Թուրքիան վետո է դրել Ավստրիայի հետ ՆԱՏՕ-ի համագործակցության վրա
Թուրքիան վետո է դրել Ավստրիայի հետ  ՆԱՏՕ-ի համագործակցության վրա՝  այդպիսով փորձելով արգելափակել այդ պետության համագործակցությունը ևս տասը երկրների հետ, որոնք ընդգրկված են հյուսիսատլանտյան դաշինքի կազմում։
korrespondent.net-ի փոխանցմամբ՝ որպես պատասխան սահմանափակող միջոց՝ ՆԱՏՕ-ի անդամները որոշել են փոխել պետությունների միջև համագործակցության ձևաչափը՝ թույլ տալով երկկողմ համագործակցություն։
Հյուսիսատլանտյան դաշինքի ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ անդամ երկրների միջև համագործակցությունը շարունակվելու է՝ չնայած թուրքական վետոյին։
Նշվում է, որ Ավստրիան չի հանդիսանում ՆԱՏՕ-ի անդամ, սակայն սերտորեն համագործակցում է այդ կառույցի ռազմական բլոկի հետ, օրինակ՝ 400 ավստրիացի զինծառայողներ գտնվում են Կոսովոյում։
Թուրքական իշխանությունների կողմից վետոյի իրավունքի կիրառումը պայմանավորված է Եվրամիություն Թուրքիայի մուտքն Ավստրիայի կողմից  խոչընդոտելոով։ Վերջինս դատապարտել է այդ որոշումը՝ այն անվանելով անպատասխանատու գործողություն։
«Թուրքիայի անպատասխանատու վարքագիծը միայն ամրապնդում է այն համոզմունքը, որ Թուրքիան դեռ շատ հեռու է Եվրամիության անդամ դառնալու անհրաժեշտ չափորոշիչներից»,- ասված է Ավստրիայի պաշտպանության նախարար Պիտեր Դոսկոզիլայի հայտարարության մեջ։

Турция наложила вето на сотрудничество НАТО с Австрией
Турция наложила вето на сотрудничество НАТО с Австрией, пытаясь заблокировать сотрудничество этого государства с еще десятками странами, входящими в альянс.
В качестве ответной меры члены НАТО приняли решение изменить процедуру сотрудничества между государствами, разрешив двустороннее партнерство.
Представитель альянса заявил, что сотрудничество будет продолжено, несмотря на турецкое вето.
Австрия не является членом НАТО, но тесно сотрудничает с военным блоком – например, более 400 австрийских военнослужащих размещены в Косове.
Решение турецких властей наложить вето вызвано попытками Австрии воспрепятствовать вступлению Турции в Евросоюз.
Австрия осудила это решение, назвав его безответственным.
"Безответственное поведение Турции только укрепляет уверенность в том, что Турция еще очень далека от того, чтобы быть частью Евросоюза", – говорится в заявлении министра обороны Австрии Ганса Питера Доскозила.
Как сообщал Коррепондент.net, ранее Германия начала выдавать статус беженцев турецким военным, покинувшим страну после попытки пероворота в июле 2016 года.