Մինչև տարեվերջ Հայաստանի ամենաընդարձակ 4G ցանցը կընդգրկի 22 քաղաք
Ձեռքբերումների վրա կանգ առնելը բնորոշ չէ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ին: Ընկերությունը շարունակում է ընդլայնել իր` Հայաստանում առաջին և ամենաընդարձակ 4G ծածկույթը, որը գործարկվել էր 6 տարի առաջ՝ դեռևս 2010-ին՝ մեր երկիրը դասելով այն ժամանակ 4G ցանցը ներդրած մեկ տասնյակի հասնող, տեխնոլոգիապես զարգացած երկրների շարքին:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի համար 4G ցանցի ներդրումն երբեք չի եղել ինքնանպատակ: Ընկերության չի սահմանափակվել բացառապես երևանցիներին 4G ծառայությունները հասանելի դարձնելով: Կարճ ժամանակահատվածում, ինտենսիվ աշխատանքների իրականացման և հսկայածավալ ներդրումների շնորհիվ, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ին հաջողվել է 4G ծառայությունները հասանելի դարձնել նաև Հայաստանի՝ մեծությամբ երկրորդ ու երրորդ քաղաքներում՝ Գյումրիում և Վանաձորում, ապա՝ Ծաղկաձորում, Վաղարշապատում, Դիլիջանում, Ջերմուկում և Արմավիրում՝ ապահովելով 4G ծառայություններով բնակելի տարածքների 46.6% ծածկույթ [ինֆոգրաֆիկա]:
4G ցանցի ընդլայնման երրորդ փուլում, աշխատանքներն են իրականացվել նոր քաղաքներ՝ Աբովյանը, Աշտարակը, Եղվարդը, Արթիկը, Արտաշատը, Բերդը, Կապանը, Մեղրին, Ագարակը, Եղեգնաձորը, Վայքը, Ստեփանավանը, Սպիտակը, [ինֆոգրաֆիկա] ներառելու ուղղությամբ, ինչը թույլ կտա մինչև տարեվերջ 4G ծառայությունները հասանելի դարձնել բնակչության 52,5 %-ին [ինֆոգրաֆիկա]:
«Վեց տարի առաջ, առաջին անգամ Հայաստանում, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը ներդրեց 4G/LTE ցանց: Գերարագ այս ցանցը հասանելի էր աշխարհի ընդամենը մոտ տասը երկրում: Ցանցի աստիճանական զարգացման արդյունքում, մինչև այս տարվա ավարտը 4G ծառայությունները հասանելի կդառնան Հայաստանի արդեն 22 քաղաքում, ինչը մեր ռազմավարության մաս է կազմում: Աշխարհով մեկ 4G ցանցերի զարգացումն և տարատեսակ ծառայությունների տրամադրումը տնտեսական ակտիվության խթանման ու աճի կարևոր գործոն են հանդիսանում», - ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
4G տեխնոլոգիան մարզային քաղաքներին հասանելի դարձելը հետապնդում է ոչ միայն գործարար ակտիվության կենտրոններին մոտ լինելու նպատակ, այլև հստակ ռազմավարություն է՝ ուղղված մայրաքաղաքի ու մարզերի միջև տեխնոլոգիական անջրպետի վերացմանը: Այսօրվա դրությամբ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հանդիսանում է հեռահաղորդակցության ոլորտի առաջատարը՝ ներառյալ երկրով մեկ շարժական կապի բազային կայանների քանակը և ըստ այդմ՝ ամենաընդարձակ 2G, 3G և 4G ցանցերը: Ընդ որում, 3G սերնդի համեմատությամբ՝ 4G ցանցը թույլ է տալիս ապահովել մոտ 10 անգամ ավելի բարձր արագություն:
3G և 4G կայանների շարունակական ավելացումը հետապնդում է ռազմավարական երկու նպատակ. ընդլայնել բարձր արագություններ ապահովող ինտերնետ հասանելիության ծառայությունների աշխարհագրական ծածկույթը, և զուգահեռաբար, հզորացնել ցանցի թողունակությունը՝ բավարարելով համացանցի օգտագործման ծավալների անընդհատ աճող պահանջարկը:
Ookla International ընկերության կողմից հոկտեմբերին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը ճանաչվել էր Հայաստանում բջջային ամենաարագագործ ցանցի օպերատորը: Ընկերության ցանցի անգերազանցելի ցուցանիշն արձանագրվել է Ookla Speedtestnet հավելավածով՝ 2016 թ-ի ընթացքում իրականացված փորձարկումների արդյունքում: Տվյալները ստացվել են երկրի տարածքից բջջային ցանցի արագության ավելի քան 90 հազար թեստային փորձարկումների արդյունքում:

Armenia’s widest 4G network will include 22 towns till the end of the year
VivaCell-MTS never stops on the achieved. The Company continues expanding the first and widest 4G network in Armenia that was deployed six years ago, in 2010, making Armenia one of the dozen technologically advanced countries to have launched the 4G network.
The introduction of 4G services was never an end in itself for VivaCell-MTS. The Company did not stop on making 4G services available to merely the population of Yerevan. Within a short period, owing to intensive works and considerable investments, VivaCell-MTS made 4G services available also in the second and third biggest towns in Armenia – Gyumri and Vanadzor, then the list of towns with 4G coverage rolled out to Tsaghkadzor, Vagharshapat, Dilijan, Jermuk and Armavir, providing 4G coverage along the 46.6% of the populated area of Armenia.
The third stage of the expansion of 4G network coverage includes the following towns: Abovyan, Ashtarak, Eghvard, Artik, Artashat, Berd, Kapan, Meghri, Agarak, Eghegnadzor, Vayk, Stepanavan, and Spitak. By the end of the year, upon the completion of the planned works, 4G services will become available to 52.5% of the population.
“Six years ago, VivaCell-MTS deployed its 4G/LTE network for the first time in Armenia. Back then, this high-speed network was only available in just a dozen countries in the world. By the end of the year, owing to the implemented network expansion works, 4G services will become available already in 22 towns in Armenia, as it is part of the Company’s strategy. The development of 4G networks and provision of 4G services is important in terms of fostering the economic development and growth of the country,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
Making 4G technology available in regional towns is aimed at ensuring availability of latest communication technologies in rural areas and minimizing the technological gap between the capital and the regions. As of today, VivaCell-MTS is the leading telecommunications operator with the largest number of Base Transceiver Stations and the widest 2G, 3G and 4G networks in Armenia. The 4G network of the telecommunications operator allows providing up to ten times faster connection in comparison with the 3G network.
The strategic significance of the deployment of 4G and 3G base stations is twofold: expanding the geographic coverage of high-speed Internet connection services and increasing the capacity of the network to address the growing demand for data usage.
In October 2016, VivaCell-MTS was recognized by Ookla International as Armenia’s fastest mobile network according to the results of device tests done during six months via the Ookla Speedtestnet application. The results are based on over 90 thousand mobile network speed tests in different parts of the country.