«Կոկա-Կոլա Ընկերությունը», «Վերադարձ Հայաստան» հիմնադրամը և Երևանի քաղաքապետարանն ազդարարում են «Կոկա-Կոլա Երևան Կիսամարաթոն» նախագծի մեկնարկը
• 30-09-2016 16:19:55   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
Այսօր՝ սեպտեմբերի 30-ին տեղի ունեցած ասուլիսում, Կոկա-Կոլա Ընկերությունը, «Վերադարձ Հայաստան» հիմնադրամի և Երևանի քաղաքապետարանի հետ համատեղ, ազդարարեցին «Կոկա-Կոլա Երևան Կիսամարաթոն» նախագծի մեկնարկը, որի նպատակն է աջակցել Հայաստանում ակտիվ ապրելակերպի և վազքի մշակույթի զարգացմանը:
«Ուրախ եմ նշել, որ Երևանի կիսամարաթոնը դարձել է կարևոր իրադարձություն. մեր մրցավազքն ընդգրկվել է միջազգային մարաթոնների օրացույցում և տարածաշրջանի ամենամեծ և հայտնի միջոցառումներից է: Նախորդ տարի կիսամարաթոնին 37 երկրից մոտ 1500 վազորդ է մասնակցել: Այս տարի է՛լ ավելի ակտիվ մասնակցություն ենք ակնկալում: Մեզ համար հատկապես կարևոր է տարածել միջոցառումն ամբողջ աշխարհի հայ համայնքի շրջանում, քանի որ մեր հիմնական նպատակներից է Հայաստանում տեղի ունեցող միջոցառումներին սփյուռքի ներգրավվածության խթանումը՝ տարբեր նախաձեռնությունների ու ծրագրերի մշակման ու ներդրման միջոցով»,- ասել է «Վերադարձ Հայաստան» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վարդան Մարաշլյանը:
«Կոկա-Կոլա Երևան կիսամարաթոնն» ունի երկու բաղադրիչ. վազքի զարգացման ծրագիր՝ վազորդների համար օգոստոսից մինչև նոյեմբեր կազմակերպվող բաց դասընթացների շարք, և   «Կոկա-Կոլա Երևան Կիսամարաթոն» մրցավազքը, որը տեղի կունենա հոկտեմբերի 16-ին:
«Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» Ընկերության գլխավոր տնօրեն Սայյորա Այուպովան ընդգծեց հենց այս նախագծին աջակցելու հիմնական շարժառիթները.
««Կոկա-Կոլա Ընկերությունը» մշտապես ուշադրության կենտրոնում է պահում իր սպառողների և այն համայնքների բարեկեցությունը որտեղ գործունեություն ենք ծավալում:Համայնքային բարեկեցությունը, մասնավորապես՝ ակտիվ և առողջ ապրելակերպը, մեր գլոբալ կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ռազմավարության առանցքային ուղղություններից է: Մենք ոչ միայն ակտիվորեն աջակցում ենք միջազգային սպորտային միջոցառումների, ինչպիսիք են ՈւԵՖԱ Չեմպիոնների լիգան, Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունը և Օլիմպիական խաղերը, այլև ձգտում ենք խրախուսել տեղական սպորտային նախաձեռնությունները: Շատ ուրախ ենք, որ աջակցում ենք այս նախաձեռնությանը: Մի կողմից, այն լիովին համապատասխանում է Հայաստանում ակտիվ ապրելակերպը խթանելու մեր նպատակին, մյուս կողմից՝ «Կոկա-Կոլա Երևան Կիսամարաթոնը» տոնակատարություն է, որը միավորում է բոլորիս և լավ տրամադրություն պարգևում»:
Կիսամարաթոնը բաց է և պրոֆեսիոնալ, և սիրողական վազորդների համար՝ անկախ փորձառության մակարդակից: Այն 4 տարբեր երկարությամբ վազքուղի ունի. 1 կմ՝ նախատեսված 6-12 տարեկան երեխաների համար, ինչպես նաև 5, 10 և 21 կմ երկարությամբ վազքուղիներ: Վերջին տարիներին կիսամարաթոնը դարձել է կարևոր սպորտային միջոցառում՝ ներգրավելով աշխարհի տարբեր ծայրերից բազում մասնակիցների, որոնք գալիս են Հայաստան՝ վազքարշավին իրենց լավագույնս դրսևորելու համար:
«Կոկա-Կոլա Երևան Կիսամարաթոնն» ունի նաև բարեգործական բաղադրիչ. վազքին մասնակցելու են հաշմանդամ վազորդներ, որոնք մրցելու են 5 կմ վազքուղում: Բացի այդ Կիսամարաթոնի մասնակիցները հնարավորություն ունեն աջակցել ընտրված 4 բարեգործական նախագծերին՝ գրանցման հայտերը լրացնելիս առցանց նվիրատվություն կատարելով:
«Կիսամարաթոն նախագծի նպատակն առողջ ապրելակերպը խթանելն է` միաժամանակ հիմք ստեղծելով միջազգային ամենամյա մարաթոնի մեկնարկի համար: Այն այդպիսով նպաստում է մայրաքաղաքում, ինչպես նաև ամբողջ հանրապետությունում մարզական զբոսաշրջության զարգացմանը: Մեզ համար ողջունելի է, որ ինչպես անցած տարի, այնպես էլ այս տարի Կիսամարաթոնի կազմակերպմանն աջակուցում են մասնավոր ընկերություններ՝ իրենց ներդրումն ունենալով այս կարևոր գործում»,- ասաց Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի զարգացման և ներդրումային ծրագրերի վարչության պետ Տիգրան Սարգսյանը:
Կիսամարաթոնը հմտորեն կազմակերպված միջոցառում է, որը հավաստագրված է միջազգային մարաթոնների ասոցիացիայի կողմից և ունի միջազգային չափանիշներին համապատասխանող վազքուղի:
Բացի «Կոկա-Կոլա Ընկերությունից», «Վերադարձ Հայաստան» հիմնադրամից և Երևանի քաղաքապետարանից, կազմակերպիչների թիմում են Ինեկոբանկը՝ կիսամարաթոնի պաշտոնական բանկը, Tri-Club Yerevan տրիատլոնի ակումբը, Վազորդների հայաստանյան ակումբը, «Փաբլիսիս Արմենիա» գործակալությունը, «ԲԱՐՐԻ» ընկերությունը և «Բեստ Վեստեռն Կոնգրես» հյուրանոցը:

The Coca-Cola Company, Repat Armenia Foundation and Yerevan Municipality announce the launch of Coca-Cola Yerevan Half Marathon project
• 30-09-2016 16:19:55   | Armenia  |  Press release
Today, during a press conference, The Coca-Cola Company together with Repat Armenia Foundation and Yerevan Municipality announced the launch of Coca-Cola Yerevan Half Marathon project, which aims at supporting active lifestyle and the development of the running culture in Armenia.
“I am very glad to note that Yerevan Half Marathon has already become an important event, our race has been included in international marathon calendars and is one of the biggest and popular events in the region, Last year it hosted around 1500 participants from 37 countries.  This year we expect an even more active participation. It is important for us to promote the event, in particular within the Armenian community worldwide, as one of our major goals is to facilitate the engagement of Diaspora with Armenia through development and introduction of different initiatives and programs”,- said Vardan Marashlyan, Executive Director of Repat Armenia Foundation.
Coca-Cola Yerevan Half Marathon includes two components: a running development program - a series of open trainings for runners, organized from August till November - and a major running event – the Coca-Cola Yerevan Half Marathon run, which will take place on October 16.
Sayyora Ayupova, General Director of Coca-Cola Hellenic Armenia Company emphasized the main reasons for supporting particularly this program: “The Coca-Cola Company always prioritizes the wellbeing of consumers and the communities, where we operate. Community wellbeing, in particular active and healthy lifestyle, is a key pillar in our global CSR strategy. We are active in supporting not only international sport initiatives, such as UEFA and FIFA championships, Olympic Games, but as well put our efforts in promoting sports initiatives popular locally. We are very glad to support this initiative. On one side, it aligns fully with our aim to promote active lifestyle in Armenia, which is becoming more and more popular over the recent years, on the other – Coca-Cola Yerevan Half Marathon, serves as a great occasion for a celebration, creating a festive mood of unity”.
Coca-Cola Half Marathon is open for both professional and recreational runners, despite their experience level. It has four distances: 1 km, designated specially for kids from 6-12 years old, as well as 5km, 10km and 21km.  During the recent years, the half marathon has managed to become an important sports event, attracting numerous participants from all over the world to visit Yerevan and try their best at the running race.
Coca-Cola Yerevan Half Marathon has as well a charity component: runners with disabilities will participate in the race, competing on the 5 km course. In addition, participants of the Half Marathon can support 4 selected charitable activities, making donations online, while filling in their registration forms.
“The Half Marathon project aims at promoting a healthy lifestyle, while also building a foundation for the launch of an annual international marathon race. It thus contributes to the development of sports tourism both in Yerevan and in regions. We welcome the fact that as last year, this year also private organizations  support the Half Marathon project and  contribute to this important initiative” noted Tigran Sargsyan, Head of Development and Investment Programs Department at Yerevan Municipality.
Coca-Cola Yerevan Half Marathon is a professionally organized event, certified by AIMS (international association of marathons), and its route complies with international standards.
Apart from The Coca-Cola Company, Repat Armenia Foundation and Yerevan Municipality, the team of organizers includes as well Inecobank - the official bank of the half marathon - Tri-Club Yerevan triathlon club, Armenian Runners Club, Publicis Armenia, Baarry and Best Western Congress hotel.