Հարութ Սասունյան.Ալիևների ընտանիքը թալանում է Ադրբեջանի նավթային եկամուտները
Ադրբեջանի կառավարությունն իր բազմամիլիարդանոց նավթային և գազային եկամուտները բաշխում է հետևյալ չորս ուղղություններով՝ կաշառատվություն, Ալիևի ընտանիքի և նրա բարեկամների կողմից թալան, ռազմական գնումներ և բյուջետային այլ հարցեր: Զարմանալի չէ, որ Ադրբեջանի ժողովրդի ճնշող մեծամասնությունն ապրում է ծայրահեղ աղքատության մեջ` չնայած Ալիևի միապետության վաստակած միլիարդավոր նավթադոլարների:
Անցյալ շաբաթ լուսաբանեցինք Ադրբեջանի կաշառատվությունը Եվրոպայի խորհրդում և ամբողջ աշխարհում, իսկ այս շաբաթ կներկայացնենք օրինակներ, թե ինչպես է թալանվել Ադրբեջանի հարստության մեծ մասը Ալիևի ընտանիքի և իշխող կլանի անդամների կողմից: Մարդու իրավունքների վերաբերյալ Միացյալ Նահանգների պետդեպարտամենտի զեկույցն անդրադարձել է Ադրբեջանի ավտորիտար ռեժիմի «համատարած կոռուպցիային»: «Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ» կազմակերպությունն իր 2016 թ. կոռուպցիայի համաշխարհային զեկույցում Ադրբեջանը դասել է ամենակոռումպացված երկրների շարքին. 176 երկրների թվում այն զբաղեցրել է 123-րդ տեղը:
Անցյալ ամիս, լրագրող Դաֆնե Քարուանա Գալիցիան իր կայքում բացահայտել է, որ Մալթայում Pilatus բանկի երեք խոշորագույն հաճախորդները Ադրբեջանից են՝ արտակարգ իրավիճակների նախարար Քամալադին Հեյդարովը, որին հաջորդում են նախագահ Ալիևի երտասարդ որդին՝ Հեյդար Ալիևը և դուստրը՝ Լեյլա Ալիևան:
Գալիցիան հայտնում է, որ «Հեյդար Ալիևը [Նախագահի որդին] նախ փորձել է բանկային հաշիվ բացել Վալետայի բանկում [Մալթայում], սակայն մերժում է ստացել այն հիմքով, որ նա առավել կոռումպացված երկրներից մեկի քաղաքականապես խոցելի անձերից է, և առկա են փողերի լվացման լուրջ ռիսկեր»: Գալիցիան նաև բացահայտել է, որ «Pilatus բանկի ավանդների 60 տոկոսը պատկանում է Ադրբեջանի քաղաքականապես խոցելի անձանց»: Հետևաբար, կարող ենք վստահորեն ենթադրել, որ այդ երեք ադրբեջանցիների կողմից պահ տված գումարները կազմում են միլիոնավոր դոլարներ...
Հետաքրքիր է, որ Pilatus բանկի սեփականատերը իրանցի է, Սեյիդ Ալի Սադր Հաշեմինիջադ անունով, որին «անցյալ հինգշաբթի [2017 թ. ապրիլի 20] տեսախցիկները որսացել էին իր բանկի տարածքում, բանկի ռիսկերի կառավարիչ Անտոնելա Գաուչիի ուղեկցությամբ փաստաթղթերի պայուսակներ հանելիս»:
Ցավոք, մալթական բանկը միակը չէ, որտեղ Ալիևները և նրանց կլանը թաքցրել են ահռելի գումարներ: Կան Ալիևիների և նրանց միջնորդների կողմից ստեղծված բազմաթիվ օֆշորային ընկերություններ՝ վիթխարի կանխիկ գումարների լվացման նպատակով, որոնց կապն Ադրբեջանի ղեկավարության հետ դժվար է գտնել:
Ալիևեների մասնակցությամբ այնքան շատ ֆինանսական սկանդալներ կան, որ դժվար է առանձնացնել դրանցից որևէ մեկը, սակայն ամենամեծ սկանդալներից մեկն առնչվում է նախագահ Ալիևի երեք երեխաների կողմից Դուբայում շքեղ անշարժ գույքի գնումների հետ ՝ ըստ «Վաշինգտոն փոստի»: Հեյդար Ալիևը, այն ժամանակ Ալիևի 11-ամյա որդին, 2009 թ. գնել էր ինը ծովափյա առանձնատներ 44 միլիոն դոլար գումարով... Նրա երկու քույրերը՝ Լեյլա և Արզու Ալիևաները, գնել էին ևս մի քանի առանձնատներ լրացուցիչ 31 միլիոն դոլարով: Այս ունեցվածքի համար վճարվել էր «կանխիկ»: Որտեղից են այդ երիտասարդ տարիքի երեխաները ձեռք բերել 75 միլիոն դոլար, հաշվի առնելով, որ նրանք եկամուտ չունեն, իսկ նրանց հոր՝ նախագահ Ալիևի տարեկան եկամուտը կազմում է ընդամենը 228 000 դոլար...
