Ֆրանսիայում բուրկինիի կրման վրա օրենքով արգելք չի դրվելու. Ֆրանսուա Օլանդ
Առաջիկայում լողափերում մահմեդական կանանցի լողազգեստի` բուրկինիի կրման վրա օրենքով արգելք չի դրվի Ֆրանսիայում: tass.ru-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հայտարարել է Ֆրանսուա Օլանդը` հանդես գալով Փարիզում կայացած «Ժողովրդրավարությունը դեմքով դեպի ահաբեկչություն» խորագրով համաժողովի ընթացքում:
«Քանի դեռ  ես եմ Ֆրանսիայի նախագահը, հանգամանքներով պայմանավորված ոչ մի օրենք չի լինելու: Դրանք նույնքան չկիրառվող  են, որքան հակասահմանադրականները»,- հայտարարել է Օլանդը:
Նշվում է, որ Ֆրանսիայի նախագահի վերոնշյալ հայտարարությունն ունկընդիրները ողջունել են շարունակվող ծափահարություններով: Շարունակելով իր ելույթը` հանրապետության ղեկավարն ընդգծել է, որ Ֆրանսիայում գործող օրենսդրությունը համակողմանիորեն կարգավորում է կրոնական սովորույթների հետ կապված բոլոր հարցերը:
Ֆրանսիայում բուրկինի տեսակի լողազգեստների շուրջ սկանդալն այս ամառ  բռնկվել էր այն բանից հետո, երբ իսլամիզմի տարածման հետ կապված
հասարակակական անհանգստության ալիքը պատճառ դարձավ, որպեսզի մի շարք հանգստավայրային քաղաքների ղեկավարներ որոշում էին կայացրել արգելել մահմեդական կանանց տեղական լողափերում երևալ բուրկինիներով, որոնք թաքցնում են մարմինը գրեթե ամբողջությամբ:  Նախաձեռնությունը հասարակության շրջանում թեժ բանավեճեր էր առաջացրել, իսկ որոշման ընդդիմախոսները դատարաններում փորձել էին պարզել այդ արգելքի օրինականությունը:

• 08-09-2016 17:18:37   | Франция  |  Общество
Законов о запрете на ношение на пляжах мусульманского женского купальника буркини в ближайшее время во Франции принято не будет. Это дал понять в четверг президент республики Франсуа Олланд, выступая на форуме "Демократия перед лицом терроризма" в Париже.
"До тех пор, пока я буду президентом, никаких законов, принятых по обстоятельствам, не будет. Они столь же неприменимы, сколь неконституционны", - заявил президент.
Это заявление Олланда было встречено аудиторией продолжительными бурными аплодисментами. Продолжая свою речь, глава республики, не говоря напрямую о скандале с буркини, подчеркнул, что существующее во Франции законодательство исчерпывающе регулирует все вопросы, связанные с религиозными обычаями. "Это не только моя глубокая убежденность, это реальность: наших законов достаточно, нужно лишь применять их строго и эффективно", - указал он.
Скандал вокруг купальников буркини разгорелся во Франции этим летом после того, как на волне общественного беспокойства, связанного с распространением исламизма, ряд мэров курортных городов приняли муниципальные постановления, запрещающие женщинам появляться на местных пляжах в мусульманских купальниках, которые скрывают почти все тело. Инициатива вызвала в обществе ожесточенную полемику, на фоне которой противники этих постановлений начали оспаривать их законность в судах.