Արցախի ԱԳՆ պատվիրակությունը մասնակցել է ՄՄՀ ԱԳՆ 25-ամյակին նվիրված միջոցառումներին
Մերձդնեստրի Մոլդովական Հանրապետության (ՄՄՀ) արտաքին քաղաքական գերատեսչության ստեղծման 25-ամյակին նվիրված միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Մերձդնեստր է այցելել Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության պատվիրակությունը՝ նախարար Կարեն Միրզոյանի գլխավորությամբ։
Հունիսի 30-ին Կարեն Միրզոյանը ելույթ է ունեցել ՄՄՀ արտաքին գործերի նախարարության հիմնադրման 25-ամյակի կապակցությամբ գումարված հանդիսավոր նիստին։ Շնորհավորելով Մերձդնեստրի իր գործընկերներին՝ նա  գոհունակությամբ է ընդգծել ՄՄՀ և Արցախի ԱԳՆ-ների միջև ավանդաբար ձևավորված բարեկամական հարաբերությունները և համոզմունք հայտնել, որ երկու գերատեսչությունների միջև համագործակցությունը հետագայում ևս կշարունակի զարգանալ։
Նշելով, որ երկու երկրների ջանքերն ուղղված են հակամարտությունների արդարացի կարգավորմանը, Կարեն Միրզոյանը շեշտել է. «Արցախում, ինչպես Մերձդնեստրում, բացառում են հակամարտությունների ուժային լուծումը և բոլոր ջանքերը գործադրում դրանց խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ»։
Կարեն Միրզոյանն իր ելույթում ընդգծել է, որ Արցախի և Մերձդնեստրի միջազգային ճանաչումը և ինտեգրումը միջազգային հանրությանը՝ որպես լիիրավ անդամ, ոչ միայն թույլ կտան երկու երկրների քաղաքացիներին լիարժեքորեն իրացնել իրենց իրավունքներն ու ազատությունները, այլև լուրջ ներդրում կունենան մեր տարածաշրջաններում կայունության ու անվտանգության պահպանման գործում։
Նույն օրը տեղի է ունեցել Արցախի ԱԳՆ պատվիրակության հանդիպումը ՄՄՀ արտաքին գործերի նախարար Վիտալի Իգնատևի հետ, որի ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների փոխգործակցության հետագա ընդլայնման հեռանկարներին առնչվող հարցեր։
Այցի շրջանակներում արցախյան պատվիրակությանն ընդունել է նաև ՄՄՀ նախագահ Վադիմ Կրասնոսելսկին։ Կարեն Միրզոյանը նրան է փոխանցել Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի ջերմ ողջույններն ու բարեմաղթանքները։ Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Արցախի և ՄՄՀ միջև համագործակցության օրակարգին վերաբերող մի շարք հարցերի։

• 30-06-2017 19:58:11   |   |  Пресс-релизы
Делегация министерства иностранных дел Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) во главе с министром Кареном Мирзояном прибыла в Приднестровье для участия в мероприятиях, посвященных 25-летию образования внешнеполитического ведомства Приднестровской Молдавской Республики (ПМР).
30 июня Карен Мирзоян выступил с речью на торжественном заседании, созванном к 25-летию основания министерства иностранных дел ПМР. Поздравив своих приднестровских коллег, он с удовлетворением отметил традиционно дружественные отношения, сложившиеся между внешнеполитическими ведомствами Арцаха и ПМР, и выразил уверенность, что сотрудничество между двумя ведомствами и далее будет развиваться.
Отметив, что усилия обеих стран направлены на справедливое урегулирование конфликтов, Карен Мирзоян подчеркнул: «В Арцахе, как и в Приднестровье, исключают силовое разрешение конфликтов и прикладывают все усилия для их урегулирования мирным путем».
В своем выступлении Карен Мирзоян подчеркнул, что международное признание Арцаха и Приднестровья и интеграция в международное сообщество в качестве полноправных членов не только позволят гражданам обеих стран в полной мере реализовать свои права и свободы, но также станут серьезным вкладом в дело сохранения стабильности и безопасности в наших регионах.
В тот же день состоялась встреча делегации МИД Арцаха с министром иностранных дел ПМР Виталием Игнатьевым, в ходе которой были обсуждены вопросы, касающиеся перспектив дальнейшего расширения взаимодействия между внешнеполитическими ведомствами двух стран.
В рамках визита делегацию Арцаха принял также президент ПМР Вадим Красносельский. Карен Мирзоян передал ему теплые приветствия и наилучшие пожелания президента Арцаха Бако Саакяна. На встрече был затронут ряд вопросов, касающихся повестки сотрудничества между Арцахом и ПМР.