Արդշինբանկը հրապարակել է 2016թ-ի հաշվետվությունները՝ արձանագրելով կայուն աճ
Արդշինբանկը հրապարակել է 2016թ-ի` KPMG աուդիտորական կազմակերպության կողմից հաստատված ֆինանսական հաշվետվությունները՝ արձանագրելով կայուն աճ:
Տարեկան արդյունքներով Բանկն իր հիմնական ցուցանիշներով բարելավեց դիրքերն առաջատար եռյակում՝ զբաղեցնելով 2-րդ տեղն ընդհանուր ակտիվների, վարկային պորտֆելի, պարտավորությունների, հաճախորդներից ներգրաված միջոցների մեծություններով:
2016 թվականի արդյունքներով Բանկի զուտ շահույթը կազմել է 4.1 միլիարդ ՀՀ դրամ (առանց Առեքսիմբանկի հետ միաձուլման արդյունքների):
2016 թվականի վերջի դրությամբ հիմնական ցուցանիշների համեմատական դինամիկան 2015 թվականի տարեվերջի հետ հետևյալն է.
Ցուցանիշ Բացարձակ մեծություն
31.12.16թ. դրությամբ
(միլիարդ ՀՀ դրամ) Բացարձակ մեծության աճը
(միլիարդ  ՀՀ դրամ) Աճը %-ային հարաբերակցու¬-թյամբ
Ակտիվներ 548.4 148.0 37.0%
Վարկային պորտֆել 358 83.5 30.4%
Հաճախորդներից ներգրավված միջոցներ 297.7 93.6 45.9%
Սեփական կապիտալ 71.5 23.1 47.7%
Միջազգային ֆինանսական կառույցների հետ հարաբերությունների զարգացման արդյունքում Բանկին հաջողվեց ներգրավել լրացուցիչ ոչ գանձապետական բնույթի երկարաժամկետ միջոցներ հետևյալ ֆինանսական կազմակերպություններից`
Գործընկեր ֆինանսական կառույց Ներգրավման ծավալ (միլիոն $)
WBC 10.0
BSTDB 10.0
ADB 2.0
Commerzbank 8.5
2017 թվականի ապրիլին, Fitch միջազգային վարկանիշային գործակալությունն վերահաստատել է Արդշինբանկի արտարժույթով երկարաժամկետ պարտավորություններ թողարկողի (Long-term Issuer Default Rating (IDR)) "B+" վարկանիշը: Միաժամանակ Բացասական կանխատեսումը վերանայվել է Կայունի:
2016 թվականի վերջում տեղի է ունեցավ Բանկի միացումը «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ին:
Նշենք, որ 2016 թվականին Արդշինբանկի կողմից պետբյուջե վճարված հարկերը կազմում են 3.1 միլիարդ ՀՀ դրամ:

FINANCIAL RESULTS OF ARDSHINBANK FOR THE YEAR 2016
Ardshinbank  has published its audited financial results for the year 2016, demonstrating sustainable growth.
By results of the year, the Bank has strengthened its position among the top three of the banking system by all key indicators holding 2-nd position by assets, loan portfolio, liabilities and customer funds.
Net profit for the year 2016 is AMD 4.1 billion AMD (without the results of consolidation of Areximbank).
The dynamics of main financial indicators for 2016 compared to the year 2015 is as follows:
Indicator As of 31/12/16
(AMD, billion) Increase/decline
(AMD, billion) Growth/decline rate in %
Assets 548.4 148 37.0%
Loan portfolio 358 83.5 30.4%
Customer funds 297.7 93.6 45.9%
Total Capital 71.5 23.1 47.7%
As a result of deepening cooperation with international financial institutions, during 2016 the Bank attracted additional long term resources of non-treasury origin from the following financial institutions:
Partner-Financial Institution Funding volume (million $)
WBC 10.0
BSTDB 10.0
ADB 2.0
Commerzbank 8.5
In April, 2017 the Fitch Ratings agency has approved Ardshinbank CJSC a B+ Long Term Issuer Dafault Rating and has revised the Outlook from Negative to Stable.