Գերմանիան վերանայում է իր քաղաքականությունը Թուրքիայի նկատմամբ
Գերմանիան չի կարող շարունակել Թուրքիայի նկատմամբ նույն քաղաքականությունը, ինչը որ կար նախկինում: tass-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հայտարարել է Գերմանիայի արտգործնախարար Զիգմար Գաբրիելը:
Մեկնաբանելով երկու երկրների միջև վատթարացած հարաբերությունները` նախարարը նշել է, որ իրենք պետք է վերանայեն իրենց քաղաքականությունը Թուրքիայի նկատմամբ:
Նրա խոսքերով` այդ հարցում համակարծիք է նաև Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը:
«Թուրքիայում ստեղծված իրավիճակը պարզորոշ չէ, անհրաժեշտ է իրերն իրենց անուններով կոչել»,- ասել է Զ. Գաբրիելը` հավելելով, որ իրենք ակնկալում են, որպեսզի Թուրքիան վերադառնա եվրոպական արժեքներին:
Նա նաև ընդգծել է, որ Գերմանիան կարող է կրճատել ներդրումներն այդ երկրում:
«Չի կարելի խորհուրդ տալ ներդրողներին ներդրումներ կատարել մի երկրում, որտեղ անվտանգություն չկա, որտեղ Ձեզ ահաբեկիչների հետ հավասար նույն նշաձողի վրա են դնում»,- նշել է նա:

• 20-07-2017 18:35:16   | Германия  |  Политика
"Нам нужно пересмотреть нашу политику по отношению к Турции", - сказал он, комментируя ухудшение отношений двух государств. По словам министра, такой же точки зрения придерживается канцлер Ангела Меркель и глава СДПГ Мартин Шульц.
"Обстановка в Турции непрозрачна, нужно называть вещи своими именами", - сказал глава МИД. "Мы ожидаем, что Анкара вернется к европейским ценностям".
В частности, ФРГ может сократить инвестиции в Турцию. "Нельзя советовать осуществлять инвестиции в страну, в которой нет безопасности, когда там ставят предприятия в один ряд с террористами", - сказал министр.