Մեծ Բրիտանիան Brexit-ից հետո աշխատանքային խումբ է ստեղծում Հնդկաստանի հետ առևտրային համաձայնագիր մշակելու համար
• 08-09-2016 15:51:01   | Մեծ Բրիտանիա  |  Միջազգային
Մեծ Բրիտանիայի Արտաքին առևտրի նախարար Լիամ Ֆոքսը հայտարարել է, որ կառավարությունն աշխատանքային խումբ է ստեղծելու, որպեսզի  Brexit-ից հետո համաձայնագիր պատրաստի Հնդկաստանի հետ: tass.ru-ի փոխանցմամբ` նախարարը հայտարարել է, որ իրենք ներկայումս որոշել են ստեղծել աշխատանքային խումբ Հնդկաստանի հետ առևտրային հարաբերությունների ստեղծման և առևտրային խոչընդոտների հաղթահարման համար:
Աղբյուրի տեղեկացմամբ` Մեծ Բրիտանիան պաշտոնապես չի կարող առևտրային գործարքները համաձայնեցնել այլ երկրների հետ այնքան ժամանակ, քանի դեռ չի լքել Եվրամիությունը:
Նշվում է, որ հուլիսի 23-ին Եվրամիության կազմում Մեծ Բրիտանիայի հետագա անդամակցության հետ կապված հանրաքվեում 51,9 տոկոսով հաղթել էին  Brexit-ի կողմնակիցները:
Քվեարկության արդյունքում վարչապետ ընտրված Թերեզա Մեյը խոստացել է իրականացնել իր ժողովրդի ցանկությունը և երկիրը դուրս հանել Եվրամիության կազմից, միաժամանակ ձգտելով այդ գործընթացից օգուտներ քաղել: Նա նաև հասկացրել էր, որ Միացյալ Թագավորությունը շարունակելու է լիարժեք դեր խաղալ որպես ԵՄ անդամ պետություն, մինչև եվրոպական հասարակության կազմից պաշտոնապես դուրս գալը:

Великобритания создаст группу по торговле для подготовки соглашения с Индией после Brexit
Министр внешней торговли Великобритании Лиам Фокс заявил, что правительство создает рабочую группу по торговле, чтобы подготовить соглашение с Индией после Brexit. Об этом сообщило агентство Reuters со ссылкой на заявление министра.
"Сейчас мы приняли решение создать рабочую группу по торговле с Индией, чтобы посмотреть на то, как мы будем устранять торговые барьеры, прежде чем мы проведем переговоры по соглашению о свободной торговле после выхода из ЕС", - заявил Фокс.
Великобритания официально не может согласовывать торговые сделки с другими странами до тех пор, пока не покинет ЕС.
На состоявшемся 23 июня референдуме о дальнейшем членстве Великобритании в ЕС победу с результатом 51,9% одержали сторонники Brexit. Тереза Мэй, ставшая вскоре после голосования премьер-министром страны, пообещала исполнить волю народа и вывести страну из состава Евросоюза и одновременно добиться выгод от этого процесса. Она также дала понять, что Соединенное Королевство будет продолжать играть полноценную роль страны-члена ЕС до формального выхода из европейского сообщества.