Չինաստանի Հայկական համայնքի լրագիրը՝ Լոս Անջելեսի կալիֆոռնյան համալսարանում
«ՉինաՀԱՅ» լրագիրը պատմում է Չինաստանում բնակվող հայերի մասին, ներկայացնում է նրանց առօրյան, պատմությունը։ Այն տպագրվում է Չինաստանի Հայկական համայնքի կողմից։ Տվյալ լրագիրը Հեռավոր Արևելքում հայկական միակ լրագիրն է, որը լույս է տեսնում հայերեն և անգլերեն լեզուներով։
Լոս Անջելեսի կալիֆոռնյան համալսարանն ԱՄՆ-ի լավագույն բուհերից մեկն է, որտեղ գործում են Գրիգոր Նարեկացու անվան հայագիտական և հայ ժողովրդի ժամանակակից պատմության ամբիոնները։
Ըստ ձեռք բերված պայմանավորվածության` Չինաստանի Հայկակա.ն համայնքի <<ՉինաՀԱՅ>> լրագիրն այսուհետ հասանելի է նաև Լոս Անջելեսի կալիֆոռնյան համալսարանի գրադարանում։ Այն հնարավորություն է ընձեռնում, Չինաստանի Հայկական համայնքով հետաքրքրվող գիտնականներին և հետազոտողներին, ծանոթանալ Համայնքի պատմությանն ու անցուդարձին նաև ԱՄՆ-ում։
Այս յուրահատուկ համագործակցության վերաբերյալ Լոս Անջելեսի կալիֆոռնյան համալսարանի Մերձավոր Արևելքի և Կենտրոնական Ասիայի բաժնի գրադարանավար Դավիդ Հիրշչը նշել է․ «Ես ուրախությամբ պետք է հայտնեմ, որ «ՉինաՀԱՅ» լրագրի հայերեն և անգլերեն լեզուներով տպագրված համարներն արդեն արձանագրված են Լոս Անջելեսի կալիֆոռնյան համալսարանի Չարլզ Ե․ Յոունգ գրադարանում, որն ունի 12.000.000 գրքերից և նյութերից բաղկացած հավաքածու, որից 25.000-ը հայերեն լեզվով գրքեր ու ամսագրեր են։ Լրագիրն արդեն հասանելի է Լոս Անջելեսի կալիֆոռնյան համալսարանի գիտնականների և ուսանողների համար»։
«ՉինաՀԱՅ» լրագրի գլխավոր խմբագիր Անահիտ Պարզյանն իր հերթին նշեց․ «Մեր լրագրի նպատակն է հանրությանը ներկայացնել Չինաստանի Հայկական համայնքի նորագույն պատմությունը։ Ուրախալի է այն հանգամանքը, որ ԱՄՆ-ում գործող նման հեղինակավոր համալսարանի գրադարանում այսուհետ հնարավոր կլինի կարդալ լրագիրն ու  ուսումնասիրություններ կատարել Չինաստանի Հայկական համայնքի վերաբերյալ։ Այս հանգամանքն ամբողջովին համապատասխանում է «ՉինաՀԱՅ» լրագրի հիմնական նպատակի հետ»։

• 12-06-2017 17:01:19   | USA  |  Press release
The main aim of the “ChinaHAY” newsletter is to present the history and internal life of the Armenian Community of China. This newsletter is published by the Armenian Community of China. It is worth mentioning that “ChinaHAY” is the only bilingual Armenian (Armenian and English) newsletter in the Far East. The University of California, Los Angeles (UCLA) is one of the best universities in the US. It is worth mentioning that this University has the Narekatsi Chair in Armenian studies and the Chair in Modern Armenian History.
Thanks to a new agreement, the “ChinaHAY” newsletter is now available at UCLA. From now on it will provide opportunities to the academic community of UCLA for research about the Armenian Community of China in the USA as well.
Mr. David Hirsch, Middle Eastern and Central Asian Studies Librarian at UCLA, noted: “I am pleased to report that the newsletters have been cataloged and are available for the use of the UCLA scholarly community, including students, faculty and other researchers. UCLA’s Charles E. Young Research Library includes over 12 million items. Among them are over 25,000 Armenian books, journals, newspapers, manuscripts, etc.”
Anahit Parzyan, the chief editor of the “ChinaHAY” newsletter, remarked that “the main aim of our newsletter is to introduce the history of the Armenian Community of China to international society. We are very glad that the “ChinaHAY” newsletter is already available in such an authoritative university as UCLA. It will give added impetus to academics to research the history of the Armenian Community of China, which is totally in line with the main aim of “ChinaHAY newsletter.”