Ucom ընկերությունը 15 մլն դրամի նոր մոդեմներ է տրամադրել հակակարկտային կայանների վերազինման համար
Մայիսի 6-ին ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունում Դավիթ Տոնոյանի և Ucom ընկերության գործադիր տնօրեն Հայկ Եսայանի՝ նախապես ձեռքբերված պայմանավորվածությամբ ստորագրվեց աջակցության վերաբերյալ պայմանագիր: Համաձայն պայմանագրի՝ Ucom ընկերությունը արդիականացված երկքարտանի 2G և 3G հնարավորությամբ 380 մոդեմներ կտրամադրի Հայաստանի ամբողջ տարածքում տեղադրված ու գործող բջջային կապով աշխատող հակակարկտային կայաններին:
Հիմնվելով "Հիդրոօդերևութաբանության և մթնոլորտային երևույթների վրա ակտիվ ներգործության ծառայություն" ՊՈԱԿ-ի նախորդ տարիների վերլուծության վրա, ինչպես նաև արձանագրելով հակակարկտային կայանների աշխատանքում հայտնաբերված խնդիրները, Ucom ընկերությունը 15 մլն դրամի ներդրում է իրականացրել նշյալ կայանները 380 հավելյալ մոդեմներով զինելու համար: Մոդեմները կտեղադրվեն կարկտահարության հնարավոր վտանգ պարունակող համայնքներում գործող կայաններում:
«Որպես հայկական ընկերություն ու Հայաստանի խոշոր տնտեսվարող մենք մեծագույն պատրաստակամությամբ ենք մասնակցել նախորդ տարվա քննարկմանը, որի արդյունքում խոստացել էինք միջոցներ ձեռնարկել գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացմանը խոչընդոտող օդերևութաբանական խնդիրներին արձագանքելու ուղղությամբ: Այժմ ուրախությամբ փաստում ենք, որ այս ներդրման արդյունքում ձեռքբերված մոդեմները թույլ կտան մեկի աշխատանքի ուշացման կամ խափանման պարագայում գործի դնել մյուսը և ժամանակին ուղարկել SMS-ները, որոնց օգնությամբ էլ գործարկվում են հակակարկտային կայանները», - ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
«Դեռ 5 տարի առաջ սկսված քննարկումներն այսօր տեսանելի արդյունք են տվել: Հակակարկտային կայանների արդիականացման արդյունքում համակարգի խափանման հավանականությունը գրեթե չեզոքացվում է՝ բարձրացնելով բնական աղետներին գյուղական տնտեսությունների դիմակայունության մակարդակը:  Շնորհակալ ենք մեր համակարգի հետ ճիշտ և արդյունավետ համագործակցության համար», - ասել է Արտակարգ իրավիճակների նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
Կարևորելով հանրապետությունում աղետների ռիսկի նվազեցման գործընթացը՝ կողմերը նշեցին հետագա գործակցության այլ վեկտորներ ևս, որոնք ուղղված կլինեն բնակչության դիմակայունության մակարդակի բարձրացմանը:

Компания Ucom предоставила новые модемы на 15 млн драмов для модернизации противоградовых станций
6 мая в Министерстве по чрезвычайным ситуациям Давид Тоноян и генеральный директор компании Ucom Айк Есаян в соответствии с ранее достигнутой договоренностью подписали договор о поддержке. Согласно договору компания Ucom предоставляет 380 дополнительных двухкартовых модемов с возможностью 2G и 3G для установленных и действующих по всей территории Армении противоградовых станций, работающих посредством мобильной связи.
Приняв за основу анализ за предыдущие годы, составленный ГНКО “Государственная служба Армении по гидрометеорологии и мониторингу”, а также уяснив проблемы, выявленные в ходе работы противоградовых станций, компания Ucom осуществила инвестицию в 15 млн драмов для оснащения вышеуказанных станций 380 дополнительными модемами. Модемы будут установлены на противоградовых станциях в регионах, содержащих потенциальную угрозу градов.
“Будучи армянской компанией и крупным предприятием Армении, мы с большой готовностью приняли участие в прошлогодней дискуссии, в результате которой пообещали предпринять меры по устранению метеорологических проблем, препятствующих развитию сельскохозяйственного сектора. Сегодня мы рады отметить, что модемы, приобретенные в результате данной инвестиции, позволят привести в действие один при задержке в работе или при неисправности другого, а также вовремя отправлять SMS-сообщения, при помощи которых и приводятся в действие протовоградовые станции”, - отметил генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
“Обсуждения, предпринятые еще 5 лет назад, дали видимый результат. В результате модернизации противоградовых станций вероятность сбоя в работе системы сводится практически к нулю, таким образом повышая степень устойчивости к стихийным бедствиям в сельской экономике. Благодарим за правильное и эффективное сотрудничество с нашей системой”, - отметил министр по чрезвычайным ситуациям Давид Тоноян.
Подчеркнув важность процесса уменьшения опасности бедствий, стороны отметили и другие векторы дальнейшего сотрудничества, которые будут направлены на повышение уровня устойчивости населения.