Մերձավոր Արևելքում ահաբեկիչների շարքերում կռվում են Կովկասի 2,7 հազար բնակիչներ
Հյուսիսային Կովկասի գրեթե 2,7 հազար բնակիչներ Սիրիայում և Իրաքում կռվում են ահաբեկիչների շարքերում, իսկ նույն Հյուսիսայի Կովկասի դաշնային օկրուգում հայտնաբերվել է 66 հավաքագրող: РИА Новости-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի Դաշնության Անվտանգության խորհուրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևը:
Նրա խոսքերով` առանձնահատուկ վտանգ են ներկայացնում միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների հետ կապ ունեցողները:
«Ունեցած տվյալներով` Սիրիայի և Իրաքի տարածքում ահաբեկչական խմբավորումների շարքերում կռվում են Հյուսիսայի Կովկասի դաշնային օկրուգի շուրջ 2,7 հազար բնակիչներ, իսկ նույն տարածքում հայտնաբերվել են 66 անձիք, ովքեր զբաղվել են մարդկանց հավաքագրմամբ զինված խմբավորումների շարքեր»,- ասել է Ն. Պատրուշևը:
Վերջինս նաև նշել է, որ դրան նպաստում են Կենտրոնական Ասիայի պետություններում միսիոներների իրականացրած քայքայիչ գործողությունները, որոնք քարոզում են արմատական իսլամի գաղափարախոսությունը:

На Ближнем Востоке за террористов воюют 2,7 тысячи выходцев с Кавказа
Почти 2,7 тысячи жителей Северного Кавказа воюют за террористов в Сирии и Ираке, в самом же СКФО выявлены 66 вербовщиков, заявил в среду секретарь Совета безопасности РФ Николай Патрушев.
"Особую угрозу представляют граждане, причастные к деятельности международных террористических организаций. По имеющимся данным, на территории Сирии и Ирака в составе террористических структур находится почти 2,7 тысячи жителей округа. Выявлено 66 лиц, которые осуществляли вербовку в незаконные вооружённые формирования", — сказал Патрушев на выездном совещании в Астрахани.
Он отметил, что "этому также способствует деструктивная деятельность миссионеров из государств Центральноазиатского региона, проповедующих идеологию радикального ислама".