Հայտնի են «Արմենիա» առաջին միջազգային մրցույթի հաղթողները
Այսօր հայտնի դարձան «Արմենիա» առաջին միջազգային մրցույթի հաղթողները։ Առաջին մրցանակի արժանացավ Հռիփսիմե Աղաքարյանը (Հայաստան), երկրորդ մրցանակակիր դարձավ Խաչիկ Անդրեասյանը (Հայաստան), երրորդ մրցանակը շնորհվեց Դոմինիկ Վիզջանին (Լեհաստան), ինչպես նաև՝ հատուկ մրցանակ շնորհվեց Սեոլհվա Կիմին (Հարավային Կորեա)։ Մրցանակակիրներից բացի, ևս երկու դաշնակահար իրավունք ստացավ մասնակցելու Մալթայում կայանալիք դաշնակահարների միջազգային մրցույթին։
Մրցույթի ժյուրիի նախագահ Արմեն Բաբախանյանը նշեց, որ իրենց բոլոր ակնկալիքները արդարացան։ «Ես շատ գոհ եմ արդյունքից։ Ես շատ եմ եղել տարբեր ժյուրիների կազմում, բայց այս ժյուրիի կազմը, աշխատանքը, մոտեցումը յուրաքանչյուր մասնակցին առանձնահատուկ էր։ Մեր բոլորի գնահատականները մոտ 95 տոկոսով համընկնում էին, ընտրությունը գրեթե միաձայն էր, և դա ֆանտաստիկ արդյունք էր։ Ժյուրիի կազմում տարբեր երաժշտական դպրոցների ներկայացուցիչներ էին և դատում էին մասնակիցների կատարումներն ըստ պրոֆեսիոնալիզմի»,- ասաց Արմեն Բաբախանյանը։
Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի նախագահ Կոնստանտին Իշխանովի կարծիքով՝ մրցույթ-փառատոնն անցել է շատ բարձր մակարդակով. «Ուրախ եմ, որ այդքան մեծանուն երաժիշտներ եկան Հայաստան և ելույթ ունեցան այստեղ։ Մրցույթի լավագույն 5 մասնակիցները կկարողանան գնալ Մալթա և 2018-ին մասնակցել այնտեղ կայանալիք դաշնակահարների մրցույթին և պայքարել շատ մեծ մրցանակի՝ 100 հազար եվրոյի համար։ Ընդհանուր մրցանակային ֆոնդը 200 հազար եվրո է։ Եվ ես հուսով եմ, որ հայաստանյան մրցույթի մասնակիցներն իրենց լավագույնս կդրսևորեն Մալթայի մրցույթի ընթացքում»։
Առաջին մրցանակակիր Հռիփսիմե Աղաքարյանը սովորում է Երևանի պետական կոնսերվատորիայում։ Ասում է, որ չէր սպասում, թե կդառնա մրցույթի հաղթող, մասնակցում էր՝ բեմ բարձրանալու, ունկնդրի հետ հաղորդակցվելու համար, քանի որ ցանկացած երաժիշտ-կատարողի համար բեմ դուրս գալը տոն է։
Նշենք, որ «Արմենիա» միջազգային առաջին մրցույթ-փառատոնն անցկացվում է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի և Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի (European Foundation for Support of Culture) նախաձեռնությամբ և ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ։ Մրցույթ-փառատոնի գեղարվեստական ղեկավարն է Սերգեյ Սմբատյանը։ Մրցույթ-փառատոնը կայանում է ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո։
Այսօր երեկոյան Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի և աշխարհահռչակ ջութակահար Մաքսիմ Վենգերովի համերգով կեզրափակվի «Արմենիա» առաջին միջազգային մրցույթ-փառատոնը։

• 12-07-2017 19:28:14   | Армения  |  Культура
Первый приз был присужден Рипсиме Агакарян (Армения), второй приз Хачику Андреасяну (Армения), а третий приз достался Доминику Визджану (Польша), а также специальный приз был присужден Сеолве Ким (Южная Корея).
Кроме призов, победители также получили право на участие в международном фортепианном конкурсе пианистов, который пройдет в Мальте.
Председатель жюри конкурса Армен Бабаханян отметил, что их надежды оправдались. «Я очень доволен результатом. Я был в составе различных жюри, но этот состав жюри, работа, подход к каждому участнику- все было уникальным. Около 95 процентов всех наших мнений совпало, выбор был почти единодушным, и это был фантастический результат. В состав жюри вошли представители разных музыкальных школ, но выступления конкурсантов были оценены на основе их профессионализма» ,-отметил Армен Бабаханян.
Президент Европейского фонда поддержки культуры Константин Ишханов считает, что конкурс-фестиваль прошел на очень высоком уровне. «Я очень рад, что так много великих музыкантов приехали и выступили в Армении. 5 лучших участников конкурса смогут поехать в Мальту в 2018 году и участвовать в конкурсе пианистов там и бороться за главный приз, за 100 тысяч евро. Общий призовой фонд конкурса - 200 тысяч евро. И я надеюсь, что участники покажут себя в наилучшем свете во время конкурса на Мальте».
Первый призер Рипсиме Агакарян учится в Ереванской государственной консерватории. Она говорит, что не ожидала, что станет победителем. Участвовала в конкурсе, чтобы выступить на сцене, пообщатся с аудиторией, потому что для любого музыканта выход на сцену-настоящий праздник!
Организаторами 1-го Международного фестиваля и конкурса «Армения» являются Государственный молодежный оркестр Армении и Европейский фонд поддержки культуры. Он проводится при поддержке Министерства культуры РА. Художественным руководителем конкурса и фестиваля является Сергей Смбатян. Мероприятие проводится под высоким патронажем первой леди РА Риты Саркисян.
Международный фестиваль «Армения» завершится сегодня вечером концетом Государственного молодежного оркестра Армении и всемирно известного скрипача Максима Венгерова.