ՀԿԵ-ում ամփոփել են հունվարյան աշխատանքի արդյունքները
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Վալկոն ընկերությունում կայացած խորհրդակցության ընթացքում ամփոփեց 2017 թվականի առաջին ամսվա աշխատանքի արդյունքները: Ինչպես նշեց նա, հունվարին տեղի ունեցան Հայաստանի երկաթուղու համար կարևոր նշանակություն ներկայացնող մի շարք միջոցառումներ, մասնավորապես Իրանից ժամանած գործարարների մասնակցությամբ կայացել էր եվրոպական երկրներից Իրան և հակառակ ուղղությամբ մուլտիմոդալ բեռնափոխադրումների իրականացմանը նվիրված հանդիպում-խորհրդակցություն:
ՀԿԵ գլխավոր տնօրենը հայտնեց, որ նշված ժամանակահատվածում դիտարկվում էր երկաթուղային բեռնափոխադրումների աճի դրական դինամիկա: Մասնավորապես բեռնափոխադրումների նախատեսվող ցուցանիշը կատարվեց 105,9%-ով, իսկ բեռնաշրջանառությունը՝ 106,5%-ով:
Արտահանումն երկաթուղով աճեց 9,9%-ով և 4,4 հազ տն-ով գերազանցեց 2016-ի ցուցանիշը: Փոխադրումները տեղական հաղորդակցությունում նախորդ տարվա հունվարի հետ համեմատ ավելացել են 30%-ով:
Ընկերության ղեկավարը տեղեկացրեց, որ աճ է գրանցվել նաև մի շարք որակական ցուցանիշների գծով: Մասնավորապես, բեռնատար գնացքի միջին քաշը կազմեց 1501 տն՝ նախատեսված 1470 տն դիմաց: Ավելացել է նաև լոկոմոտիվի միջին օրական վազքը և արտադրողականությունը: Տեղամասային արագությունը նախատեսվածի հետ համեմատ ավելացել է 6,5%-ով և կազմել 36,2 կմ/ժ՝ նախատեսվող 34 կմ/ժ դիմաց: Իսկ տեխնիկական արագությունը կազմեց 41 կմ/ժ՝ նախատեսվող 39,6 կմ/ժ դիմաց: Աճն այստեղ կազմեց 3,5%:
Միևնույն ժամանակ Սերգեյ Վալկոն արձանագրեց երկաթուղու աշխատանքի մի շարք ցուցանիշների կատարելագործման անհրաժեշտությունը: Դրանց թվում է բեռնատար վագոնի շրջանառությունը, էլեկտրաէներգիայի ծախսը:
Հունվարին կատարվել է նաև վագոնների վերանորոգման ծրագիրը. ընթացիկ վերանորոգում անցել է 21 վագոն՝ նախատեսվող 13-ի դիմաց: 2,7%-ով գերակատարվեց և ՀԿԵ լոկոմոտիվների տեխնիկական սպասարկման ծրագիրը:
Խոսելով գնացքների ժամանակացույցի կատարման մասին՝ ՀԿԵ գլխավոր տնօրենը նկատեց, որ հաշվետու ժամանակահատվածում երկաթուղին սպասարկել է 1 060 գնացք, որից 1 050-ը՝ ըստ չվացուցակի: Չէր ուշացվել ոչ մի միջազգային ուղևորատար գնացք, իսկ ուշացումների ընդհանուր ժամանակը անցած տարվա հետ համեմատ կրճատվեց 37 ժամով: Ս.Վալկոն ընդգծեց չվացուցակի պահպանման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների կատարելագործման անհրաժեշտությունը:
Ընկերության ղեկավարը հատուկ կարևորեց անվտանգության հարցը, նշելով, որ 2017 թվականի հունվարին գծի բալային գնահատականը բարելավել է 7 կետով՝ կազմելով 82 միավոր:
Սերգեյ Վալկոն նշեց նաև, որ Ընկերությունն աշխատում  է նոր բեռների ներգրավվման ուղղությամբ: Արդեն ձեռք է բերվել համաձայնություն Կավկազ-Փոթի լաստանավի կանոնավոր (ամիսը 3 անգամ) աշխատանքի մասին: Դա թույլ կտա ուղիղ երկաթուղալաստանավային հաղորդակցություն հաստատել Հայաստանից Ռուսաստան և ԱՊՀ երկրներ և հակառակ ուղղությամբ բեռնափոխադրումներ իրականացնելու համար: ՀԿԵ-ի աշխատանքի շնորհիվ լաստանավի սակագները նվազել են $2 հազարով:
Երկաթուղու առաջնային խնդիրների շարքում «ՀԿԵ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենը նշեց բեռնափոխադրումների նոր ծավալների ներգրավումը, բյուջեի եկամտային և ծախսային հոդվածների բալանսի ապահովումը, տեխնիկական միջոցների անվտանգությունը և կայուն աշխատանքը:

На ЮКЖД подвели итоги работы в январе
