Իրաքյան անվտանգության ուժերն ԻՊ-ից հետ են վերադարձրել Մոսուլի օդանավակայանը
Իրաքցի զինվորականները և ոստիկանության ստորաբաժանումների ծառայողները հինգշաբթի «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման զինյալներից հետ են վերադարձրել Մոսուլի օդանավակայանը:
Interfax-ի փոխանցմամբ` ներկա պահին անվտանգության ուժերը շարունակում են մարտերը օդանավակայանի մերձակայքում գտնվող Ալ Գազլանի ռազմական բազայի համար:
Ինչպես հաղորդվում է, օդանավակայանի վրա հարձակումը տեղի է ունեցել հինգշաբթի առավոտյան: Զինվորականներ սկզբում վերահսկողություն են սահմանել թռիչքուղու վրա, ապա սկսել են մարտերն օդանավակայանի շենքի գրավման ուղղությամբ:
Նշվում է, որ իրաքյան Մոսուլ քաղաքն ԻՊ ահաբեկիչների կողմից գրավվել էր 2014 թվականի ամռանը: ՄԱԿ-ի տվյալներով` այդ օրվանից ի վեր շուրջ 190 հազար մարդ ստիպված է եղել լքել սեփական բնակավայրերը:
Նախորդ տարվա աշնանը իրաքյան բանակը գործողություններ սկսեց, որոնց նպատակն էր ԻՊ ահաբեկիչներից Մոսուլ քաղաքի ազատագրումը:

• 23-02-2017 16:32:18   |   |  Общество
Иракские военные и бойцы полицейского спецназа отбили в четверг у террористов из группировки ИГ (запрещена в РФ) аэропорт города Мосул, сообщает государственное телевидение Ирака.
В настоящее время силы безопасности продолжают бой за находящуюся близ аэропорта военную базу Аль-Газлани.
Как сообщалось, штурм аэропорта стартовал ранее в четверг. Военные сначала взяли под контроль взлетно-посадочную полосу, а затем начали бой за здание аэропорта.
Город Мосул был захвачен террористами ИГ летом 2014 года. По данным ООН, с тех пор около 190 тыс. человек были вынуждены покинуть места проживания.
Осенью прошлого года иракская армия приступила к операции, главная цель которой - освободить Мосул от боевиков ИГ.