ԵՄ կառույցները աջակցում են ՄԻՊ-ի կայացմանը
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» շարունակում է ներկայացնել ՀՀ պետական մարմինների կողմից ստացված օտարերկրյա դրամաշնորհների մասին շարքը: Այս անգամ կանդրադառնանք ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից 2005-2016թթ.-ին ստացված այլ պետությունների պետական մարմիններից, Եվրամիությունից և այլ արտերկրյա կազմակերպություններից ստացված գույքին և դրամաշնորհներին։
Այսպիսով, այս ժամանակահատվածում ՄԻՊ-ին անհատույց աջակցություն են ցուցաբերել հիմանականում Եվրամիության կառույցներն ու անդամ պետությունները։ Ստացված դրամաշնորհները և գույքը այս ժամանակահատվածի համար կազմել է շուրջ 342,8 մլն դրամ։
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Մոսկվայի գրասենյակից 2005-2011թթ․-ին ՄԻՊ-ին գույքի կամ դրմաշնորհի տեսքով տրամադրվել է ավելի քան 18,5 մլն դրամ։ 2006-2013թթ․-ին ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի կողմից ՄԻՊ-ին տրամադրված գույքը և դրամաշնորհը կազմել է մոտ 148,6 մլն դրամ։
Եվրոպայի խորհուրդի կողմից 2007-2012թթ․-ին ՄԻՊ-ին տրամդրված գույքը և դրամաշնորհը կազմել են 27,7 մլն դրամ, իսկ ահա Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից 2009-2012թթ․-ին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմին տրամադրված աջակցությունը կազմել է ավելի քան 144,2 մլն դրամ։
ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի գրասենյակի կողմից 2011-2012թթ․-ին ՄԻՊ-ին հատկացվել է ավելի քան 3,8 մլն դրամի անհատույց աջակցություն։ 2012թ․-ին ՄԻՊ-ը Գերմանիայի և Շվեյցարիայի դեսպանատներից ստավել է համապատասխանաբար 11,3 և 6,3 մլն դրամի աջակցություն։ Նույն թվականաին ևս մոտ 1,9 մլն դրամի աջակցություն է ստավցել ՄԱԿ-ի գրասենյակի կողմից։
Նշենք, որ ՄԻՊ-ի կողմից ստացված գույքը հիմանկանում իրենից ներկայացնում է գրասենյակի համար անհարաժեշտ գույք՝ կահույք, համակարգչային տեխնիկա և այլն։
Վերը նշվածից պարզ է դառնում, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտի կայացման համար Եվրոպական տարբեր կառույցներ կարծես միմյանց հետ մրցելիս լինեն աջակցության հարցում, այսինքն հստակ երևում է Եվրամիության (ու անդամ պետությունների) ցանկությունը աջակցելու այս ինստիտուտի կայացմանը։

Структуры ЕС содействуют становлению офиса омбудсмена в Армении
«Союз информированных граждан» продолжает представлять серию публикаций о предоставленных государственным органам Армении иностранных грантах. На этот раз обратимся к грантам и имуществу Защитника прав человека РА (ЗПЧ), полученным за 2005-2016гг. от других государств, Европейского союза и иностранных организаций.
Таким образом, безвозмездная поддержка офису ЗПЧ за этот период была оказана в основном институтами и государствами-членами ЕС. Имущество и гранты за этот период составили около 342,8 млн драм.
От бюро ЮНЕСКО в Москве в 2005-2011гг. офису омбудсмена в виде имущества или грантов было предоставлено более 18,5 млн драм.  В 2006-2013гг. предоставленные аппарату ЗПЧ ереванским офисом ОБСЕ имущество и гранты составили около 148,6 млн драм.
Имущество и гранты, предоставленные офису ЗПЧ Советом Европы за 2007-2012 гг, составили 27,7 млн драм, а содействие от Европейской комиссии за 2009-2012гг. составило более 144,2 млн драм.
От бюро ЮНИСЕФ в 2011-2012 годах офису ЗПЧ было выделено безвозмездное содействие в размере более чем  3,8 млн драм. В 2012 году от посольств Германии и Швейцарии было получено 11,3 и 6,3 млн драм соответственно. В том же году было получено содействие также от офиса ООН в размере около 1,9 млн драм.
Отметим, что полученное офисом ЗПЧ имущество в основном представляет собой необходимое для офиса оборудование – мебель, компьютерная техника и т.д.
Из вышеуказанного становится ясно, что разные Европейские структуры конкурируют друг с другом в вопросе оказания содействия, направленного на становление института омбудсмена, то есть четко видно желание ЕС (и других государств-членов) содействовать становлению этого института.