իրականությանը և հերթական մերկապարանոց մեղադրանքն է այն նենգափոխությունների և կեղծիքների շարքում, որոնց մշտապես դիմում է ադրբեջանական կողմը:
Կրոնական հուշարձանները ռազմական նպատակներով օգտագործելու հարուստ փորձ ունեցող Ադրբեջանը, որի մասին է վկայում 1992 թ. Շուշիի Ղազանչեցոց տաճարի վերածումը զինապահեստի, կրկին փորձում է իր իսկ վարքագիծը վերագրել ղարաբաղյան կողմին:
Կան բազմաթիվ անհերքելի ապացույցներ առ այն, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը հետևողականորեն և նպատակային կերպով ոչնչացնում է հայկական մշակութային ժառանգության օբյեկտները ոչ միայն Ադրբեջանի ամբողջ տարածքում, այլև ԼՂՀ օկուպացված Շահումյանի շրջանում:
Վանդալիզմի ամենաաղաղակող ակտը Նախիջևանում Ջուղա (Ջուլֆա) քաղաքի մոտակայքում գտնվող հայկական միջնադարյան խաչքարերի գերեզմանատան ոչնչացումն է և 2005 թ. նույն տեղանքում հրաձգարանի կառուցումը: Չնայած միջազգային հանրության բազմաթիվ կոչերին, ադրբեջանական կողմը, ձգտելով խուսափել պատասխանատվությունից, առայսօր չի թույլատրում միջազգային փորձագետներին այցելել այն վայրը, որտեղ գտվում էր խաչքարերի գերեզմանատունը:
Եթե Ադրբեջանի իշխանություններն իսկապես շահագրգռված են պատմական և մշակութային հուշարձանների ուսումնասիրության առաքելությամբ, այլ ոչ թե հետապնդում են սոսկ քաղաքական կամ քարոզչական նպատակներ, ապա մենք իրավունք ունենք ակնկալելու, որ առաքելության աշխատանքները կսկսվեն այցելությամբ ԼՂՀ օկուպացված Շահումյանի շրջան և Նախիջևան:
Միաժամանակ անհրաժեշտ ենք համարում նշել, որ ԼՂՀ տարածքում գտնվող բոլոր ճարտարապետական հուշարձանները, անկախ ծագումից, ընդգրկված են ԼՂՀ պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցանկում և գտնվում են պետության պաշտպանության տակ:
ԼՂՀ-ն եղել և մնում է բաց միջազգային համագործակցության համար՝ մշակութային և պատմական ժառանգության պաշտպանության ու պահպանության հարցում, և նույնպիսի բաց վարքագիծ է ակնկալում նաև Ադրբեջանից

Comment by the NKR MFA Press Service
Statement by the head of the press service of the Azerbaijani Foreign Ministry about the alleged military use of monuments of Islamic architecture located on the territory of the Nagorno Karabakh Republic does not correspond to reality and is another allegation in a series of fraud and forgery, constantly used by the Azerbaijani side. Azerbaijan, with its rich experience of using religious monuments for military purposes, which is proved by the conversion of the Kazanchetsots church in Shushi into a military warehouse in 1992, once again is trying to ascribe its own behaviour to the Karabakh side.
There are numerous compelling evidences of systematic and deliberate destruction of Armenian cultural heritage sites by the Azerbaijani authorities on the whole territory of Azerbaijan, as well as in the occupied Shahumyan region of the NKR.
The most blatant act of vandalism is the destruction of the medieval Armenian khachkar/cross-stone cemetery near the town of Jugha (Julfa) in Nakhichevan and turning the site into a military range in 2005. Despite numerous international appeals, the Azerbaijani side, trying to avoid responsibility, does not allow international experts to visit the area, where there was a cemetery of cross-stones.
If the Azerbaijani authorities are genuinely interested in the implementation of the fact-finding mission to assess the situation with the historical and cultural monuments, and do not pursue merely political or propaganda aims, then we can expect that the work of the mission will start from visiting the occupied Shahumyan region of the NKR and Nakhichevan.
At the same time, we consider it necessary to note that all the monuments located in the territory of the NKR, irrespective of their origin, are included in the State Registry of the NKR Historical and Cultural Immobile Monuments and are under state protection.
The Nagorno Karabakh Republic has been and remains open to international cooperation in the protection and preservation of cultural and historical heritage, and expects a similar openness of Azerbaijan.