Թուրքիայում դատարանի առջև է կանգնել գրեթե 500 մարդ
Գրեթե 500 մարդ է կանգնել թուրքական դատարանի առջև 2016 թվականի ամռանը երկրում տեղի ունեցած պետական հեղաշրջման փորձին մասնակցելու մեղադրանքով:
Interfax-ի փոխանցմամբ` դատարանի շենքում, որը հատուկ կառուցված է նմանատիպ գործերի վերանայման համար, ընթանում է 486 մարդու դատավարությունը:
Թուրքական իշխանությունները պդնում են, որ Թուրքիայում նախորդ տարի տեղի ունեցած ռազմական հեղաշրջման փորձի հետևում կագնած է ԱՄՆ-ում բնակվող իսլամիստ քարոզիչ Ֆեթուլահ Գյուլենը: Այդ իրադարձությունների արդյունքում ձերբակալվել են Գյուլենի բազմաթիվ կողմնակիցներ: Իր հերթին կրոնական քարոզիչը հերքում է իր մասնակցությունը Թուրքիայում տեղի ունեցած դեպքերին:

В Турции перед судом предстали 486 обвиняемых в причастности к путчу
Почти 500 человек предстали перед судом в Турции по обвинению в участии в попытке госпереворота, сообщают во вторник турецкие СМИ.
В здании суда, построенном специально для рассмотрения дел, связанных с путчем в июле 2016 года, проходит процесс над 486 людьми, обвиняемыми среди прочего в попытке убийства президента страны и участии в террористических организациях.
Турецкие власти утверждают, что за совершенной в Турции летом прошлого года попыткой военного переворота стоял проживающий в США исламский богослов Фетхуллах Гюлен. Результатом этих событий стали многочисленные аресты сторонников Гюлена. Со своей стороны богослов отрицает свою причастность к путчу.