«Հովեր» պետական կամերային երգչախումբը շարունակում է իր երկրպագուներին ներկայանալ նոր ասելիքով: Երգչախումբը, Վահագն Հայրապետյանի ջազ տրիոյի հետ համատեղ, Ապարանի ազգագրական երգերի ոչ ավանդական մշակումներ է ներկայացրել: Նախատեսվում է ինքնատիպ այս ծրագիրն ապագայում կյանքի կոչել նաև Հայաստանի այլ, այդ թվում՝ սահմանամերձ բնակավայրերում և արտերկրում:
Շուրջ քառորդ դար առաջ ստեղծված և 18 տարի բացառապես սեփական ջանքերով գործունեություն ծավալած երգչախումբը պետական կարգավիճակ է ստացել 2009 թվականին: Տարիներ անց՝ 2013թ.-ին, Հայաստանի հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատորը ստանձնել է երգչախմբի գլխավոր գործընկերը լինելու պատասխանատվությունը՝ էապես խթանելով կատարողների գործունեության զարգացմանը: «Հովեր»-ը համալրվել է բարձրակարգ, պրոֆեսիոնալ, երիտասարդ երաժիշտ-կատարողներով և արձանագրել խմբերգային ժանրի համար աննախադեպ արդյունք. տարեկան 40-50 համերգ և ելույթ՝ աշխարհի հեղինակավոր մի շարք համերգասրահներում, համագործակցության ընդլայնվող շրջանակ, հայ խմբերգային երաժշտության դասական, ժամանակակից նոր ծրագրեր և այլն:
«Մեր գործընկերների հաջողությունը նաև մեր հաջողությունն է: Ուրախ ենք արձանագրել, որ թիրախավորված համագործակցության արդյունքում՝ նպաստել ենք երգչախմբային արվեստի զարգացմանն ու կատարելագործմանը: «Հովեր»-ը պատվով է կատարում համաշխարհային հեղինակավոր համերգասրահներում Հայաստանը ներկայացնելու առաքելություն ու ազգային մշակույթին ծառայելու պատասխանատվությունը», - ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Վերջին չորս տարվա ընթացքում երգչախումբն իր կատարումներով եղել է Բելգիայում, Ֆրանսիայում, ՌԴ-ում, Գերմանիայում, Լիբանանում, Լեհաստանում, Չինաստանում, ԱՄՆ-ում, Իտալիայում, Շվեյցարիայում և այլն: Ի դեպ, երգչախմբի կատարումներից «Նյու-Յորք Թայմս» օրաթերթում մեծ արձագանք է ստացել Հայաստանին նվիրված՝ մեծանուն կոմպոզիտոր Ք.Պենդերեցկու «Սաղմոս» խմբերգային ստեղծագործության համաշխարհային պրեմիերան:
Գործունեության ընթացքում, երգչախումբը ներկայացրել է նաև հայ կոմպոզիտորների խմբերգային ստեղծագործությունների պրեմիերաներ և մշտապես ունեցել է հարուստ երգացանկ:
Երգչախումբը հանդես է եկել հեղինակավոր՝ «Սթրաթմոր»-ի (ԱՄՆ), «Սիտե դե լա մյուզիք»-ի (Ֆրանսիա), Վարշավայի թագավորական պալատի (Լեհաստան), «Կարնեգի Հոլլ»-ի (ԱՄՆ) և մի շարք այլ համերգասրահներում: «Հովերի» գործունեությանն անդրադարձել է նաև հայկական և արևմտաեվրոպական մամուլը:

• 12-12-2016 19:22:42   | Armenia  |  Culture
“Hover” State Chamber Choir continues appearing with experimental projects in various genres. This time the choir has presented non-conventional arrangements of Aparan folk songs in collaboration with Vahagn Hayrapetyan Jazz Trio. It is planned to present this special project also in regions of Armenia, in particular, in borderland communities and abroad.
Founded a quarter century ago, the choir had implemented projects for 18 years with their own resources till 2009, when it gained state status. A few years later, in 2013, Armenia’s leading telecommunications operator VivaCell-MTS undertook the general partnership of the choir promoting its creative activities. Owing to its professional musician-performers, “Hover” has reached unprecedented results for choir genre: 40-50 concerts and performances annually in prestigous concert halls around the world, a wide list of partners, new projects dedicated to the Armenian choir music, contemporary projects and more.
“Our partners’ success is our success. We are glad to state that we have contributed to the development and improvement of choral art with our targeted partnership. “Hover” completes the mission of representing Armenia in the authoritative concert halls of the world and the responsibility of serving to our national culture,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
Over the past four years “Hover” has appeared with concerts in Belgium, France, Russia, Germany, Lebanon, Poland, China, US, Italy, Switzerland and other countries. By the way, “Hover’s world premiere of a choral setting of “Psalm 3” by Krzysztof Penderecki composed in remembrance of the Armenian Genocide, gained great appreciation by the “New York Times” daily.
The repertoire of the choir has always been versatile and diverse. “Hover” is the first performer of a number of choir works by Armenian composers. The choir has performed in prestigious concert halls such as the “Strathmore” (US), “Cité de la Musique” (France), Warsaw Royal Concert Hall (Poland), Carnegie Hall (US) and other. The artistic achievements of “Hover” have been highlighted by the Armenian and West European media.