«Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ն Նոր Նորքում անվտանգ և լուսավոր է դարձրել երկրորդ ստորգետնյա անցումը
«Կասպերսկի Լաբորատարիա» ընկերություն։ «Կասպերսկի Լաբորատորիա» ընկերությունը Երևանի Նոր Նորք վարչական շրջանի հետ համագործակցությամբ անվտանգ և լուսավոր է դարձրել այդ վարչական շրջանում գտնվող երկրորդ ստորգետնյա անցումը։ Ընկերության «Անվտանգ և լուսավոր Երևան» նախագծի շրջանակում Բադալ Մուրադյան փողոցի՝ Նոր Նորքի 5-րդ և 6-րդ զանգվածները միացնող ստորգետնյա անցումում տեղադրվել են լուսավորման սարքեր, որոնք միանում են այն ժամանակ, երբ դրանց մոտով մարդ է անցնում։ Բացի այդ, լուսավորման սարքերում ներկառուցված են տեսախցիկներ, որոնք է՛լ ավելի ապահով են դարձնում գետնանցումը թե՛ ցերեկը, թե՛ հատկապես գիշերը։
Այդ սարքերը և տեսախցիկները 2016 թվականի մայիսից գործում են նույն վարչական շրջանի՝ նաև Նոր Նորքի 3-րդ և 4-րդ զանգվածները միացնող երկու գետնանցումներում։ Այն ժամանակ «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ն հայտարարել էր,  որ շարունակելու է նախագիծը՝ նոր լուսավորվելիք ստորգետնյա անցումների ընտրությանը մասնակից դարձնելով երևանցիներին։ Այդ նպատակով www.kaspersky.am կայքում անցկացված քվեարկությամբ մայրաքաղաքի բնակիչներն ըստ լուսանկարների կարող էին իրենք ընտրել այն գետնանցումը, որն անհրաժեշտ է լուսավորել և անվտանգ դարձնել առաջին հերթին։ Եվ հատկանշական է, որ մեկ տարվա քվեարկության ընթացքում ավելի ակտիվ են գտնվել Նոր Նորք վարչական շրջանի բնակիչները։
Երևանի Նոր Նորք վարչական շրջանի ղեկավար Արմեն Ուլիխանյանն ուրախ է վարչական շրջանի բնակիչների քաղաքացիական ակտիվության համար. «Նրանք հավատացին «Կասպերսկի Լաբորատորիա» ընկերության նախաձեռնությանը, և այսօր մենք ևս մեկ անվտանգ և լուսավոր գետնանցում ունենք մեր վարչական շրջանի տարածքում»։
Արմեն Ուլիխանյանը կոչ է անում մյուս վարչական շրջանների ղեկավարներին և գործարարներին, որ նրանք ևս շահագրգռություն ցուցաբերեն ստորգետնյա անցումներն անվտանգ դարձնելու և լուսավորելու հարցում։ «Գործարարների համար շահեկան է ինքնին բանուկ անցուդարձ ունեցող գետնանցումներում իրենց ընկերությունների նշանով լուսավորման սարքերի տեղադրումը, այդպիսով նաև հավելյալ ճանաչելիության և բարի համբավի ձեռքբերումը։ Իսկ վարչական շրջանները, դրանց տեղադրման թույլտվություն տալով, կունենան լրացուցիչ միջոցներ ներգրավելու հնարավորություն, և այդ միջոցները կարող են ծախսել իրենց տարածքում բարեկարգման, վերանորոգման և այլ աշխատանքներ իրականացնելու համար»,- նշում է Երևանի Նոր Նորք վարչական շրջանի ղեկավարը։
Հայաստանում և Վրաստանում «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի տարածքային ներկայացուցիչ ներկայացուցիչ Արմեն Կարապետյանը ևս գոհ է «Անվտանգ և լուսավոր Երևան» նախագծի առաջընթացից։ «Այս նախագիծը վիրտուալ աշխարհում անվտանգություն ապահովող «Կասպերսկի Լաբորատորիա» ընկերության Հայաստանում սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի մի մասն է, որը կոչված է իրական կյանքում մարդկանց անվտանգության ապահովմանը։ Ընկերությունը մեծ ցանկությամբ և նվիրվածությամբ է իրականացնում նախագիծը, սակայն, ցավով պետք է նշեմ, որ Գայի պողոտայի՝ Նոր Նորքի 3-րդ և 4-րդ զանգվածները միացնող ստորգետնյա անցումների լուսավորման սարքերը քանիցս բարբարոսաբար կոտրվել են։ Նման անվայել արարք գործող անձանց հորդորում եմ գիտակցել, որ այդ սարքերի անխափան աշխատանքն ապահովում է նաև իրենց հարազատների, ընկերների և հյուրերի անվտանգությունը»,- շեշտում է Արմեն Կարապետյանը։
Արմեն Ուլիխանյանը և Արմեն Կարապետյանը հուսով են, որ Երևանի վարչական շրջանները և գործարարները համատեղ ձեռնամուխ կլինեն մայրաքաղաքի այլ ստորգետնյա անցումներն անվտանգ և լուսավոր դարձնելու սոցիալական կարևոր առաքելության իրագործմանը, և անխտիր բոլոր բնակիչներն ու հյուրերը խնամքով կվերաբերվեն գետնացումներում տեղադրված լուսավորման սարքերին։

