Գերմանիայի խորհրդարանն օրինականացրել է միասեռ ամուսնությունները
Գերմանիայի խորհրդարանն օրինականացրել է միասեռ ամուսնությունները: tass-ի փոխանցմամբ` նման որոշում ընդունվել է այսօր կայացած քննարկման ընթացքում: Օրենքին կողմ են քվեարկել 393 պատգամավորներ, իսկ դեմ` 226, 4 հոգի էլ ձեռնպահ է մնացել:
Օրինագիծը քննարկման դրվել է Գերմանիայի Սոցիալ-դեմոկրատակակ կուսակցության կողմից Ձախ կուսակցության հետ միասին:
Նշվում է, որ օրինագծի քննարկումը բաց է ընթացել. Բունդեսթագի յուրաքանչյուր անդամ պետք է քարտը մտցրել են նիստերի դահլիճում գտնվող արկղի մեջ:
Անգելա Մերկելը դեմ արտահայտվելով միասեռ ամուսնությունների օրինականացմանը` Բունդեսթագի նիստում իր քարտը մտցրել կարմիր գույնի արկղի մեջ:
Նիստից հետո հանդես գալով կանցլերը նշել է, որ ամուսնությունը շարունակում է մնալ տղամարդու և կնոջ միջև միություն:
Նա հույս է հայտնել, որ վերոնշյալ որոշման ընդունումից հետո ավելի շատ հարգանք և հանդուրժողականություն կլինի:

• 30-06-2017 16:21:36   | Германия  |  Общество
Парламент Германии легализовал однополые браки. Такое решение было принято на заседании в пятницу. За проголосовали 393 депутата, против - 226, четверо воздержались.
Законопроект был вынесен на голосование Социал-демократической партией Германии (СДПГ) вместе с Левой партией и "зелеными" при противостоянии со стороны партнеров социал-демократов по коалиции - консервативного блока, лидером которого является канцлер ФРГ Ангела Меркель.
Голосование проводилось открыто, каждый из членов Бундестага должен был опустить карточку в специальную урну в центре зала заседаний. Меркель, выступавшая против легализации однополых браков, на заседании Бундестага проголосовала против законопроекта, опустив карточку красного цвета.
Выступая с заявлением после принятия закона о легализации однополых браков, канцлер отметила, что для нее "брак остается союзом мужчины и женщины". "Это была длинная, интенсивная дискуссия. Я надеюсь, что после сегодняшнего голосования будет не только больше взаимного уважения, но и больше согласия в обществе", - сказала она.