Վրաստանը դառնում է Թուրքիայի պատանդը
Թուրքիան ու Ադրբեջանն ակտիվորեն փորձում են Վրաստանին ներքաշել տարածաշրջանային նոր զարգացումների մեջ՝ գործադրելով շանտաժի բոլոր ձևերը: Թբիլիսիի նկատմամբ իրականացվում է թուրք-ադրբեջանական ոչ միայն տնտեսական, այլ նաև ռազմաքաղաքական էսպանսիա, որը կարող է լրջորեն սպառնալ Վրաստանի տարածքային ամբողջականությանը, ստիպել վրացական վերնախավին հետևել Անկարայի և Բաքվի կողմից ընտրած ուղեծրով: (Մասն Ա)
Տնտեսական գործոն
Վերջին տասը տարիների ընթացքում Թուրքիան փորձում է ներքաշել Վրաստանին նաև տնտեսական բազմաբնույթ դաշինքների մեջ: Ավարտին է հասցվում Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան ռազմավարական նշանակություն ունեցող խողովակաշարը, դրան զուգահեռ Վրաստանի տարածքով Թուրքիան և Ադրբեջանը կկապվեն երկաթգծով:
Վրաստանի՝ տարանցիկ երկիր դառնալու հեռանկարները, թերևս նվազեցվում են հենց թուրքական ազդեցությամբ, քանի որ դառնում են այլընտրանք Ռուսաստան-Հայաստան- Իրան տարանցիկ ծրագրերի:
Օգտագործելով ռազմաքաղաքական գործոնը՝ Անկարան համոզում է Թբիլիսիին սառնասրտորեն մոտենալ Մոսկվայից առաջարկվող բոլոր նախաձեռնություններին, իսկ Ղարաբաղյան պատերազմի հնարավոր վերսկսման դեպքում՝ նույնիսկ կասեցնել տնտեսական կապը Հայաստանի հետ: Թբիլիսիում որոշ շրջանակներ գտնում են, որ Հայաստանի տնտեսական շրջափակումը կբերի երկրում իրավիճակի սրացում, նույնիսկ՝ ներքաղաքական ճգնաժամ, հասարակության ավելի լայն շերտեր կպահանջեն նաև ռուսական բազայի հեռացումը, ինչը կվերացնի լուրջ վտանգը հարավից: Սակայն թուրք-ադրբեջանական տնտեսական ծավալապաշտությունը միտված չէ զուտ Վրաստանը տնտեսական դաշինքների մեջ պահելու ուղղությամբ:
Ներկայումս Թուրքիան Վրաստանի առաջատար տնտեսական գործընկերն է, ընդ որում Թուրքիայից Վրաստան ապրանքների ներկրումը 4 անգամ գերազանցում է հակառակ ուղղությանը: 2000 թվականից թուրքական ներդրումները կազմել են ավելի քան 1,4 միլիարդ դոլար, որը կազմում է բոլոր ներդրումների գրեթե 20 տոկոսը: Սակայն թե´ թուրք, և թե´ ադրբեջանցի գործարարներն վերջին 5 տարիների ընթացքում մեծ ներդրում են իրականացնում հիմնականում Աջարիայում՝ իրենց վերահսկողության տակ վերցնելով այդ երկրամասի արդունաբերական և զբոսաշրջության կարևոր ոլորտները: Թուրքական գործարարները գնել են նաև լավագույն լողափների զգալի մասը: Միայն թուրքական ներդրումները կազմում են ընդհանուր թվի 75 տոկոսը: Մեծացել է նաև Բաթումի նավահանգստում թուրքական տնտեսական մասնաբաժինը: Ընդ որում՝ թուրք աշխատողները ստանում են այստեղ եռակի անգամ ավել վարձատրություն քան տեղացիները:
Կրոնա-մշակութային գործոն
Վրաստանի քաղաքացիություն՝ երկքաղաքացիության սկբունքով, 2011 թվականից ստացել է ավելի քան 30 հազար թուրք: Մեծացել է նաև մահմեդական բնակչության թիվը ոչ միայն Աջարիայում, այլև Վրաստանի մյուս շրջաններում, ընդ որում՝ սուննի մահմեդականների:
