Ռուս սակրավորներն արևելյան Հալեպում մեկ օրվա ընթացքում ականազերծել են չորս դպրոց և մեկ մանկապարտեզ
Ականազերծման միջազգային կենտրոնի ռուս զինծառայողները շարունակում են մարդասիրական ականազերծումը զինյալներից ազատագրված Հալեպի արևելյան հատվածի թաղամասերում:
Interfax-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հայտնում է Սիրիայում հակամարտող կողմերի հաշտեցման ռուսական կենտրոնը:
Վերջինիս տվյալներով` միայն նախորդ օրերի ընթացքում պայթուցիկ նյութերից մաքրվել է չորս դպրոց, ինը մզկիթ և մեկ մանկապարտեզ:
Կենտրոնում հստակեցրել են, որ 2016 թվականի դեկտեմբերի 5-ից ռուս սակրավորների կողմից ականազերծվել է ընդհանուր առմամբ 966 հեկտար տարածք: Պայթուցիկ նյութերից մաքրվել է շուրջ 350 կիլոմետր ճանապարհ և 2149 շինություն, այդ թվում 44 դպրոց, 38 մզկիթ, 10 հիվանդանոց և պոլիկլինիկաներ, երկու մանկապարտեզ, երեք ջրընդունիչ կայան, երկու էլեկտրակայան, մեկ ջրի մաքրման կայան և մեկ հացի գործարան:
Նշվում է, որ Ականազերծման միջազգային կենտրոնի ռուս զինծառայողների կողմից վնասազերծվել է շուրջ 14,7 հազար պայթուցիկ նյութ, այդ թվում 6,7 հազարից ավելի ինքնաշեն պայթուցիկ սարքեր:

• 28-12-2016 15:15:19   | Сирия  |  Общество
Российские военнослужащие Международного противоминного центра продолжают гуманитарное разминирование освобожденных от боевиков кварталов в восточной части Алеппо, сообщает в среду Российский центр примирения враждующих сторон в САР.
По его данным, только за прошедшие сутки от взрывоопасных предметов были очищены четыре школы, девять мечетей и один детский сад.
В Центре уточнили, что всего с 5 декабря 2016 года российскими саперами разминирована территория общей площадью 966 гектаров. От взрывоопасных предметов очищено около 350 км автодорог и 2149 зданий (из них 111 социально значимых), в том числе 44 школы, 38 мечетей, 10 больниц и поликлиник, два детских сада, три водозаборных станции, две электростанции, одна водоочистная станция и один хлебозавод.
Военнослужащими российского Международного противоминного центра обезврежено около 14,7 тысяч взрывоопасных предметов, в том числе более 6,7 тысяч самодельных взрывных устройств, отмечается в сообщении.