ՀԿԵ-ում ամփոփել են աշխատանքի արդյունքները հոկտեմբերին
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Վալկոն խորհրդակցության ընթացքում ամփոփեց Ընկերության աշխատանքի արդյունքները հոկտեմբերին: Ինչպես նշեց Ս.Վալկոն, նշված ժամանակահատվածում պահպանվել է փոխադրումների աճի դինամիկան, որը 6,8%-ով գերազանցեց անցած տարվա ցուցանիշը:
Արտահանման փոխադրումները 2015 թվականի նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատ ավելացել են 7,5%-ով /2,4 հազ. տն.-ով/, իսկ տեղական հաղորդակցությունում՝ 4,8%-ով /6,8 հազ. տն.-ով/:
Աճ է գրանցվել նաև ներմուծման հաղորգակցությունում. ավելացումը կազմեց 27,3% և 25,3% նախատեսված ցուցանիշի և 2015 թվականի հետ համեմատ:
Ընկերության ղեկավարը տեղեկացրեց, որ աճ է գրանցվել նաև մի շարք որակական ցուցանիշների գծով: Մասնավորապես, ավելացել է գնացքի միջին քաշը, լոկոմոտիվի միջին օրական վազքը և արտադրողականությունը: Տեղամասային արագությունը ավելացել է 3,5%-ով՝ կազմելով 35,3 կմ/ժ նախատեսվող 39,4 կմ/ժ դիմաց, իսկ տեխնիկականը՝ 2,8%-ով և կազմեց 40,9 կմ/ժ՝ նախատեսվող 39,4 կմ/ժ դիմաց:
Կրճատվեց նաև բեռնատար վագոնի շրջանառությունը. հոկտեմբերին այն կազմեց 2,7 օր՝ նախատեսվող 2,8-ի դիմաց:
Միևնույն ժամանակ Սերգեյ Վալկոն արձանագրեց երկաթուղու աշխատանքի մի շարք ցուցանիշների կատարելագործման անհրաժեշտությունը: Դրանց թվում է շահագործվող էլեկտրաքարշերի քանակը, էլեկտրաէներգիայի ծախսը:
Խոսելով գնացքների ժամանակացույցի մասին՝ ՀԿԵ գլխավոր տնօրենը նկատեց, որ հոկտեմբերին երկաթուղին սպասարկել է 1 227 գնացք, որից 1 221-ը՝ ըստ չվացուցակի: Բոլոր միջազգային և ներհանրապետական ուղևորատար գնացքները սպասարկվել են առանց ուշացումների:
Չնայած գնացքների ուշացման ժամանակի կրճատմանը ՝ Ս.Վալկոն ընդգծեց չվացուցակի պահպանման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների կատարելագործման անհրաժեշտությունը:
Ընկերության ղեկավարը հատուկ կարևորեց անվտանգության հարցը, նշելով, որ 2016 թվականի հոկտեմբերին գծի բալային գնահատականը բարելավել է 9 կետով՝ կազմելով 85 միավոր:
Գլխավոր տնօրենը հայտնեց, որ տարվա 10 ամիսների ընթացքում փոխվել է 35,8 հազար կոճ, կապիտալ վերանորոգվել է 11,7 կմ գիծ:
Երկաթուղու առաջնային խնդիրների շարքում «ՀԿԵ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենը առանձնացրեց գնացքների անվտանգ երթևեկության ապահովումը և ձմեռային շրջանում բնականոն աշխատանքին նախապատրաստումը:
Այլ հիմնական խնդիրների շարքում Սերգեյ Վալկոն նշեց բեռնափոխադրումների նոր ծավալների ներգրավվումը, բյուջեի եկամտային և ծախսային հոդվածների բալանսի ապահովումը, տեխնիկական միջոցների անվտանգությունը և կայուն աշխատանքը:
ՀԿԵ գլխավոր տնօրենն ընդգծեց Հայաստանի երկաթուղու տարանցիկ ներուժի օգտագործմանն ուղղված միջոցառումների իրականացման կարևորությունը Իրանից եվրոպական երկրներ բեռնափոխադրումներ կազմակերպելու տեսակյունից:
- Քանի որ այս տարի եղանակային պայմանները խիստ տարբերվում են անցյալ տարվանից մեր առջև կանգնած են երկաթուղու բնականոն աշխատանքի  և բոլոր տեսակի փոխադրումների ապահովման խնդիրները, - ասաց Ս.Վալկոն:

На ЮКЖД подвели итоги работы в октябре
Генеральный директор ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» Сергей Валько на селекторном совещании подвел итоги работы Компании в октябре 2016 года. Как отметил С.Валько, в отчетный период сохранилась положительная динамика увеличения объема перевозок, которые по сравнению с аналогичным периодом 2015 года увеличились на 6,8%.
При этом экспортные перевозки превысили прошлогодний уровень на 7,5% или на 2,4 тыс тонн. Перевозки в местном сообщении по сравнению с плановым показателем увеличились на 4,8% или 6,8 тыс тонн. Рост наметился и по линии импортных перевозок, которые по сравнению с плановым и прошлогодним показателями увеличились соответственно на 27,3% и 25,3%.
Согласно приведенным руководителем компании данным, рост прослеживался по линии таких качественных показателей работы как, в частности, средний вес поезда, среднесуточный пробег и производительность локомотива. Участковая скорость, увеличившись на 3,5% по сравнению с 2015 годом, достигла 35,3 км/час против планируемых 34 км/час, а техническая составила 40,9 км/час против планируемых 39,4 км/ч, увеличившись по сравнению с прошлогодним уровнем на 2,8%.
Сократился также оборот грузового вагона: по итогам октября показатель составил 2,7 суток против планируемых 2,8 суток.
Вместе с тем Сергей Валько констатировал необходимость улучшения таких показателей работы железной дороги как, в частности, статнагрузка вагона, эксплуатируемый парк электровозов, рабочий парк грузовых вагонов, расход электроэнергии на тягу поездов.
Затронув вопрос графика движения поездов, генеральный директор ЮКЖД сообщил, что в октябре по ЮКЖД проследовало 1 227 поездов, из которых 1 221 – по расписанию. При этом все международные пассажирские поезда и пригородные электрички в октябре 2016 года проследовали по графику, без опозданий.
Несмотря на сокращение времени задержки поездов, С.Валько подчеркнул необходимость совершенствования работ в вопросе соблюдения графика движения.
Особо руководитель компании остановился на вопросах безопасности на железной дороге, отметив, что в октябре 2016 года балловая оценка пути по сравнению с прошлогодним показателем была улучшена на 9 пунктов и составила 85 единиц.
За 10 месяцев года силами работников дистанций пути по всей протяженности железной дороги было заменено более 35,8 тыс шпал, капитально отремонтировано 11,7 км пути, планово-предупредительная выправка произведена на 89 км пути.
Среди первоочередных задач железной дороги Сергей Валько назвал завершение работ по подготовке к работе в зимний период, продолжение и совершенствование работы по привлечению на железную дорогу новых объемов перевозок грузов, выполнение программ ресурсосбережения и экономии, повышение эффективности использования трудовых ресурсов, сбалансирование доходных и расходных статей бюджета.
Гендиректор ЮКЖД подчеркнул важность мероприятий по реализации транзитного потенциала железной дороги Армении для перевозки грузов из Ирана в европейские страны.
«Поскольку в этом году погодные условия отличаются от прошлогодних перед нами стоят задачи по обеспечению устойчивой работы железной дороги, бесперебойных перевозок пассажиров и грузов», - подчеркнул С.Валько.