Հետաքրքրական է, որ Վրաստանում ընթանում, է նաև շիա ադրբեջանցիների սուննիացում՝ ոչ առանց Թուրքիայի մասնակցության: Աջարիայում այսօր խոսվում է միանգամից 4 մզկիթ կառուցելու մասին: Թուրքիան կատարել է 125 միլիոն դոլարի ներդրում, միայն մահմեդականներով բնակեցվող մի քաղաք հիմնելու նպատակով: Վրաստանի տարբեր շրջաններում բացվում են թուրքերենի անվճար ուսուցմամբ կենտրոններ: Աջարիայում ներկայումս բնակվում է 150 հազար վրացի մահմեդական։ Նրանց մեջ նկատելի են դառնում կրոնական ծայրահեղացման միտումները, որոնք հիմնականում սերմացվում են Թուրքիայից եկող կրոնական գործիչների կողմից: Մարդու իրավունքների պաշտպան կառույցների, կրոնական, հասարակական տարբեր կազմակերպությունների ձևով այստեղ գալիս են կառույցներ, որոնք միտված են ոչ միայն վերափոխել վրացական իսլամը, այլ նաև՝ ներկայացնում են այնպիսի ահաբեկչական կառույցներ, ինչպիսին է «Իսլամական պետությունը» :
Վերջին տարվա ընթացքում մեծացել է Վրաստանից Սիրիա՝ մեկնած մահմեդական վրացիների թիվը: ԻՊ-ի պարտությունից հետո վերադառնալով հայրենիք, չի բացառվում, որ նրանց կօգտագործեն կրոնական և ազգային փոքրամասությունների դեմ, մասնավորապես՝ հենց հայերի: Այդ վիճակում անհասկանալի է դառնում Վրաց Ուղղափառ եկեղեցու մոտեցումը: Թեև Իլիա պատրիարքը բազմիցս բողոք է ներկայացրել Վրաստանի իշխանություններին՝ նոր մզկիթ կառուցելու թույլտվություն տալու վերաբերյալ, սակայն իր գործելաոճով վրացական հոգևորականությունը միտված է ավելի շատ հակահայկական, քան թե սեփական հավատքի պահպանությանը: Թեև հասկանալի է, թե ինչու. 2 տարի առաջ Թուրքիայի իշխանությունները չբացառեցին Տրապիզնոնում և մյուս շրջաններում ուղղափառ եկեղեցիների տրամադրումը Վրաց եկեղեցու տնօրինման տակ:
Փաստորեն՝ Թուրքիան աշխատում է տարբեր միջոցներով ոչ միայն ներազդել Վրաստանի ռազմաքաղաքական տեսլականին, այլ նաև փորձում է պատանդ վերցնել այն ամբողջությամբ: Օգտագործելով տարբեր գործոնները՝  Անկարային արդեն իսկ հաջողվում է ներքաշել որոշակի, թեև դեռ անհասկանալի դաշինքների մեջ, սակայն նման գործելաոճի շարունակելիության դեպքում Վրաստանը նույնպես կարող է դառնալ լուրջ գլխացավանք Հայաստանի համար:

Грузия становится заложницей Турции. Часть Вторая
Турция и Азербайджан, используя все виды шантажа, активно пытаются втянуть Грузию в новые региональные авантюры. По отношению к Грузии азербайджано-турецкий тандем применяет не только экономическую, но уже и военно-политическую экспансию. Грузинскую элиту принуждают идти путем, намеченным в Анкаре и Баку, что, в свою очередь чревато серьезными угрозами для территориальной целостности Грузии. (Часть Первая)
Экономический фактор
Последние шесть лет Турция так же пытается втянуть Грузию в различного вида экономические союзы. Приближается к завершению строительство второй фазы стратегического нефтепровода Баку-Тбилиси-Джейхан, а так же следующая параллельно с нефтепроводом и связывающая между собой Турцию и Азербайджан железная дорога Баку-Карс.
Следует отметить, что турецкое влияние на Грузию в свою очередь мешает стране полноценно использовать свой транзитный потенциал. Альтернативные направления транзита, такие как например Грузия-Армения-Иран, не развиваются, либо блокируются.
