«Պահենք երեխաներին ընտանիքում» ծրագրի շնորհիվ ևս մեկ ընտանիք կայուն եկամուտ ապահովելու հնարավորություն ունի
• 31-10-2016 16:21:17   | Հայաստան  |  Կազմակերպություններ
Ucom Հիմնադրամի և Վորլդ Վիժն Հայաստանի համատեղ ջանքերով իրականացվող «Պահենք երեխաներին ընտանիքում» բարեգործական նախագծի շնորհիվ Ucom-ի բաժանորդներն այս ամիս ևս աջակցեցին մեկ ընտանիքի` կայուն եկամտի աղբյուր ստեղծելու գործում: Այս անգամ աջակցությունը տրամադրվել է Գեղարքունիքի մարզի գյուղական համայնքներից մեկում բնակվող չորս զավակների մայր՝ տիկին Էլմիրայի ընտանիքին:
Ընտանեկան խնդիրների պատճառով մայրը միայնակ է հոգում իր չորս զավակների կարիքները, որոնցից երկուսը դպրոցականներ են, իսկ 5-ամյա Գոռն ու 3-ամյա Հարութը մշտապես տանն են` համայնքում մանկապարտեզի բացակայության պատճառով։ Համայնքից մեկուսացած այս ընտանիքն ապրում է ծայրահեղ ծանր սոցիալ-տնտեսական պայմաններում՝ ապաստանել են համայնքի լքված մեկ-սենյականոց հողակերտ տներից մեկում, որի առանց այդ էլ խարխուլ տանիքը քամուց ավելի է վնասվել՝ ներս թողնելով անձրևաջուրը, և վթարային լինելու պատճառով վտանգավոր է դարձել բնակության համար։
Մայրը գումար աշխատելու համար երբեմն գնում է կարտոֆիլի դաշտեր աշխատելու, իսկ ընտանիքի միակ կանոնավոր եկամուտը 49 000 դրամ կազմող ընտանեկան նպաստն է, որով անհնար է հոգալ չորս երեխաների ամենաառաջնային կարիքներն անգամ։
«Պահենք երեխաներին ընտանիքում» ծրագրի շրջանակներում, հաշվի առնելով անասնապահության և հողագործության դերն ընտանիքի սոցիալ-տնտեսական վիճակի բարելավման գործում, Ucom Հիմնադամի կողմից տիկին Էլմիրային տրամադրվել է 50 հավ, կարտոֆիլի սերմնացու, լվացքի մեքենա, մահճակալներ, անկողնային պարագաներ, խոհանոցային պարագաներ, պահարան, տաք հագուստ։ Բացի այդ Վորլդ Վիժն Վարդենիս տարածքային ծրագրի կողմից ընտանիքին տրամադրվել է տնակ-վագոն։ Այս ամենը կօգնի սննդի հարցը որոշակի չափով լուծելու, ինչպես նաև՝ եկամուտ ապահովելու գործում:
Տիկին Էլմիրան վստահ է, որ այժմ արդեն կկարողանա ապահովել իր զավակների առաջնային կարիքները և երեխաներին պահել տանը՝ մայրական հոգածության ներքո:
«Ucom Հիմնադրամն ամեն ամիս կրկնապատկում է Ucom ընկերության բաժանորդների հանգանակած գումարը, ինչի շնորհիվ էլ հնարավոր է դառնում այս ծրագիրն իրականացնել մեր գործընկեր՝ Վորլդ Վիժնի օգնությամբ։ Նրանք են գտնում և աշխատում ծայրահեղ աղքատության մեջ հայտնված խիստ խոցելի ընտանիքների հետ, և մեր բաժանորդների շնորհիվ այս ընտանիքներն ստանում են առաջնային կարիքները հոգալու մինիմալ հնարավորություններ», - ասել է Ucom Հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Աշոտ Բարսեղյանը։
«Ucom Հիմնադրամի հետ միասին իրականացնում ենք մի այնպիսի ծրագիր, որը թույլ է տալիս ծայրահեղ աղքատության մեջ հայտնված ընտանիքների համար ստեղծել նվազագույն կարիքներն ապահովող պայմաններ և կայուն եկամտի հնարավորություն, որը թույլ է տալիս այդպիսի ընտանիքներին իրենց երեխաներին չուղարկել, կամ հետ վերադարձնել գիշերօթիկ հաստատություններից», - ասել է Վորլդ Վիժն Հայաստանի մարկետինգի բաժնի ղեկավար Արտակ Օրդյանը։

Благодаря благотворительной программе «Давайте содержать детей в семьях» еще одна семья имеет возможность обеспечения стабильного дохода
• 31-10-2016 16:21:17   | Армения  |  Организации
Благодаря благотворительному проекту «Давайте содержать детей в семьях», реализуемого совместными усилиями Фонда Ucom и World Vision Армения, абоненты Ucom и в этом месяце тоже помогли создать устойчивый источник дохода для еще одной семьи. На этот раз поддержка была оказана семье Эльмиры – матери четверых детей, проживающих в деревенской общине Гегаркуникской области.
Из-за семейных проблем мать одна заботится о своих четырех детях, двое из которых являются школьниками, а 5-летний Гор и 3-летний Арут постоянно находятся дома, по причине отсутствия детского сада в их общине. Изолированная от общества, эта семья проживает в крайне сложных социально-экономических условиях: они нашли приют в одном из заброшенных однокомнатных земляных домов, и без того ветхая крыша которого еще более повредилась из-за ветра, пропуская дождь внутрь помещения и сделав его небезопасным для проживания.
Мать иногда подрабатывает на картофельных полях, а единственным регулярным доходом семьи является семейное пособие в 49 000 драмов, на которое невозможно обеспечить даже самые минимальные нужды четверых детей.
В рамках программы «Давайте содержать детей в семьях», учитывая роль скотоводства и земледелия в улучшении социально-экономического положения семьи, фонд Ucom предоставил Эльмире 50 кур, семена картофеля, стиральную машину, кровати, постельные принадлежности, кухонную утварь, шкаф, теплую одежду. Помимо этого, региональная программа Вардениса компании World Vision предоставила семье домик-вагончик. Все это позволит решить некоторым образом вопроса пропитания, а также обеспечить небольшой доход для семьи.
Эльмира уверена, что теперь уже она сможет обеспечить самые основные потребности своей семьи и содержать детей в семье, под материнской опекой.
«Фонд Ucom ежемесячно удваивает сумму, пожертвованную абонентами Ucom, благодаря чему и удается осуществлять данную программу в партнерстве с World Vision. Именно они находят и работают с уязвимыми семьями, оказавшимися за чертой крайней бедности, и благодаря нашим абонентам, эти семьи получают минимальную возможность для обеспечения своих базовых нужд», - отметил директор Фонда Ucom Ашот Барсегян.
«Совместно с фондом Ucom мы реализуем такую программу, которая позволяет создать минимальные возможности для обеспечения основных потребностей семей, живущих в крайней нищете, и создать источник страбильного дохода, который позволит таким семьям не отправлять своих детей в интернаты, или же вернуть их домой», - сказал директор по маркетингу World Vision Армения Артак Ордян.