Արևմտյան Հայաստանի պատվիրակությունը հանդիպել է Աբխազիայի վարչապետի հետ
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք, Աբխազիայում ConIFA-ի հովանու ներքո անց է կացվում ֆուտբոլի աշխարհի 2016թվականի առաջնությունը: Մրցաշարում առաջին անգամ իր մասնակցությունն է ունենում Արևմտյան Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականը:
Թիմի հետ Աբխազիա է ժամանել նաև Արևմտյան Հայաստանի պատվիրակությունը՝ հանրապետության նախագահ Արմենակ Աբրահամյանի գլխավորությամբ: Պատվիրակության կազմում են Ազգային Խորհրդի ղեկավար Արմեն Տեր-Սարգսյանը և կառավարության մշտական հանձնաժողովի, համշենահայության «Համշենուհի» կանաց միջազգային միավորման ղեկավար Սաիդա Օհանյանը:
Այցի ընթացքում հանդիպում է կայացել պաշտոնական պատվիրակության անդամների և Աբխազիայի վարչապետ Արթուր Միկվաբիայի միջև: Աբխազիական կողմից հանդիպմանը ներկա են գտնվել նաև Աբխազիայի հանրապետության նախագահի օգնական Սարգիս Գասպարյանը և Աբխազիայի հայերի միության ղեկավար, Աբխազիայի ազգային հերոս Գալուստ Տրապիզոնյանը: Հանդիպման ընթացքում Աբխիազիայի վարչապետը պատմել է անկախության տարիների ընթացքում երկրի ձեռքբերումների, կառավարության ուշադրության մասին, որը ցուցաբերվում է այդ երկրում բնակվող բոլոր ազգություններին: Միկվաբիան հատուկ նշել է հայկական դպրոցների ֆինանսավորումը: Բարձր է գնահատվել նաև հայ համայնքի դերը պատերազմի ժամանակ Աբխազիայի պաշտպանության գործում: Վարչապետը հպարտությամբ նշել է նաև երկրում ապրող յոթ հայ ազգային հերոսների մասին: Արթուր Միկվաբիան նաև մանրամասնել է ֆուտբոլի առաջնության կազմակերպման գործընթացը:
Պատասխան խոսքում Արևմտյան Հայաստանի նախագահ Արմենակ Աբրահամյանը շնորհակալություն է հայտնել Աբխազիայի վարչապետին ֆուտբոլի հավաքականի համար կազմակերպված ջերմ ընդունելության համար: Նա նշել է, որ Աբխազիան կատարել է լուրջ աշխատանք առաջնության կազմակերպման և անց կացման հարցում: Արմենակ Աբրահամյանի խոսքով` մրցաշարը միջազգային բարձր կարգ է ունեցել պաշտոնական բացման արարողությունից մինչև ֆուտբոլային հանդիպումների սպասարկումը: Ըստ նախպագահի առաջնության բացումը փաստում է այն մասին, որ Աբխազիան և աբխազները ճիշտ են ընկալել իրենց դերն առաջնության ընթացքում, որը համախմբել է տարբեր ազգությունների մարդկանց հանուն խաղաղության և սպորտի:
Արմենակ Աբրահամյանը նաև հայտնել է իր բարեմաղթանքները բոլոր մասնակիցներին եւ ֆուտբոլային թիմերին. «Մեր նպատակն է երկրորդ անգամ խաղալ Աբխազիայի ընտրանու հետ (այսինքն, հանդիպում եզրափակիչում – հ.գ.): Մենք շահագրգռված ենք փորձելու մեր ուժերն աբխազ ֆուտբոլիստների հետ: Մենք երկար ժամանակ է քայլեր ենք ձեռնարկում բարելավելու հարաբերությունները Աբխազիայի հետ և այժմ հնարավորություն է ընձեռնվել սկսել այս գործընթացը սպորտի, մասնավորապես ֆուտբոլի շնորհիվ», - ասել է նա հավելելով. «Մենք հավատում ենք, որ առաջնությունը կամրապնդի խաղաղություն»: Բացի այդ, պատմական համառոտ էքսկուրս է կատարվել Արևմտյան Հայաստանի պատմության վերաբերյալ:
Խորհրդարանի նախագահ Արմեն Տեր-Սարգսյանը խոսել է Արեւմտյան Հայաստանում պետական կառույցների ձևավորուման մասին, այդ թվում 2013 թվականին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների մասին, որին մասնակցել է շուրջ 18 հազար ընտրող` 41 երկրներից: 64 ընտրված պատգամավորների թվում են եղել նաև Աբխազիայի Հանրապետության ներկայացուցիչներ:
Համշենահայերի «Համշենուհի» միջազգային կանանց ասոցիացիայի ղեկավար Սաիդա Օհանյանը հանդիպման մասնակիցներին ներկայացրել է միության գործունեությունը, իսկ Աբխազիայի նախագահի օգնական Սարգիս Գասպարյանը և հայերի միության նախագահ Գալուստ Տրապիզոնյանը խոսել են հայ համայնքի կյանքին առընչվող թեմաների և աբխազական իշխանությունների միջեւ հարաբերությունների մասին:
Հանդիպումը տեղի է ունեցել ջերմ, բարեկամական մթնոլորտում: Վերջում մասնակիցները փոխանակվել են երկու երկրների պետական խորհրդանիշներով՝ Աբխազիայի եւ Արևմտյան Հայաստանի Հանրապետությունների դրոշներով: Վարչապետ Արթուր Միկվաբիան ներկայացրեց գեղեցիկ պատկերազարդ հրատարակություն «Քրիստոնեական Աբխազիա» վերնագրով, իսկ Արևմտյան Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմենակ Աբրահամյանը, իր հերթին, ներկայացրել է հատուկ խմբագրությունը երկրի պատմության և  իրավունքների մասին:
Երկկողմ ցանկություն է հայտնվել հետագա համագործակցության համար և հաջողություն է մաղթվել մարզիկներին առաջնության ժամանակ:
Նշենք որ, հունիսի 2-ին, ժամը 20.00-ին, տեղի է կունենա ConIFA հովանու ներքո անցկացվող ֆուտբոի աշխարհի աջնության քառորդ եզրափակիչ փուլի հանդիպումը, որտեղ Արևմտյան Հայաստանի հավաքականն իր ուժերը կչափի Փենջաբի ընտրանու հետ:

