Թուրքական Գազինաթեպում իրականացված ահաբեկչության հեղինակն անչափահաս է
Թուրքական Գազիանթեպ քաղաքում իրականացված պայթյունի հեղինակ մահապարտ-ահաբեկիչը եղել է 12-14 տարեկան անչափահաս երեխա: Interfax.ru-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հայտնում է բրիտանական  BBC հեռուստառադիոհեռարձակող ընկերությունը` հղում անելով Թուրքիայի նախագահ Ռեջեբ Թաիբ Էրդողանի արած հայտարարությանը:
Նախագահը հաղորդել է, որ նախօրեի երեկոյան կատարված պայթյունը խլել է 51 մարդու կյանք, ևս 69-ը` տուժել են, այդ թվում 17-ը ստացել են լուրջ վնասվածքներ:
Էրդողանը դարձյալ ընդգծել է, որ ահաբեկչության հետևում կանգնած է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը:
Ավելի վաղ, թուրք նախագահը հայտարարել էր, որ Գազիանթեպի պայթյունների նման ահաբեկչությունները նպատակ ունեն սեպ խրել Թուրքիայում բնակվող տարբեր էթնիկ և կրոնական խմբերի միջև:

Исполнителем теракта в турецком Газиантепе оказался подросток
Террорист-смертник, осуществивший взрыв в городе Газиантеп, был подростком в возрасте от 12 до 14 лет, сообщает британская телерадиокорпорация BBC со ссылкой на заявление президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
Президент сообщил, что взрыв, прогремевший накануне вечером, унес жизни 51 человека. Еще 69 человек пострадали, причем 17 - серьезно.
Эрдоган вновь отметил, что за терактом, скорее всего, стоит группировка "Исламское государство" (запрещена в РФ).
Ранее турецкий президент заявил, что теракты, подобные взрыву в Газиантепе, имеют целью посеять рознь среди различных этнических и религиозных групп Турции.
Западные СМИ отмечают, что в Газиантепе, большую часть населения которого составляют курды, присутствует значительное число оппозиционных активистов, сирийских беженцев и, вероятно, джихадистов ИГ, также прибывших из Сирии.