Աֆղանստանում մեկ օրում ոչնչացվել է շուրջ 100 գրոհային
Նախորդ գիշեր Աֆղանստանի ազգային բանակը ոչնչացրել է հակակառավարական խմբերի 99 զինյալների, այդ թվում երկու դաշտային հրամանատար: Interfax.ru-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հաղորդել է Աֆղանստանի պաշտպանության նախարարությունից:
Գերատեսչության տվյալներով` երկրի ինը նահանգներում վիրավորվել են ևս 60 զինյալներ, իսկ մարտերում զոհվել են 16 աֆղան զինծառայող:
Ավելի վաղ, չորեքշաբթի ազգային բանակի պաշտոնական ներկայացուցիչը Ֆարյաբեում Ռեզա Ռեզային տեղի ԶԼՄ-ներին հաղորդել է, որ նախորդ օրերի ընթացքում կառավարական զորքերի և «Թալիբան» ծայրահեղական շարժման զինյալների միջև տեղի ունեցած բախումների արդյունքում տարածաշրջանում սպանվել է 24 գրոհային, իսկ 14-ը ստացել են մարմնական վնասվածքներ:
Նրա խոսքերով` զոհվածների թվում է  թալիբների կողմից նշանակված «կոմսության» ղեկավարի տեղակալ Գորմաչ մուլլա Շեր Աքան:

Афганские военные за сутки ликвидировали около 100 боевиков
За прошедшие сутки в ходе операций национальной армии Афганистан ликвидировано 99 боевиков антиправительственных групп, в том числе два полевых командира, сообщает в четверг Минобороны республики.
По данным ведомства, в девяти провинциях страны также ранено 60 боевиков. В боях погибли 16 афганских военнослужащих.
Ранее в четверг официальный представитель национальной армии в Фарьябе Реза Резаи сообщил местным СМИ, что за прошедшие сутки в ходе столкновений между правительственными войсками и боевиками экстремистского движения "Талибан" на территории региона было убито 24 боевика, 14 получили ранения.
По его словам, в числе погибших - назначенный талибами "замглавы" уезда Гормач мулла Шер Ага.
Правительственные войска потеряли одного солдата убитым, трое получили ранения, добавил Резаи.
Тем временем полиция провинции Парван сообщает о задержании трех талибов, которые обвиняются в убийстве трех сотрудников неправительственной гуманитарной организации в уезде Шайхали.