«Лаборатория Касперского» превратила в безопасный и светлый второй подземный переход
«Лаборатория Касперского». Компания «Лаборатория Касперского» в сотрудничестве с административным районом Нор Норк города Еревана превратила в безопасный и светлый второй подземный переход в этом административном районе. В рамках проекта «Безопасный и светлый Ереван» компании в подземном переходе улицы Бадал Мурадян, соединяющего 5-й и 6-й массивы Нор Норка, размещены мощные световые конструкции, включающиеся, когда мимо них проходит человек. Кроме того, в световых конструкциях встроены видеокамеры, которые делают подземный переход еще более безопасным и днем, и в особенности ночью.
Эти конструкции и видеокамеры с мая 2016 года действуют также в двух подземных переходах того же административного района и соединяют 3-й и 4-й массивы Нор Норка. В то время «Лаборатория Касперского» заявила, что продолжит проект, привлекая ереванцев в выбор подземного перехода, который будет освещен. В течение проведенного с этой целью на сайте www.kaspersky.am голосования жители столицы сами могли выбрать тот подземный переход, который необходимо осветить и сделать безопасным в первую очередь. И примечательно, что в течение годичного голосования более активными оказались жители административного района Нор Норк.
Руководитель административного района Нор Норк Армен Улиханян рад за гражданскую активность жителей административного района: «Они поверили в инициативу компании «Лаборатория Касперского», и сегодня мы имеем в нашем административном районе еще один безопасный и освещенный подземный переход».
Армен Улиханян призывает руководителей других административных районов и бизнесменов проявлять заинтересованность в деле обеспечения безопасности и освещения подземных переходов. «Для бизнесменов само по себе выгодно размещение в оживленных подземных переходах световых устройств со знаками своих компаний и приобретение таким образом дополнительной узнаваемости и репутации. А административные районы, дав разрешение на их установку, получать возможность привлечения дополнительных средств, и они эти средства могут расходовать для благоустройства, ремонта и других работ на своей территории»,- отмечает руководитель административного района Нор Норк.
Территориальный представитель «Лаборатории Касперского» в Армении и Грузии Армен Карапетян также доволен прогрессом проекта «Безопасный и светлый Ереван». «Этот проект является частью программ социальной ответственности в Армении, обеспечивающей в виртуальном мире безопасность компании «Лаборатория Касперского». И этот проект призван обеспечивать безопасность людей в реальной жизни. Компания с большим желанием и приверженностью реализует проект, но должен с болью отметить, что световые устройства, находящиеся в подземных переходах по улице Гая и соединяющие 3-й и 4-й массивы Нор Норка, были не раз варварски разбиты. Совершающих такие неподобающие поступки людям призываю осознать, что бесперебойная работа этих конструкций обеспечивает безопасность их родственников, друзей и гостей»,- подчеркивает Армен Карапетя.
Армен Улиханян и Армен Карапетян надеются, что административные районы и бизнесмены Еревана совместно предпримут реализацию важной миссии обеспечения безопасности и освещения других подземных переходов столицы, и без исключения все жители и гости будут с бережностью относиться к установленным в подземных переходах световым конструкциям.