Արցախի ԱԳՆ պատվիրակությունը մասնակցել է ՄՄՀ ԱԳՆ 25-ամյակին նվիրված միջոցառումներին
Մերձդնեստրի Մոլդովական Հանրապետության (ՄՄՀ) արտաքին քաղաքական գերատեսչության ստեղծման 25-ամյակին նվիրված միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Մերձդնեստր է այցելել Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության պատվիրակությունը՝ նախարար Կարեն Միրզոյանի գլխավորությամբ։
Հունիսի 30-ին Կարեն Միրզոյանը ելույթ է ունեցել ՄՄՀ արտաքին գործերի նախարարության հիմնադրման 25-ամյակի կապակցությամբ գումարված հանդիսավոր նիստին։ Շնորհավորելով Մերձդնեստրի իր գործընկերներին՝ նա  գոհունակությամբ է ընդգծել ՄՄՀ և Արցախի ԱԳՆ-ների միջև ավանդաբար ձևավորված բարեկամական հարաբերությունները և համոզմունք հայտնել, որ երկու գերատեսչությունների միջև համագործակցությունը հետագայում ևս կշարունակի զարգանալ։
Նշելով, որ երկու երկրների ջանքերն ուղղված են հակամարտությունների արդարացի կարգավորմանը, Կարեն Միրզոյանը շեշտել է. «Արցախում, ինչպես Մերձդնեստրում, բացառում են հակամարտությունների ուժային լուծումը և բոլոր ջանքերը գործադրում դրանց խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ»։
Կարեն Միրզոյանն իր ելույթում ընդգծել է, որ Արցախի և Մերձդնեստրի միջազգային ճանաչումը և ինտեգրումը միջազգային հանրությանը՝ որպես լիիրավ անդամ, ոչ միայն թույլ կտան երկու երկրների քաղաքացիներին լիարժեքորեն իրացնել իրենց իրավունքներն ու ազատությունները, այլև լուրջ ներդրում կունենան մեր տարածաշրջաններում կայունության ու անվտանգության պահպանման գործում։
Նույն օրը տեղի է ունեցել Արցախի ԱԳՆ պատվիրակության հանդիպումը ՄՄՀ արտաքին գործերի նախարար Վիտալի Իգնատևի հետ, որի ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների փոխգործակցության հետագա ընդլայնման հեռանկարներին առնչվող հարցեր։
Այցի շրջանակներում արցախյան պատվիրակությանն ընդունել է նաև ՄՄՀ նախագահ Վադիմ Կրասնոսելսկին։ Կարեն Միրզոյանը նրան է փոխանցել Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի ջերմ ողջույններն ու բարեմաղթանքները։ Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Արցախի և ՄՄՀ միջև համագործակցության օրակարգին վերաբերող մի շարք հարցերի։

The Delegation of the Artsakh Foreign Ministry Participated in the Events Dedicated to the 25th Anniversary of the Pridnestrovian Foreign Ministry
• 30-06-2017 19:58:11   |   |  Press release
The delegation of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh Republic), headed by Minister Karen Mirzoyan, has paid a visit to Pridnestrovie to participate in the events dedicated to the 25th anniversary of the Foreign Ministry of the Pridnestrovian Moldavian Republic.
On June 30, Karen Mirzoyan delivered a speech at a solemn meeting convened on the occasion of the 25th anniversary of the Ministry of Foreign Affairs of the Pridnestrovian Moldavian Republic. Congratulating the Pridnestrovian counterparts, he highly appreciated the traditionally friendly relations established between the Foreign Ministries of Pridnestrovie and Artsakh and expressed confidence that the cooperation between the two Ministries would continue to develop.
Noting that the efforts of the two countries are aimed at fair settlement of the conflicts, Karen Mirzoyan stressed, “Like in Pridnestrovie, in Artsakh we exclude the resolution of conflicts by force and make every effort for their peaceful settlement".
In his speech, Karen Mirzoyan emphasized that the international recognition of Artsakh and Pridnestrovie and their integration into the international community as full-fledged members would not only allow the citizens of both countries to fully realize their rights and freedoms, but would also make a serious contribution to the maintenance of stability and security in our regions.
On the same day, the delegation of the Artsakh MFA had a meeting with Foreign Minister of the Pridnestrovian Moldavian Republic Vitaly Ignatyev. Issues related to the prospects of further expansion of the cooperation between the Foreign Ministries of the two countries were discussed at the meeting.
In the frameworks of the visit, the delegation of Artsakh was also received by Pridnestrovian President Vadim Krasnoselsky. Karen Mirzoyan conveyed to him Artsakh President Bako Sahakyan’s warm greetings and best wishes. A range of issues related to the agenda of cooperation between Artsakh and Pridnestrovie were touched upon at the meeting.