Իրանը չեղարկել է վիզային ռեժիմը Ռուսաստանից ժամանող զբոսաշրջային խմբերի համար
Իրանի նախարարական խորհուրդը որոշում է կայացրել Ռուսաստանից Իրան ժամանող զբոսաշրջային խմբերի համար չեղարկել մուտքի վիզա ունենալու պահանջը:
Interfax-ի փոխանցմամբ` մուտքի արտոնագրի չեղարկման ռեժիմ նախատեսված է Ռուսաստանի և Պորտուգալիայի համար, սակայն մեկ պայմանով, որ այդ որոշումը փոխադարձ կլինի:
Նշվում է, որ սույն թվականի մարտի վերջին Ռուսաստանը և Իրանը Մոսկվայում համաձայնագիր են ստորագրել երկու երկրների զբոսաշրջային խմբերի համար մուտքի արտոնագրերը չեղարկելու մասին:
Ռոսստատի տվյալներով` 2016 թվականին Իրանից Ռուսաստան է մեկնել 67 հազար իրանցի, ինչը 89 տոկոսով ավելի է, քան նախորդ տարիներին: Իսկ Ռուսաստանից դեպի Իրան զբոսաշրջային հոսքը կազմել է 9,1 հազար մարդ:

• 26-06-2017 14:59:17   | Иран  |  Общество
Совет министров Ирана принял решение об отмене виз для туристических групп из России, говорится в сообщении на сайте кабмина страны.
Безвизовый режим введен для России и Португалии, при этом визы отменены "на условиях взаимности", сообщается на сайте.
В конце марта Россия и Иран подписали в Москве соглашение о безвизовых групповых туристических поездках граждан двух стран. Ранее глава Ростуризма Олег Сафонов предложил расширить практику применения механизма групповых безвизовых поездок по примеру с Китаем для таких стран, как Индия, Иран и Вьетнам.
По данным Росстата, Россию в 2016 году посетили 67 тыс. граждан Ирана, что на 89% больше, чем годом ранее. Турпоток из России в Иран составил 9,1 тыс. человек, при этом за год он вырос более чем на 50%.