Սուխումիում անցկացվող ցույցերի կազմակերպիչները կարող են վարչական պատասխանատվության ենթարկվել
Սուխումիի դատախազությունը չի բացառում հուլիսի 5-ի ցույցի կազմակերպիչներին վարչական պատասխանատվության ենթարկելու հնարավորությունը: tass.ru-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հայտարարել է հանրապետության գլխավոր դատախազ Ալեքսեյ Լոմիան:
Վերջինիս խոսքերով` չարտոնված ցույցերին հաջորդել զանգվածային անկարգություններ, իսկ այդ առիթով դատախազությունը որոշում կկայացնի մինչև օրվա վերջին:
Աբխազիայի գլխավոր դատախազը հստակեցրել է, որ Սուխումիի հիվանդանոց են տեղափոխվել 16 ոստիկաններ` կյանքին վտանգ չներկայացնող տարբեր  վնասվածքներով:
«Ամենայն հավանականությամբ նրանք շուտով դուրս կգրվեն»,- ասել է նա` հավելելով, որ ոստիկանները բժշկական օգնություն ստանալու համար չեն դիմել: Գլխավոր դատախազը նաև հաղորդել է, որ ֆիլարմոնիայի տարածքում ընդդիմության ցույցը, որն ինքնաբերաբար  տեղափոխվել է Ներքին գործերի նախարարության շենքի առջև, արտոնված չի եղել:

Организаторы митинга в Сухуме могут быть привлечены к ответственности
Прокуратура не исключает возможности привлечения к административной ответственности организаторов митинга в Сухуме 5 июля, после которого произошли беспорядки, заявил в среду генпрокурор республики Алексей Ломия.
"Прокуратура рассматривает возможность привлечения организаторов несанкционированного митинга к административной ответственности по результатам проверки", - сказал Ломия, добавив, что решение будет принято до конца дня.
Генпрокурор Абхазии уточнил, что в больницы Сухума  были доставлены 16 милиционеров с побоями и травмами, не угрожающими жизни и здоровью. "Скорее всего, они будут скоро выписаны", - сказал он. По словам генпрокурора, милиционеры за медицинской помощью не обращались.
Генпрокурор также сообщил, что митинг оппозиции у здания филармонии, который стихийно переместился к зданию МВД, не был санкционирован.