Ֆաբիան Պանիսելլո. «Երիտասարդական նվագախումբ բաց է նոր նախագծեր իրականացնելու և նորը վերցնելու հարցում»
• 29-06-2017 14:10:36   | Հայաստան  |  Մշակույթ
Հունիսի 28-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում գեղեցիկ սիմֆոնիկ համերգ էր: Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը ներկայացրեց Աարոն Կոպլենդի, Կլոդ Դեբյուսիի, Տակաշի Յոշիմացուի, Ֆաբիան Պանիսելլոյի, ստեղծագործությունները: Որպես մենակատարներ հանդես եկան Յարոսլավ Նադրզիցկին (ջութակ), Մարիա Նեմցովան (դաշնամուր), Վիտալի Վատուլիան (ալտ սաքսոֆոն), Բորիս Ալահվերդյանը (կլարնետ) և Խաչիկ Անդրեասյանը (դաշնամուր)։
Համերգի ընթացքում նվագախումբը ղեկավարեցին դիրիժորներ Սերգեյ Սմբատյանը և Ֆաբիան Պանիսելլոն: Պանիսելլոյի ղեկավարությամբ նվագախումբը կատարեց նրա իսկ ստեղծագործությունները՝ Ջութակի և Դաշնամուրի կոնցերտները, որոնք առաջին անգամ էին ներկայացվում հայ ունկնդրին։
Դիրիժոր, կոմպոզիտոր Ֆաբիան Պանիսելլոն նշեց, որ շատ հետաքրքիր է աշխատել Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ, որը բաց է նոր նախագծեր իրականացնելու և նորը վերցնելու հարցում։ Այդ իսկ պատճառով համագործակցությունը նվագախմբի հետ շատ արդյունավետ է ստացվում։
Նշենք, որ Ֆաբիան Պանիսելլոյի և հայտնի մենակատարների մասնակցությամբ երևանյան համերգը կազմակերպվել էր Հայաստանում Արգենտինայի դեսպանատան հետ գործընկերությամբ և Adam Mickiewicz Institute-ի աջակցությամբ:
ՀՀ-ում Արգենտինայի դեսպան Գոնզալո Ուրրիոլաբեիտիան համոզված է, որ նման համերգներն ամրապնդում են երկկողմ ընկերությունը: «Ներկայացնում ենք մի համերգ, որին ելույթ են ունենում հայ և արգենտինացի դիրիժորներ, ովքեր իրենց ելույթներով նշանավորում են երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունները»,- իր խոսքում նշեց դեսպանը:
Արգենտինան ներկայացնող կոմպոզիտորը ժամանակակից ամենապահանջված ու հայտնի ստեղծագործողներից է։ Պանիսելլոյի գործերը ներկայացրել են աշխարհում հայտնի կոլեկտիվներ՝ Բեռլինի սիմֆոնիկ նվագախումբը, BBC սիմֆոնիկ նվագախումբը, Իսպանիայի ազգային և այլ նվագախմբեր ու անվանի արտիստներ։
Մենակատարներ Մարիա Նեմցովան, Վիտալի Վատուլիան և Բորիս Ալահվերդյանը Հայաստան էին ժամանել «Երաժշտություն խաղաղության համար» նախագծի շրջանակներում:

Fabian Panisello: “The Youth Orchestra is interested in studying something new and doing new projects!”
• 29-06-2017 14:10:36   | Armenia  |  Culture
On June 28 Aram Khachaturian concert hall hosted a unique symphony concert! The State Youth Orchestra presented compositions by Aaron Copland, Claude Debussy, Takashi Yoshimatsu, Fabian Panisello. Jaroslaw Nadrzycki (violin), Maria Nemtsova (piano), Vitaly Vatulya (alto saxophone), Boris Allakhverdyan (clarinet) and Khachik Andreasyan (piano) performed as soloists.
The orchestra was headed by conductors Sergey Smbatyan and Fabian Panisello during the concert.   Panisello headed the orchestra to perform his own compositions - Violin Concerto and Movements for Piano and Orchestra. They were presented in Armenia for the first time.
Conductor and  composer Fabian Panisello said it has been very interesting to work with the State Youth Orchestra of Armenia, which is always interested in studyng something new and implementing new projects. That’s why the cooperation with the orchestra was very effective.
The concert was organized with the cooperation of Embassy of the Argentine Republic in Armenia and the support of Adam Mickiewicz Institute.
The ambassador of Argentina to Armenia Gonzalo Urriolabeitia mentioned that such concerts strengthen bilateral ties. “We are presenting you a concert which is performed by Armenian and Argentine conductors . They mark the friendly relations between the two countries with their performance”,-the ambassador added.
Fabian Panisello (Argentine) is one of the most popular and famous composers. Berlin Sympony, BBC Symphony, Spanish National Orchestra and other famous collectives and artists presented his compositions.
Soloists Maria Nemtsova, Vitaly Vatulya, Boris Allakhverdyan were in Armenia within the framework of the “Musicians for peace” project.