Սոմալիում իսլամիստ ահաբեկիչները սպանել են 17 մարդու և պատանդներ վերցրել
Սոմալիի մայրաքաղաքում ահաբեկիչները մեքենա են պայթեցրել Posh Treats հյուրանոցի մուտքի մոտ, որից հետո ներխուժել են ոչ հեռու գտնվող Pizza House ռեստորան` պատանդ վերցնելով ներսում գտնվողներին: korrespondent-ի փոխանցմամբ` երկու հարձակման արդյունքում կան 17 զոհվածներ, 26 վիրավորներ:
Զոհերի թվում կան օտարերկրացիներ, մասնավորապես, մեկ սիրիացի: Հարձակվողներից երկուսը սպանվել են ոստիկանության կողմից, իսկ 10 պատանդների հաջողվել է դուրս բերել շենքից:
Նշվում է, որ ռեստորանի ներսում դեռևս գտնվում են ևս հինգ ահաբեկիչներ, որոնք անջատել են էլեկտրականությունը, որպեսզի դժվարեցնեն հատուկ ջոկատայինների ներթափանցումը գրավված տարածք: Ներսում գտնվող այցելուների թիվը հստակեցվում է:

• 15-06-2017 11:38:33   |   |  Общество
В столице Сомали – Могадишо – боевики в среду, 14 июня, подорвали автомобиль у входа в отель Posh Treats, после чего ворвались в расположенный неподалеку ресторан Pizza House, где захватили заложников.
Двойное нападение повлекло за собой большое количество жертв. Так, агентство AP сообщает минимум о 17 погибших и 26 раненых. dpa передает, что 12 человек были убиты и 30 пострадали. Среди жертв есть иностранцы, в частности – один сириец.
Двое из нападавших были застрелены полицией, 10 заложников удалось вывести из здания. Внутри ресторана находятся еще пять террористов. Они отключили электричество, чтобы затруднить спецназу штурм помещения. Число остающихся внутри посетителей уточняется.