ՀԿԵ-ն շահագործման է հանձնել Հայատանի տարածքում վերանորոգված առաջին էլեկտրագնացքը
Նոյեմբերի 7-ին «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ Երևանի լոկոմոտիվային դեպոյում շահագործման է հանձնվել Հայաստանում ТР-3 /տեխնիկական վերանորոգում/ տիպի վերանորոգում անցած առաջին էլեկտրագնացքը:
Շնորհավորելով երկաթուղայիններին՝ «ՀԿԵ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Վալկոն նշեց, որ վերանորոգման նոր տեխնոլոգիաների ներդրումը երկաթուղու տեխնոլոգիական զարգացման նոր փուլ է բացում: Ինչպես հիշեցրեց ընկերության ղեկավարը, Հարավկովկասյան երկաթուղում արդեն վերանորոգվում են էլեկտրա- և ջերմաքարշերը:
- Մենք հերթական քայլ ենք անում առաջ, - ասաց Ս.Վալկոն:
Հայաստանի Ազգային Ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ընդգծեց, որ այս միջոցառումը հերթական անգամ վկայում է երկրի երկաթուղային տրանսպորտի զարգացմանն ուղղված ներդրումների արդյունավետության մասին:
- Դա հերթական անգամ ապացուցում է, որ մենք ճիշտ ուղղությամբ ենք շարժվում, իսկ հայ-ռուսական բարեկամական կապերը զարգանում են ոչ միայն քաղաքական, այլ նաև տնտեսական, մասնավորապես, տրանսպորտի ոլորտներում, - հայտարարեց ԱԺ փոխնախագահը:
Երկաթուղայիններին շնորհավորեց նաև Հայաստանի տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանը:
- Էլեկտրագնացքի վերանորոգման ինքնարժեքն արտերկրում կատարվող նույնանման աշխատանքների հետ համեմատած մի քանի անգամ էժան է, դրա հաշվին այս ծառայությունը կարող է մրցունակ գնով առաջարկվել նաև մեր հարևաններին, - նշեց Վ.Մարտիրոսյանը:
Իսկ ՀՀ-ում ՌԴ Արտակարգ և Լիազոր դեսպան Իվան Վոլինկինը նշեց, որ վերջին տարիներին Հայաստանի երկաթուղային համակարգը արդյունավետ զարգանում է:
- Այսօր Հարավկովկասյան երկաթուղին զարգացման նոր փուլ է մտնում: Համոզված եմ, որ նոր էլեկտրագնացքը հայ-ռուսական բարեկամության ռելսերով շարժվելու է ճիշտ ուղղությամբ, - ասաց դեսպանը:
Արտադրամասից բացի, արարողության հյուրերն այցելեցին երկաթուղու Ուսուցման կենտրոնը,  Ենթակառուցվածքի ախտորոշման կենտրոնը, ինչպես նաև կառուցվող կոնտեյներային տերմինալը:
ТР-3 տիպի վերանորոգումը գործարանային ցիկլի վերանորոգում է, որը թույլ է տալիս երաշխավորել էլեկտրագնացքի վազքը 500 000 կմ համար: Վերանորոգումն իրականացվել է բացառապես Երևանի լոկոմոտիվային դեպոյի մասնագետների ուժերով:
Մեկ էլեկտրագնացքի վերանորոգման արժեքը կազմում է 36 մլն դրամ, ինչը 3-4 անգամ ավելի էժան է, քան արտերկրում: Մինչև 2016 թվականի ավարտ վերանորոգման կկանգնի երկրորդ էլեկտրագնացքը:
Հարավային Կովկասի երկրների մեջ Հայաստանն առաջինն է, որ հնարավորություն ունի էլեկտրագնացքների նման ծավալի վերանորոգում իրականացնել:
Բոլոր վերանորոգվող էլեկտրագնացքներն ուղևորատար են և ուղևորներին են սպասարկում մայրաքաղաքից մինչև Գյումրի, Արարատ, Արաքս և Երասխ հատվածներում:
Նման բարդ տեխնոլոգիական աշխատանքի իրականացումը Հայաստանում հնարավոր էր դարձել Երևանի լոկոմոտիվային դեպոյի հիմնանորոգման շնորհիվ, որը Հարավկովկասյան երկաթուղին ավարտեց 2011 թվականին: Այս դեպոն երկաթուղու հիմնարար ձեռնարկություններից մեկն է, որտեղ իրականացվում է շարժակազմի տեխնիկական սպասարկման և վերանորոգման ամբողջ ցիկլը:
Դեպոյի վերակառուցումը թույլ էր տվել ոչ միայն վերականգնել արտադրամասերը՝ հագեցնելով դրանք ժամանակակից սարքավորումներով, ստեղծելով անվտանգ և հարմարավետ աշխատանքային պայմաններ, այլ նաև ձևավորել Հայաստանի խոշորագույն և ժամանակակից մեքենաշինական համակարգերից մեկը:
Այստեղ արդեն իրականացվում է Հայաստանի երկաթուղային ցանցում շահագործվող ջերմաքարշերի հիմնական վերանորոգումը, բեռնատար և ուղևորատար վագոնների տեխնիկական զննում և ընթացիկ վերանորոգում:
«ՀԿԵ» ՓԲԸ-ն հանդիսանում է «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի 100% դուստր ընկերություն և իրականացնում է Հայաստանի երկաթուղային համակարգի կոնցեսիոն կառավարումը: Համաձայն 2008 թ. փետրվարի 13-ին Երևանում կնքված պայմանագրի՝ կոնցեսիոն կառավարման ժամկետը կազմում է 30 տարի, կողմերի փոխադարձ համաձայնությամբ ևս 10 տարի երկարացման իրավունքով:

На ЮКЖД сдан в эксплуатацию первый электропоезд, отремонтированный армянскими специалистами
7 ноября в Ереванском локомотивном депо ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» состоялась торжественная церемония сдачи в эксплуатацию первого электропоезда, прошедшего ремонт в объеме ТР-3.
Поздравив коллектив депо с успехом, генеральный директор ЗАО «ЮКЖД» Сергей Валько отметил, что освоение новой технологии ремонта является очередным шагом на пути технологического развития железной дороги. Как напомнил руководитель компании, на Южно-Кавказской железной дороге уже осуществляется ремонт электровозов и тепловозов.
«Это очередной шаг вперед», - отметил С.Валько.
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов в свою очередь подчеркнул, что сегодняшнее мероприятие стало еще одним подтверждением продуктивности инвестиций, осуществляемых в сферу железнодорожного транспорта Армении. «Это еще раз доказывает, что мы движемся в правильном направлении, что армяно-российские союзнические отношения развиваются не только в сфере политики, но и экономики, в частности, транспорта», - заявил вице-спикер.
С успешным завершением ремонтных работ железнодорожников поздравил и министр транспорта, связи и информационных технологий Армении Ваган Мартиросян. Министр подчеркнул, что в настоящее время железная дорога успешно развивается, осваиваются новые технологии, которых не было еще несколько лет назад.
Чрезвычайный и Полномочный посол России в Армении Иван Волынкин отметил, что уже неоднократно видел подтверждения развития и большого прогресса железной дороги Армении. «Сегодня ЮКЖД выходит на новый этап развития, железная дорога достигла новых высот. Уверен, что новый электропоезд будет двигаться по рельсам армяно-российской дружбы в правильном направлении», - сказал посол.
Помимо производственных цехов гости церемонии также посетили располагающиеся на территории Ереванского депо Дорожный центр обучения и Дорожный центр диагностики инфраструктуры, строящийся контейнерный терминал.
По окончании церемонии министр вместе с представителями руководства ЮКЖД проехал на мотрисе в направлении Масиса, осмотрев железнодорожную инфраструктуру и прилегающие территории. В ближайшее время аналогичная поездка планируется на участке от Еревана до Гюмри.
Освоенный на Ереванском локомотивном депо ремонт ТР-3 является максимально близким к капитальному ремонтом заводского цикла с продлением срока гарантийного пробега электропоезда до 500 000 км. Он был произведен исключительно силами специалистов депо.
Затраты ЮКЖД на ремонт одного электропоезда составляют порядка 36 млн драмов, что в 3-4 раза ниже, чем в других странах. До конца 2016 года на ремонт будет поставлен второй электропоезд.
Таким образом, Армения стала первой из числа стран Южного Кавказа, осуществившей подобный вид ремонта, и теперь все электропоезда будут проходить ремонт по более доступным ценам на территории республики.
Все восстанавливаемые электропоезда являются пассажирскими, которые обслуживают пассажиров на участках до Гюмри, Арарата, Аракса и Ерасха.
Производство столь сложных технологических работ в Армении стало возможным благодаря проведенной в 2011 году ЮКЖД коренной реконструкции Ереванского локомотивного депо – предприятия, которое осуществляет весь комплекс технического обслуживания и ремонта подвижного состава.
Реконструкция локомотивного депо позволила не только  восстановить цеха, оснастив их современным оборудованием, усовершенствовать применяемые технологии, создать безопасные и комфортные условия труда для рабочих, но и сформировать один из современных машиностроительных комплексов в Армении.