Երեւանում մեկնարկեց «Աջակցություն ՀՀ Մարդու իրավունքների<br /> պաշտպանի գրասենյակին» խորագրով Թվինինգ ծրագիրը<br />
Երեւանում մեկնարկեց «Աջակցություն ՀՀ Մարդու իրավունքների
պաշտպանի գրասենյակին» խորագրով Թվինինգ ծրագիրը
• 26-10-2009 15:46:00   | Հայաստան  |  Իրավունք
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հոկտեմբերի 26-ին տեղի ունեցավ «Աջակցություն Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակին» խորագրով Թվինինգ ծրագրի մեկնարկի պաշտոնական արարողությունը: 18-ամսյա ծրագիրն իրականացվելու է Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի եւ Ֆրանսիայի ու Իսպանիայի Օմբուդսմանների գրասենյակների միջեւ ձեռքբերված պայամանավորվածության համաձայն: Ինչպես հանդիսավոր արարողությանը նշեց Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանը, ծրագրի շրջանակներում մշտապես Հայաստանում է գտնվելու Իսպանիայի եւ Ֆրանսիայի օմբուդսմանների գրասենյակների փորձագետներից կազմված խումբը, որն իր օգնությունն է ցույց տալու Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակին: Այն հիմնականում ցուցաբերվելու է երեք ուղղություններով` ինստիտուցիոնալ, մարդկային ռեսուրսների ուսումնասիրություն եւ իրազեկության բարձրացում: Հայաստանում Եվրոպական հանձնաժողովի պատվիրակության ղեկավար Ռաուլ դե Լյուցենբերգերը նշեց, որ ծրագրի նպատակն է ուժեղացնել Հայաստանում Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտը, ինչը այդ ինստիտուտի եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության բարձրացման կարեւորության եւս մեկ օրինակ է: Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերժ Սմեսոֆֆը գոհունակություն հայտնեց, որ Հայաստանում առաջին Թվինինգ ծրագիրն ուղղված է Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակին: «Հայաստանը նմանատիպ ինստիտուտ ստեղծելով բավականին հավակնոտ եւ խիզախ ընտրություն է կատարել. բայց հաջողության գրավականը, այն գինը, որ պետք է վճարել, անշուշտ, այդ հաստատության անկախությունն է»,- ասաց դեսպանը:

В Ереване началась программа Твининг под названием<br /> "Содействие офису Омбудсмена РА"<br /> " /> " />
В Ереване началась программа Твининг под названием
"Содействие офису Омбудсмена РА"
• 26-10-2009 15:46:00   | Армения  |  Право
ЕРЕВАН, 26 ОКТЯБРЯ, НОЯН ТАПАН. 26 октября состоялась официальная церемония начала программы Твининг под названием "Содействие офису Омбудсмена РА". Программа, продолжительностью в 18 месяцев, будет осуществляться согласно договоренностям, достигнутым между офисами Омбудсмена Армении и офисами Омбудсменов Франции и Испании. Как отметил на торжественной церемонии Омбудсмен Армении Армен Арутюнян, в рамках программы в Армении постоянно будет находиться группа экспертов офисов Омбудсменов Испании и Франции, которая будет оказывать помощь Офису Омбудсмена Армении. Она в основном будет оказываться в трех направлениях - институциональном, изучения человеческих ресурсов и повышения информированности. Руководитель делегации Европейской комиссии в Армении Рауль де Люценбергер отметил, что цель программы состоит в усилении в Армении Института Омбудсмена, что является еще одним примером повышения значимости этого института и защиты прав человека. Чрезвычайный и Полномочный посол Франции в Армении Серж Смесофф выразил удовлетворение в связи с тем, что первая в Армении программа Твининг направлена на офис Омбудсмена . "Армения, создавая подобный институт, сделала довольно амбициозный и смелый выбор, но залогом успеха, ценой, которую нужно заплатить, несомненно, является независимость этого учреждения", - заявил посол.