Բիզնես ինովացիոն ֆորումին մասնակցել են տեղական և միջազգային ընկերությունների շուրջ 200 ներկայացուցիչ
• 24-11-2016 13:38:49   | Տավուշի մարզ  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
Նոյեմբերի 18-19-ը Դիլիջանում «Հայաստան 20.18 - 2018թ.՝ Հայաստանը 20 ամենանորարար երկրների շարքում» խորագրի ներքո կայացավ Բիզնես ինովացիոն ֆորումը: Այն Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) ռազմավարական նշանակության միջոցառումներից է, որն արդեն անց է կացվում 4-րդ տարին անընդմեջ:
Ամենամյա բիզնես ինովացիոն ֆորումը դարձավ Հայաստանի ինովացիոն զարգացման հիմնական մարտահրավերների քննարկման, ինչպես նաև լուծումների առաջադրման հարթակ։ «Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական ոլորտը իր առջև խնդիր է դրել ապահովել Հայաստանի առաջնակարգ դիրքերը աշխարհի ինովացիոն քարտեզի վրա` ձգտելով Հայաստանը դիրքավորել 20 ամենանորարար երկրների շարքում։ Բիզնես ինովացիոն ֆորումի քննարկման առարկան այս հավակնությունն իրականություն դարձնելու ուղիների քննարկումն էր», - նշեց ԻՏՁՄ փոխտնօրեն Հայկ Չոբանյանը:
Ֆորումի ընթացքում ներկայացվեցին ինովացիոն էկոհամակարգի ժամանակակից մոդելները, հիմնական խոսնակները ներկայացրեցին իրենց երկրների՝ Գերմանիայի, Իսրայելի, Թայվանի, Ռուսաստանի և Բուլղարիայի փորձը, ներկայացվեցին հայաստանյան լավագույն նախաձեռնություններն ու բիզնեսները։
Բիզնես ինովացիոն ֆորումն ընթացավ մեծ հաջողությամբ՝ արձանագրելով մասնակիցների թվի էական աճ, այդ թվում նաև միջազգային մասնակցության։ Բիզնես ինովացիոն ֆորումին մասնակցեցին տեխնոլոգիական, կրթական և ձեռներեցության ոլորտների, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության և միջազգային կազմակերպությունների շուրջ 200 ներկայացուցիչներ:
Ինովացիոն ֆորումի հաջողության ապահովման մեջ մեծ դեր ունեցավ «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագիրը, որն իրականացվում է Եվրոպական Միության և Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության ու զարգացման դաշնային նախարարության ֆինանսավորմամբ և ԳՄՀԸ «Մասնավոր հատվածի զարգացում Հարավային Կովկասում» ծրագրի կողմից: Ֆորումի գործընկերներն էին ՀՀ կառավարությունը, ԱՄՆ ՄԶԳ Տարածաշրջանային տնտեսական զարգացում ծրագիրը, Հայաստանում Իսրայելի դեսպանատունը, Ամերիաբանկը և Բեթ Քոնսթրաքթ ընկերությունը:

About 200 representatives from the local and international companies participated in the Business Innovation Forum
• 24-11-2016 13:38:49   |   |  Science and Technology
The Business Innovation Forum was held on November 18-19, in Dilijan under the slogan “Armenia 20.18 – 2018: Armenia among 20 most innovative countries’’. It is one of the events with strategic importance of the Union of Information Technology Enterprises (UITE), which has already been held for the fourth consecutive year.
The annual Business Innovation Forum became the platform for the discussion of the main challenges of innovative development of Armenia, as well as for proposing solutions. Hayk Chobanyan, Deputy director of the UITE mentioned: “The high-tech sector of Armenia has set a goal for itself to provide the leading positions of Armenia on the innovation map of the world, seeking to position Armenia among 20 most innovative countries. The discussion of ways to make this ambition into a reality was the subject of the discussion of the Business Innovation Forum”.
During the Forum, the modern models of the innovation ecosystem were presented, the main speakers presented the experience of their countries: Germany, Israel, Taiwan, Russia and Bulgaria, the best initiatives and businesses of Armenia were presented.
The Business Innovation Forum was held with a great success, recording a significant increase in the number of participants, including international participation. About 200 representatives of the technological, educational and entrepreneurship sectors, as well as of the government of the Republic of Armenia and of international organizations participated in the Business Innovation Forum.
“Support to SME development in Armenia” (SMEDA) project, funded by the EU and BMZ and implemented through GIZ Private Sector Development in South Caucasus Programme played a great role in ensuring the success of the Innovation Forum. The partners of the Forum were the government of the Republic of Armenia, USAID Regional economic development program, the Embassy of Israel in Armenia, Ameriabank and BetConstruct company.