Կատալոնիայում անկախության հանրաքվե է անցկացվելու հոկտեմբերի 1-ին
Այսօր իսպանական ինքնավար Կատալոնիա համայնքի գործադիր իշխանության ղեկավար Կարլես Պուչդեմոնտը հոկտեմբերի 1-ին անկախության հանրաքվե է նշանակել: korrespondent-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հաղորդում է Իսպանիայի հեռուստատեսությունը:
Նրա խոսքերով` հանրաքվեի մասին որոշումը միակողմանիորեն ընդունվել է Մադրիդի կենտրոնական կառավարական կազմակերպության հետ անհաջող բանակցությունների փորձից հետո:
Նշվում է, որ հանրաքվեի մասնակիցները պատասխանելու են հետևյալ հարցին. «Ցանկանո՞ւմ եք Դուք, որպեսզի Կատալոնիան դառնա անկախ պետություն հանրապետական կառավարման համակարգով»:

• 09-06-2017 16:09:05   |   |  Общество
Сегодня глава исполнительной власти испанского автономного сообщества Каталония Карлес Пучдемонт назначил референдум о независимости на 1 октября. Об этом сообщает телерадиокомпания Испании.
По его словам, решение о проведении референдума принято в одностороннем порядке после неудачных попыток договориться об организации голосования с центральным правительством в Мадриде.
Участники референдума должны будут ответить на вопрос: "Хотите ли Вы, чтобы Каталония стала независимым государством с республиканской формой правления?"