«Վաշինգտոն փոստի» հոդվածը բացահայտելով այս սկանդալային մանրամասները, պարզաբանել է, որ «ակտիվներն արտերկիր տեղափոխելու շտապողականությունը, անտեսելով շահի չափսերը, բնորոշ է բազմաթիվ նավթարդյունաբերող երկրների, որտեղ կոռումպացված էլիտան ձգտում է ապահովել իր հարստության անվտանգությունը քաղաքական քամիների փոփոխությունների դեպքում»:
Կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի լուսաբանման նախագծի (OCCRP) կայքը ներառում է մի քանի տասնյակ հոդվածներ Ադրբեջանում խոշոր կոռուպցիայի օրինակների մասին: 2012 թ. OCCRP-ը իր «Տարվա մարդ» ճանաչեց նախագահ Ալիևին՝ «հանցագործությունների և կոռուպցիայի հետ նրա ունեցած կապերի» համար: OCCRP-ը հաղորդում է, որ Մեհրիբան Ալիևան՝ նախագահ Ալիևի կինը «օֆշորային ընկերությունների ցանցի սեփականատեր, տնօրեն և բաժնետեր է, որոնք, ինչպես հաղորդվում է, ընտանիքի կողմից օգտագործվում են միլիոնավոր դոլարների շահավետ գործարքներ կնքելու համար»:
Իրոք, նախագահ Ալիևը և նրա ընտանիքը բազմաթիվ թանկարժեք սեփականություններ ունեն ամբողջ աշխարհում: OCCRP-ն տեղեկացնում է, որ Ռումինիայի մայրաքաղաք Բուխարեստում 7.3 միլիոն դոլարով ձեռք բերված շենքը դարձել է ՝ նախագահ Իլհամ Ալիևի հոր՝  Հեյդար Ալիևի անվան հիմնադրամի գրասենյակ. նա ղեկավարել է Ադրբեջանը 1993-2003 թվականներին: Հիմնադրամը ղեկավարում է Ալիևի ընտանիքը: Ըստ OCCRP-ի՝ այս շենքի գնումը ներառում է «օֆշորային գործարքներ, կոռումպացված պաշտոնյաների և կազմակերպված հանցավորության հետ կապեր, ապօրինի գործարքներ և մեռած առաջնորդի անձի յուրօրինակ պաշտամունք»: Ալիևները ունեն նաև սեփական թանկարժեք շենքեր և տներ Լոնդոնում (առնվազն 25 մլն դոլար արժողությամբ), Մոսկվայում (տասնյակ միլիոնավոր դոլարներ արժողությամբ), Դուբայում և Չեխիայի Հանրապետությունում:
Վերջապես, ըստ OCCRP-ի, նախագահ Ալիևի դուստրերին՝ Լեյլային և Արզուին են պատկանում Բաքվի առավել շքեղ հյուրանոցները, այդ թվում՝ Four Seasons-ը, Sheraton-ը և Marriott-ը ի թիվս այլոց: Ադրբեջանի անշարժ գույքի մի փորձագետ ասել է OCCRP-ին, որ «այդ ընտանիքին պատկանող կամ նրանց հետ սերտորեն կապված Բաքվի բարձրակարգ հյուրանոցները գնահատվում են 10 միլիարդ դոլար»:
OCCRP-ն եզրակացնում է, որ Ալիևի դինաստիան վերջին տարիներին ներգրավված է եղել «բազմաթիվ գաղտնի գործարքներում մի քանի մայրցամաքներում...  Առաջին ընտանիքը, օգտագործելով օֆշորային ընկերություններին և միջնորդներին, իր ձեռքն է վերցրել Ադրբեջանի տնտեսության առյուծի բաժինը, այդ թվում՝ ոսկու հանքերը, զբոսաշրջությունը, հեռահաղորդակցության ընկերություններ և բանկեր, միևնույն ժամանակ գնելով շքեղ օբյեկտներ Եվրոպայի ու Պարսից ծոցի տարբեր երկրներում»:

• 10-05-2017 15:17:58   | USA  |  Articles and Analyses
The government of Azerbaijan allocates its multi-billion dollar oil and gas revenue in four ways: 1) Bribery; 2) Theft by Pres. Aliyev’s family and his cronies; 3) Military purchases; and 4) Other budgetary matters. No wonder the majority of the people in Azerbaijan live in abject poverty, despite the billions of petrodollars earned by Aliyev’s autocracy.
