«Արմենիա» միջազգային մրցույթի ընդհանուր մակարդակը շատ լավն է»
«Արմենիա» միջազգային մրցույթ-փառատոնի շրջանակներում Երևանում ընթանում է դաշնակահարների մրցույթը, որին մասնակցում են աշխարհի 14 երկրների 48 դաշնակահարներ։ Մրցույթի մասնակիցներից է Քեթևան Չխարթիշվիլին (Վրաստան)։ Ավարտել է Թբիլիսիի կոնսերվատորիան։ Բազմաթիվ միջազգային մրցույթների մասնակից ու դափնեկիր է։ Ասում է, որ ելույթից առաջ հուզվում է, պետք է փորձի հավաքել ուժերը և լավագույնս ներկայանալ ժյուրիին։ Երիտասարդ դաշնակահարուհին նաև հաջողություններ է մաղթում իր բոլոր մրցակիցներին։
Ժյուրիի անդամ, Գերմանիան ներկայացնող դաշնակահար, կոմպոզիտոր, մանկավարժ Ռատկո Դելորկոն նշում է, որ երկու օրերի լսումների արդյունքում դեռ վաղ է ամբողջական կարծիք հայտնել մրցույթի մասնակիցների մասին, սակայն կարող է ասել, որ ընդհանուր մակարդակը շատ լավն է։
Նշենք, որ «Արմենիա» միջազգային մրցույթին զուգահեռ անցկացվում է նաև փառատոն։ Հուլիսի 6-ին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը ելույթ ունեցան Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը և ջութակահար Ֆյոդոր Ռուդինը (Ռուսաստան/Ֆրանսիա)։ Ծրագրում հնչել են Անտոնիո Վիվալդիի, Ալեքսեյ Շորի  ստեղծագործությունները։
Իսկ այսօր՝ ժամը 19.00, «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում «Արմենիա» միջազգային մրցույթ-փառատոնի շրջանակներում տեղի կունենա «Հնչում է Երևանը» խորագրով համերգային երեկոն։
Հիշեցնենք, որ «Արմենիա» միջազգային առաջին մրցույթ-փառատոնն անցկացվում է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի և Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի (European Foundation for Support of Culture) նախաձեռնությամբ և ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ։ Մրցույթ-փառատոնի գեղարվեստական ղեկավարն է Սերգեյ Սմբատյանը։ Մրցույթ-փառատոնը կայանում է ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո։

• 07-07-2017 16:05:04   | Армения  |  Культура
В рамках Международного фестиваля и конкурса «Армения» проводится конкурс пианистов и в нем принимают участие 48 пианистов из 14 стран. Кетеван Чхартишвили (Грузия) является одним из участников. Она окончила Тбилисскую государственную консерваторию. Кетеван является лауреатом многих международных конкурсов.
Она призналась, что нервничает перед выступлением, но попытается сосредоточиться, чтобы выступить перед жюри. Молодая пианистка пожелала удачи всем участникам!
Член жюри, пианист, композитор, профессор из Германии Ратко Делорко отметил, что пока рано выразить полное мнение о конкурсантах пологаясь на двухдневных слушаниях, но он уже может сказать, что уровень конкурса очень высокий.
В рамках Международного фестиваля и конкурса «Армения» проводятся различные концерты. 6 июля в Доме камерной музыки Комитаса состоялся концерт Национального камерного оркестра Армении и скрипача Федора Рудина (Россия / Франция). Были представлены сочинения Антонио Вивальди, Алексея Шора.
7 июля в рамках фестиваля в концертном зале Арама Хачатуряна состоится концерт под названием «Ереванские звуки».
Организаторами 1-го Международного фестиваля и конкурса «Армения» являются Государственный молодежный оркестр Армении и Европейский фонд поддержки культуры. Он проводится при поддержке Министерства культуры РА. Художественным руководителем конкурса и фестиваля является Сергей Смбатян. Мероприятие проводится под высоким патронажем первой леди РА Риты Саркисян.