ՀՀ ՄԻՊ աշխատակազմի աշխատակիցներն անցել են անգլերենի վերապատրաստման ինտենսիվ դասընթացներ
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) և Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի միջև 2016 թվականի նոյեմբերին կնքվել է եռակողմ համաձայնագիր: Համաձայնագրի հիման վրա ՀԲԸՄ աջակցությամբ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում կազմակերպվել են Պաշտպանի աշխատակազմի աշխատակիցների անգլերենի վերապատրաստման ինտենսիվ դասընթացներ վերջին վեց ամիսների ընթացքում:
Ամերիկյան համալսարանում Հատուկ դասընթացների բաժնում ընդգրկված անգլերենի ուսուցման վեց մակարդակների դասընթացները նախատեսված են ինչպես սկսնակների, այնպես էլ լեզվի միջին և բարձր իմացություն ունեցողների համար: Պաշտպանի աշխատակազմի տարբեր ստորաբաժանումների քսան աշխատակիցներ արդեն կատարելագործել են անգլերենի իմացությունը՝ ընդհանուր և մասնագիտական բառապաշարի հարստացման շնորհիվ: Կրթական ծրագրի շրջանակներում հատկապես կարևորվել է անգլերենով պաշտոնական գրագրություն վարելու և բանավոր խոսքի հմտությունների զարգացումը:
Անգլերենով հաղորդակցվելու հմտությունների զարգացումը հնարավորություն կընձեռի աշխատակիցներին ուսումնասիրել և կիրարկել միջազգային փորձն իրենց աշխատանքում, ինչպես նաև ապահովել միջազգային կառույցների հետ ակտիվ համագործակցություն՝ վերջիններիս ներգրավելով միջազգային տարբեր աշխատանքային խմբերում: Դասընթացները կրելու են շարունակական բնույթ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը բարձր է գնահատում ՀԲԸՄ աջակցությունը և Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի կարևոր դերը Պաշտպանի աշխատակազմի վերապատրաստման հարցում:

• 30-03-2017 12:26:56   | Armenia  |  Press release
In November 2016, a trilateral agreement was signed between the RA Human Rights Defender, Armenian General Benevolent Union (AGBU) and American University of Armenia. With the AGBU support and based on the agreement during the last six months intensive English language courses were conducted for the Defender’s Office members at the American University of Armenia.
The six levels of English language courses of the American University of Armenia Extension Program are designed both for beginners and those with intermediate and high level of English. Twenty members from different departments of the Defender’s office have already enhanced their English skills, enriching their general and professional vocabulary. Within the educational project, the development of official writing and verbal skills was emphasized.
Development of English communication skills will enable the staff to explore and implement international best experience in their work and ensure active cooperation with international organizations, involving in various international working groups. The trainings will continue.
The Ombudsman highly appreciates the AGBU’s support and important role of the American University of Armenia in the trainings of Ombudsman’s staff.