Генеральный директор ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» Сергей Валько на состоявшемся в компании селекторном совещании подвел итоги работы железной дороги в первый месяц 2017 года. Как отметил С.Валько, в январе был проведен ряд важных для железной дороги Армении мероприятий, в частности, состоялось совещание с участием иранских бизнесменов по вопросам организации мультимодальных перевозок грузов из Европы в Иран с использованием инфраструктуры ЮКЖД.
Руководитель компании отметил, что в январе наблюдалась положительная тенденция роста объема железнодорожных грузоперевозок. В частности, плановое задание по перевозке грузов было выполнено на 105,9%, по грузообороту – на 106,5%.
При этом перевозки в экспортном сообщении по железной дороге увеличились по сравнению с запланированным показателем на 9,9%, превысив показатель 2016 года на 4,4 тыс тонн. Перевозки в местном сообщении по сравнению с прошлогодними данными увеличились на 30%.
Рост прослеживался по линии таких качественных показателей работы как, в частности, средний вес грузового поезда, который составил 1501 тонну вместо запланированных 1470 тонн, среднесуточный пробег и производительность локомотива. Участковая скорость, увеличившись на 6,5% по сравнению с плановым показателем, достигла 36,2 км/ч против планируемых 34 км/час, а техническая составила 41 км/час против планируемых 39,6 км/ч, увеличившись на 3,5%.
Вместе с тем Сергей Валько констатировал необходимость улучшения таких показателей работы железной дороги как, в частности, оборот грузового вагона, простой вагона под одной грузовой операцией.
В январе 2017 года полностью был выполнен план по деповскому ремонту вагонов. Так, текущий отцепочный ремонт прошел 21 вагон вместо запланированных 13-и. На 2,7% перевыполнен план по техобслуживанию локомотивов ЮКЖД: в январе обслуживание прошли 252 единицы вместо 245-ти запланированных.
Затронув вопрос графика движения поездов, генеральный директор ЮКЖД сообщил, что в январе по ЮКЖД проследовало 1 060 поездов, из которых 1 050 – по расписанию. При этом не был задержан ни один международный пассажирский поезд, а общее время задержки поездов по сравнению с прошлогодним показателем сократилось на 37 часов.
Особо руководитель компании остановился на вопросах безопасности на железной дороге, отметив, что в отчетный месяц 2017 года балловая оценка пути улучшена на 7 пунктов и составила 82 единицы.
Сергей Валько отметил, что компания продолжает проводить работу по привлечению новых объемов грузоперевозок - уже достигнуты соглашения о системной работе паромной переправы порт Кавказ-Поти (трижды в месяц), что позволит организовать прямое железнодорожно-водное сообщение для перевозок грузов из Армении в Россию и страны СНГ и обратном направлении. Проведенная ЮКЖД работа позволит значительно снизить тарифные расценки на паромную переправу (в среднем на 2 тыс долларов).
Среди первоочередных задач железной дороги на будущий период Сергей Валько назвал совершенствование работы по привлечению на железную дорогу новых объемов перевозок грузов, сбалансирование доходной и расходной статей бюджета, приведение трудозатрат в соответствие с объемами работы.
Гендиректор ЮКЖД подчеркнул важность активизации мероприятий по реализации транзитного потенциала железной дороги Армении для перевозки грузов из Ирана в европейские страны.