Կլիմայական ռիսկերի միասնական կառավարումը գլոբալ օրակարգի առաջնահերթություն
Երևան, 13 հունիսի, 2016թ. - Գլոբալ կլիմայական ռիսկերի միասնական կառավարմանն առնչվող հարցեր կքննարկվեն ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) հայաստանյան գրասենյակի և ՀՀ բնապահպանության նախարարության համատեղ կազմակերպած եռօրյա սեմինար խորհրդակցությանը:
Շվեդիայի կառավարության աջակցությամբ ֆինանսավորվող և ՄԱԶԾ Ճգնաժամերի կանխման և վերականգնման գրասենյակի կողմից իրականացվող «Կլիմայական ռիսկերի միասնական կառավարում» ծրագիրը նախատեսված է 2013-2016թթ-երի համար: Ծրագրի առաջին փուլն իրականացվում է վեց երկրներում` Հայաստանում, Հոնդուրասում, Ինդոնեզիայում, Քենիայում, Նեպալում և Ուգանդայում, որի նպատակն է օգնել այդ երկրներին կլիմայի ռիսկերի մասին տեղեկացվածության միջոցով ամրապնդել իրենց կարողությունները` դիմակայելու կլիմայի փոփոխության և դրա հետևանքով առաջացող բնական վտանգներին:
Արդյունքների գլոբալ փոխանակմանը նվիրված այս սեմինարը հնարավորություն կընձեռի համախմբել բոլոր վեց մասնակից երկրներում ձեռք բերված արդյունքներն ու լավագույն փորձը և կիսել դրանք մյուսների հետ՝ միջամտությունների արդյունավետությունը գլոբալ մակարդակով բարելավելու նպատակով:
Միջոցառմանը քննարկվելու են նաև այդ արդյունքների վերարտադրելիության հարցերը, և կլիմայական ու աղետների աճող ռիսկերին դիմակայելու նպատակով՝ դրանք կապվելու են ավելի լայն՝ գլոբալ գործընկերային նախաձեռնությունների և աջակցության ցանցերի հետ: Այս առումով, մասնակիցները կքննարկեն ՄԱԶԾ-ի կողմից առաջարկվող  միասնական գործիքակազմը, որը պետք է նպաստի աղետների ռիսկերի նվազեցման և կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության ծրագրերը Զարգացման օրակարգի մեջ ընդգրկելուն, ինչպես նաև երկրների կողմից ծրագրի երկրորդ փուլին  և նոր գլոբալ գործընկերության <<5-10 -50>>  նախաձեռնությանը նախապատրաստվելուն:
Սեմինարի շրջանակներում կկազմակերպվի նաև այց Վայոց Ձորի մարզ՝ ծանոթանալու ծրագրի շրջանակներում իրականացվող կլիմայի նկատմամբ դիմակայուն գյուղական համայնքներ ցուցադրական ծրագրին:
ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը գործընկերային կապեր է հաստատում հասարակության բոլոր խավերի ներկայացուցիչների հետ` զորակցելով պետություններին դիմակայելու ճգնաժամերին: ՄԱԶԾ-ն խթանում է նաև աճը, որ կոչված է բարելավելու յուրաքանչյուր անձի կյանքի որակը: Մնայուն ներկայություն ունենալով ավելի քան 170 երկրներում և տարածքներում` մենք համաշխարհային փորձ և տեղական լուծումներ ենք մատուցում` նպաստելով կյանքի բարելավմանը և աջակցելով կայուն պետականության ձևավորմանը: ՄԱԶԾ-ն hաստատվել է Հայաստանում 1993թ. մարտին և աջակցում է կառավարությանն իրականացնելու ազգային զարգացման առաջնահերթությունները, ինչպես նաև հասնելու Հազարամյակի զարգացման նպատակներին:

• 13-06-2016 14:37:20   | Armenia  |  Science and Technology
Yerevan, 13 June, 2016 – Global climate risk management issues will be discussed at a three-day workshop organized by the United Nations Development Programme (UNDP) in Armenia and the RA Ministry of Nature Protection.
The Integrated Climate Risk Programme, funded by the Government of Sweden and implemented by the UNDP Bureau for Crisis Prevention and Recovery, is planned for the period of 2013-2016. The first phase of the programme was implemented in six countries: Armenia, Honduras, Indonesia, Kenya, Nepal, and Uganda. The project is aimed at helping countries to build resilience through risk-informed development, in order to tackle climate change and related natural hazards.
The global results-sharing workshop will provide opportunities to reflect on and share the results and good practices from across the six participating countries in order to improve the resilience and effectiveness of interventions globally.
The workshop will also address sustainability and replicability issues of the programme results with the aim of linking them to broader global partnership initiatives and support networks. In this context, the participants will help to shape UNDP’s integrated tool for mainstreaming disaster risk reduction and climate change adaptation into the development agenda. Additionally, the workshop will support countries in the preparation of sustainability plans for the programme’s next phase and the new global partnership initiative “5-10-50”.
A field trip to Vayots Dzor region will be organized to showcase Armenia’s climate-resilient rural communities’ project, implemented within the framework of the programme.
UNDP partners with people at all levels of society to help build nations that can withstand crisis, and drive and sustain the kind of growth that improves the quality of life for everyone. On the ground in more than 170 countries and territories, we offer global perspective and local insight to help empower lives and build resilient nations UNDP in Armenia was established in March 1993, and supports the government in meeting its development priorities and the Sustainable Development Goals.