Ուկրաինական պատերազմի երկու տարիների ընթացքում 2504 ուկրաինացի զինվորական է զոհվել
2014 թվականի սկսզբից ի վեր 2504 ուկրաինացի զինվորական է զոհվել երկրի հարավ-արևելքում: Interfax.ru-ի փոխանցմամբ` այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն:
Վերջինս ընդգծել է, որ պատերազմի երկու տարիների ընթացքում ակնհայտ է դարձել, որ թշնամուն չի հաջողվել իրականացնել ոչ մի ռազմավարական նշանակություն, նաև չի կարողացել ծնկի բերել Ուկրաինային:
Կիևում կայացած անկախության 25-ամյակին նվիրված ռազմական շքերթի ընթացքում նա հայտարարել է, որ այդ երկու տարիների ընթացքում զոհվել է 2504 զինվորական,  իսկ զինկոմիսարիատների միջոցով 2014-16 թվականների ընթացքում առաջնագիծ է մեկնել գրեթե 300 հազար մարդ:

Порошенко назвал число погибших за два c половиной года украинских военных
С начала 2014 года 2504 украинских военных погибли на юго-востоке страны, сообщил президент Украины Петр Порошенко.
"Оглядываясь назад на более чем два года войны, можно уверенно утверждать, что врагу не удалось реализовать ни одной стратегической задачи, он не смог поставить Украину на колени. За это и погибли 2504 наших воина", - заявил Порошенко в ходе военного парада по случаю 25-летия независимости Украины в Киеве в среду.
"За 2014-2016 гг. через военкоматы на фронт прошли почти 300 тыс. человек. Первые - добровольцы, затем - мобилизованные, теперь - контрактники", - заявил Порошенко.