Официальная делегация Республики Западной Армении встретилась с Премьер-министром Республики Абхазия
02-06-2016 16:14:10 | Абхазия | Политика
Как мы ранее сообщали, в Абхазии проходит чемпионат мира по футболу 2016 года под эгидой ConIFA. На чемпионате впервые принимает участие сборная команда Республики Западная Армения. Вместе с командой в Республику Абхазия прибыла официальная делегация Республики Западная Армения во главе с Президентом республики Арменаком Абрамяном. В составе делегации Председатель Национального Собрания (Парламента) Западной Армении Армен Тер-Саркисян и Председатель постоянной комиссии Парламента, руководитель международного женского объединения амшенских армян “Амшенка” Саида Оганян.
В ходе визита состоялась встреча членов официальной делегации с Премьер-министром Республики Абхазия Артуром Миквабия. С абхазской стороны также участвовали помощник Президента Республики Абхазия Саркис Гаспарян и председатель Союза армян Абхазии, национальный герой Абхазии Галуст Трапизонян. Премьер-министр Абхазии рассказал о достижениях страны за годы независимости, внимании, которое уделяет правительство всем национальностям, проживающим на территории Абхазии, об истории взаимоотношений и дружбе между абхазским и армянским народами. Особо он отметил о финансировании армянских школ. Высоко была отмечена роль армянской общины в деле защиты Абхазии во время войны. Премьер-министр с гордостью отметил, что в стране есть семь героев-армян. Артур Миквабия также подробно рассказал участникам встречи о подготовке чемпионата.
В ответном слове Президент Республики Западная Армения Арменак Абрамян поблагодарил Премьер-министра Абхазии за оказанный прием сборной команде по футболу Республики Западная Армения. Он отметил, что Абхазия провела серьезную работу в деле организации и проведения чемпионата, и все прошло на высоком уровне, от официальной церемонии открытия до самих футбольных матчей. По словам Абрамяна, торжественное открытие чемпионата стало подтверждением того, что Абхазия и абхазский народ правильно восприняли свою роль в проведении чемпионата, объединив людей разных национальностей ради мира и праздника спорта. Арменак Абрамян высказал пожелания всех участников и футболистов сборной дважды сыграть со сборной Абхазии. “Наша цель – повторно сыграть с командой Абхазии (то есть встретиться в финале – ред.). Нам интересно сразиться силами с абхазскими футболистами. Мы долгое время шли к тому, чтобы наладить отношения с Абхазией и вот есть возможность начать этот процесс через спорт, а именно футбол”,- сказал он: “Мы верим, что проведение чемпионата послужит укреплению мира”. Также был дан краткий экскурс по истории Западной Армении.
Председатель Парламента Западной Армении Армен Тер-Саркисян рассказал об этапах формирования государственных структур Западной Армении, в том числе о выборах Парламента, состоявшихся в ноябре 2013 года, в которых приняли участие около 18 тысяч избирателей из 41 страны. Было избрано 64 депутата, в том числе и из Республики Абхазия.
Руководитель международного женского объединения амшенских армян “Амшенка”, депутат Парламента Республики Западная Армения Саида Оганян ознакомила участников встречи с деятельностью объединения, а помощник Президента Абхазии Саркис Гаспарян и председатель Союза армян Абхазии Галуст Трапизонян рассказали о жизни армянской общины и отношении с властями Абхазии.
Встреча прошла в теплой, дружеской атмосфере. В конце встречи участники обменялись государственными символами двух стран – флагами Республики Абхазия и Республики Западная Армения. Премьер-министр Артур Миквабия подарил прекрасное иллюстрированное издание “Христианская Абхазия”, а Президент Республики Западная Армения Арменак Абрамян, в свою очередь, преподнес специальное правовое издание об истории и правах Западной Армении.
С обеих сторон было высказано пожелание о дальнейшем сотрудничестве и пожелание удачи спортсменам на чемпионате.
Отметим, что 2 июня в 20:00 состоится ¼ финала чемпионата мира по футболу под эгидой ConIFA, в которой встретятся сборная команда Западной Армении и Пенджаба.