Last week, we covered Azerbaijan’s bribery at the Council of Europe and throughout the world. This week, we present examples of how large amounts of Azerbaijan’s wealth are stolen by the Aliyev family and members of the ruling clan. A U.S. State Department report on human rights referred to the “pervasive corruption” of Azerbaijan’s increasingly authoritarian regime. Transparency International, in its 2016 global survey of corruption, ranked Azerbaijan among the most corrupt nations -- 123rd out of 176 countries.
Last month, reporter Daphne Caruana Galizia revealed in her website that the three largest clients of Pilatus Bank in Malta are from Azerbaijan: Kamaladdin Heydarov, Azerbaijan’s Minister of Emergency Situations, followed by the young son and daughter of Pres. Aliyev, whose names are Heydar Aliyev and Leyla Aliyeva.
Galizia reported: “Heydar Aliyev [President’s son] had first tried to open an account at the Bank of Valetta [in Malta], but was refused on the grounds that he is a major politically exposed person from one of the most corrupt countries, and a serious money-laundering risk.” She further revealed: “60% of Pilatus Bank’s deposits belong to Azerbaijani politically exposed persons.” We can therefore safely assume that the amount of money deposited by these three Azeris is in the millions of dollars!
Interestingly, the owner of Pilatus Bank is an Iranian by the name of Seyed Ali Sadr Hashemenijad who “was caught on camera removing bags of documents from his bank’s premises last Thursday night [April 20, 2017], accompanied by the bank’s risk manager, Antoniella Gauci.”
Unfortunately, the Maltese bank is not the only one where the Aliyevs and their clan have stashed tons of money. There are scores of off-shore companies set up by the Aliyevs and their intermediaries to launder large amounts of cash difficult to trace back to the leaders of Azerbaijan.
There are so many financial scandals involving the Aliyevs that it is hard to pinpoint a specific one; but one of their biggest scandals involves the purchase of luxury real estate in Dubai for $75 million by the three Aliyev children, according to the Washington Post. Heydar Aliyev, the then 11-year-old son of Pres. Aliyev, bought nine waterfront mansions for $44 million in 2009! His two sisters, Leyla and Arzu Aliyeva, bought several more mansions for an additional $31 million. These properties were paid for “upfront.” Where do children of their young age get $75 million given that they have no income and their father Pres. Aliyev’s annual salary is only $228,000!
The Washington Post article exposing these scandalous details explained that the “rush to move assets overseas, often with scant regard for returns, is a common feature of many oil-producing nations, where corrupt elites seek to ensure that their wealth is safe just in case political winds at home change.”
OCCRP’s website (Organized Crime and Corruption Reporting Project) includes dozens of articles about examples of major corruption in Azerbaijan. In 2012, OCCRP named Pres. Ilham Aliyev its “Person of the Year” for his “links to crimes and corruption.” OCCRP reported that Mehriban Aliyeva, Pres. Aliyev’s wife, is “owner, director or shareholder of a web of offshore companies that were reportedly used by the family to conduct lucrative business dealings worth many millions of dollars.”
Indeed, Pres. Aliyev and his family own a multitude of expensive properties around the world. OCCRP reported that a building in Bucharest, Romania, purchased for $7.3 million, became the headquarters of the Heydar Aliyev Foundation, named after Pres. Ilham Aliyev’s father who ruled Azerbaijan from 1993 to 2003. The Foundation is run by the family of Pres. Aliyev. According to OCCRP, the purchase of this building involved “offshore transactions, links to corrupt officials and organized crime, insider deals and a peculiar cult of personality for a dead leader.” The Aliyevs also own expensive buildings and houses in London (worth at least $25 million), Moscow (worth tens of millions of dollars), Dubai, and the Czech Republic.
Finally, Pres. Aliyev’s daughters Leyla and Arzu own some of the most luxurious hotels in Baku, according to OCCRP, including the Four Seasons, Sheraton, and the Marriott, among others. An Azerbaijani real estate expert told OCCRP that “the high-end Baku hotels owned or closely connected to the family are valued at $10 billion.”
OCCRP concluded that the Aliyev dynasty has been involved in “numerous secretive business operations across several continents in recent years! Using offshore companies and middlemen, the First Family took over considerable chunks of the Azerbaijani economy -- including gold mines, tourism, telecom companies and banks -- while buying up luxury properties in various European and Gulf states.”