Используя военно-политические рычаги Турция убеждает Грузию относиться равнодушно к любым инициативам идущим не от турецкого блока. Более того, со стороны Турции звучат убеждения -в случае начала военных действий в Нагорном Карабахе приостановить и экономическую связь с Арменией. В Тбилиси есть некоторые круги, считающие, что экономическая блокада Армении приведет к обострению ситуации в стране, в том числе и к внутриполитическому кризису. Общественность Армении потребует вывода российской военной базы с территории страны, что, в свою очередь приведет к созданию угрозы с южного направления (от Грузии –ред.).
Турецко-азербайджанское объемное экономическое присутствие направлено не только на то, что бы удерживать Грузию в своей экономической оси. На данный момент Турция является лидирующим экономическим партнером Грузии. Причем, объем ввозимой из Турцию в Грузию продукции в четыре раза превышает объемы грузинского экспорта в Турцию. С 2000 года турецкие инвестиции в Грузии составили боле чем 1 400 000 000 долларов, что превышает 20% от общего объема иностранных инвестиций страны.
Необходимо отметить, что большинство турецко-азербайджанских инвестиций осуществляется именно в тех регионах Грузии, которые эти страны считают важными с точки зрения своих национальных интересов. Речь идет о Аджарии и регионе Квемо Картли. В Аджарии Турция практически взяла в свои руки все производство, весь туристический сектор и другие важные отрасли. Турецкие предприниматели купили большую часть прибрежных участков. В Аджарской Автономной Республики объем турецких инвестиций превышает 75% от общего объема. Увеличена доля Турции и на стратегически важном объекте –порте города Батуми. Ни для кого не секрет, что на предприятиях принадлежащих гражданам Турции, работники –турки, получают в разы более высокие зарплаты, чем граждане Грузии.
Религиозно-культурный фактор
С 2011 года более 30 000 граждан Турции воспользовались законом Грузии о двойном гражданстве и стали гражданами страны. Увеличилось так же и количество населения исповедующего ислам. Причем не только на территории Аджарии, но и в других регионах страны. Увеличилось за счет роста числа суннитов.
Интересен и тот факт, что на территории Грузии происходит процесс сунитизации азербайджанского, шиитского населения. Все это происходит при поддержке со стороны турецкого государства. Сегодня в Аджарии стоит вопрос о строительстве сразу четырех мечетей. Турция совершила инвестицию объемом в 125 000 000 долларов. Инвестиция касается строительства поселения в Грузии, населенного лишь мусульманами.
По всей территории страны действуют турецкие, порой бесплатные, образовательные учреждения-центры. В Аджарии проживает 150 000 грузинских мусульман, среди которых, в последнее время начало наблюдается проявлении религиозного экстремизма. Подпитывается данный экстремизм со стороны лиц, получивших образование на территории Турции, либо –напрямую турецкими эмиссарами. Под видом правозащитных организаций и религиозных объединений, в Грузию, из Турции проникают силы, нацеленные на трансформацию грузинского ислама. Часто данные силы имеют тесные связи с такими организациями как например «Исламское государство».
В последние годы увеличилось число грузинских мусульман направляющихся в Сирию для участия в протекающих там военных действиях. Не исключено, что лиц, вернувшихся на Родину будут пытаться использовать, натравлять против национальных и религиозных меньшинств, именно против армян.
При данном раскладе остается неясной позиция Грузинской Православной Церкви. С одной стороны грузинский патриарх множество раз обращался к правительству страны с протестом против строительства в Грузии новых мечетей. Но с другой стороны, по существу, грузинские священнослужители действуют более антиармянски, нежели в защиту интересов своей же веры. У данного подхода есть свое объяснение. Два года назад турецкие власти не исключили возможности передачи грузинской церкви определенной собственности в Трабзоне и прилегающих регионах.
Одним словом, Турция действует применяя различные методы, которые не просто воздействуют на военно-политическое развитие Грузии, но и берут всю страны в заложники. Турция уже преуспела, смогла втянуть Грузию хоть и не в до конца оформленный, но все же в военный союз. Если существующие тенденции сохранятся и примут логически ожидаемый вид, то Грузия, к сожалению, станет головной болью для армянского государства.