Էստոնիան Լյուքսենբուրգում բացելու է աշխարհում առաջին վիրտուալ դեսպանատունը
Էստոնիայի կառավարությունը չորեքշաբթի հաստատել է Լյուքսենբուրգի հետ համաձայնագիրը` համաձայն որի ստեղծվելու է վիրտուալ դեսպանատուն, որտեղ կպահվեն տվայլների և կարևոր պետական գրանցումների բազան: Interfax-ի փոխանցմամբ` Էստոնիայի կառավարության տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ վերոնշյալ համաձայնագիրը թույլ կտա բացել աշխարհում առաջին վիրտուալ դեսպանատունը, որտեղ պետությունը կպահի ծայրահեղ կարևոր տվյալները և իր տարածքից դուրս ծառայությունները մի պայմանով, եթե կենտրոնը կապահովի տվյալների անձենմխելիությունը:
Ինչպես մամլո ասուլիսի ընթացքում նշել է գործարարության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Ուրավե Պալոն, վիրտուալ դեսպանատունը լրացուցիչ երաշխիք է տրամադրում պետության տվյալների անվտանգ պահպանության համար:
Վիրտուալ դեսպանատան հիմնական նպատակն է լինելու պետության թվային շարունակականության ստեղծումը` անհրաժշտության դեպքում հնարավորության ստեղծում վերականգնել կամ օգտագործել պետական տվյալներն արտերկրում պահվող բազայի օգնությամբ:
Նախարարի խոսքերով` վիրտուալ դեսպանատունն իրավաբանորեն ունենալու է նույն իրավունքները, ինչ-որ ունի Էստոնիայի ֆիզիկական դեսպանատունը:

• 15-06-2017 19:06:45   |   |  Общество
Правительство Эстонии на заседании в четверг одобрило соглашение с Люксембургом о создании виртуального посольства, в котором будут храниться копии важных государственных баз данных и регистров.
"Соглашение позволит открыть первое в мире виртуальное посольство, где государство будет хранить критически важные данные и услуги вне своей территории при условии, что данным и серверам в центре данных будет обеспечен иммунитет", - говорится в сообщении правительства.
Как отметила на пресс-конференции министр предпринимательства и инфотехнологии Урве Пало, "виртуальное посольство предоставляет дополнительную гарантию безопасного хранения данных государства и поддержания работы жизненно важных инфосистем".
Главной целью виртуального посольства будет создание дигитальной преемственности государства: возможности в случае необходимости воспользоваться или восстановить данные с помощью хранящихся за рубежом версий.
По словам министра, "у виртуального посольства в юридическом плане будут те же права, что и у физического посольства Эстонии",