Հարութ Սասունյան. Գլենդելի հայերը պետք է դաս տան «Ամերիկանա» առևտրի կենտրոնի ղեկավարությանը
Երեք տարի առաջ, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախօրեին, «Ամերիկանա» առևտրի կենտրոնի պաշտոնյաները Գլենդելում ապօրինաբար և ամբարտավանորեն արգելեցին Հայոց ցեղասպանությանն առնչվող շապիկների վաճառքը երեք հայ երիտասարդների կողմից, որոնք պայմանագիր էին կնքել, նախօրոք ներկայացրել իրենց ապրանքը և վճարել կրպակի վարձակալության համար:
Այնուհետև, «Ամերիկանայի» լիզինգի ավագ տնօրեն Դորիս Նեշիվաթը էլեկտրոնային նամակով նախազգուշացրեց հայ երիտասարդներին՝ «Ցեղասպանության թեմայով ցանկացած մարզահագուստ, շապիկ, հեռախոսի ծածկոց և ցեղասպանության թեմայով որևէ բան պետք է ամբողջությամբ հանվի վաճառքից»:
Իմ խմբագրականում «Ամերիկանայի» սկանդալային և անհիմն պահվածքը մերկացնելուց  և տեղի հայ համայնքի բողոքներից հետո, «Ամերիկանան» կիսատ-պռատ ներողություն խնդրեց՝ տգեղ միջադեպը ներկայացնելով որպես «թյուրիմացություն» և թույլ տվեց հայ երիտասարդներին վաճառել իրենց շապիկները:
Հայ համայնքը, որի թիվը հասնում է մոտ 100 հազարի՝ Գլենդելի բնակչության կեսը և «Ամերիկանայի» գնորդների մեծ մասը, պետք է վերջապես իմանա, թե ինչն է ստիպում «Ամերիկանայի» ղեկավարներին բազմիցս դեմ լինել Հայոց ցեղասպանության հրապարակմանը: Լինելով խելացի գործարարներ, նրանք պետք է գիտակցեն, որ հակաարդյունավետ է թշնամանալ իրենց հաճախորդների մեծամասնությանը՝ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ վիրավորական դիրք գրավելով:
Վերջին շաբաթներին «Ամերիկանայի» ղեկավարները մեկ անգամ ևս թշնամական դիրք գրավեցին՝ հրաժարվելով տարածք տրամադրել Հայոց ցեղասպանության մասին «Ժխտման ճարտարապետները» վավերագրական ֆիլմի գովազդային վահանակը տեղադրելու համար, որը նկարահանել են հեռուստաաստղեր Դին Քեյնը և Մոնթել Ուիլյամսը:
Այս անգամ ևս «Ամերիկանայի» պաշտոնյաները առաջ են քաշել անհեթեթ և վիրավորական պատճառներ՝վճարովի գովազդը մերժելու համար: «Ամերիկանայի» արտաքին գովազդի գործակալությունը՝ Outfront Media-ն, ասել է վավերագրական ֆիլմի հեղինակներին, որ «Ամերիկանայի» ղեկավարները, առանց դիտելու վավերագրական ֆիլմը, զգում են, որ այն «շատ քաղաքական» է: Խայտառակություն... Հայոց ցեղասպանության մասին վավերագրական ֆիլմը չի կարող պիտակավորվել որպես «շատ քաղաքական»: Սա մարդու իրավունքների հարց է, որը քաղաքականության հետ կապ չունի...
Երբ ես իմացա, որ «Ամերիկանայի» գլխավոր տնօրեն Ջուլի Ջորեկին էր, որ գովազդը մերժելով օգտագործել էր «շատ քաղաքական» եզրը, զանգահարեցի նրան՝ բացատրություն պահանջելով: Ի պատասխան, ես էլեկտրոնային նամակ ստացա «Ամերիկանայի» հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության բաժնի պատասխանատու Էմիլի Դևիսից, որտեղ նշված էր. «Մենք խիստ չափանիշներ ունենք մեր գովազդների համար և ուշադիր հետևում ենք դրանց բոլորի բովանդակությանը: Այս գովազդը չի համապատասխանում գովազդային ուղեցույցների մեր չափանիշներին ամբողջ Հարավային Կալիֆորնիայի մեր տարածքներում»:
Այս զգուշությամբ պատրաստված հայտարարությունը բացարձակ անիմաստ է... Ուստի, ես նորից գրեցի Էմիլի Դևիսին, զարմանք հայտնելով, թե ինչպես կարող է վավերագրական ֆիլմի գովազդը «չհամապատասխանել «Ամերիկանայի» գովազդային խիստ չափանիշներին», երբ փաստացի, «Ամերիկանայի» ղեկավարները մերժելուց առաջ ոչ ֆիլմն էին տեսել, ոչ էլ գովազդային վահանակի տեքստը: Միակ տեղեկությունը, որ «Ամերիկանայի» պաշտոնյաները ունեին այն էր, որ գովազդը եղել է Հայոց ցեղասպանության մասին վավերագրական ֆիլմի համար: Ես հարցրեցի Դևիսին, արդյոք նա ենթադրում է, որ Հայոց ցեղասպանության թեման խախտում է Ամերիկայի «գովազդի խստագույն չափանիշները»: Իր պատասխանի վրա երեք օր մտածելուց և ավագ գործընկերների հետ խորհրդակցելուց հետո, Դևիսը պատասխանեց, որ իրենք հավատարիմ են մնում իրենց նախորդ պատասխանին...
«Ամերիկանայի» հետ փակուղի մտնելուց հետո, անցյալ շաբաթ ես այլընտրանք չունեի, բացի Գլենդելի քաղաքային խորհուրդ դիմելուց, որտեղ խորհրդի հինգ անդամներից չորսը հայեր են: Հենց միայն այս փաստը, որը հայտնի էր «Ամերիկանայի» ղեկավարներին, ևս մեկ լուրջ սխալ հաշվարկ էր նրանց կողմից, քանի որ նրանք օրենքով պարտավոր են պահպանել բազմաթիվ պայմանագրեր, որոնք կնքել են քաղաքային խորհրդի հետ՝ առատաձեռն սուբսիդիաների և բավականին շահավետ վարձակալության վճարների դիմաց: Այս իրավական պարտավորություններից ցանկացած շեղում կարող է ստիպել քաղաքային խորհրդին վճռական գործողությունների դիմել «Ամերիկանայի» դեմ՝ կնքված պայմանագրերը ի կատար ածելու համար:
Քաղաքային խորհրդում իմ հրապարակային ելույթում ես կոչ արեցի քաղաքային իշխանություններին խնդիրը լուծելու համար հանդիպել «Ամերիկանայի» և հայ համայնքի ղեկավարների հետ: Հակառակ դեպքում, համայնքը այլընտրանք չունի բացի բողոքների և բոյկոտի դիմելուց: Քաղաքային խորհրդին դիմելիս, ինձ միացավ նաև Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի Գլենդելի համայնքի հանրային կապերի տնօրեն Մարգարիտա Բաղդասարյանը:
Քաղաքային խորհրդի անդամները, բնականաբար, համակրանքով էին վերաբերվում մեր ներկայացումներին և խոստացան միջամտել՝ ամերիկյան ղեկավարների հետ հանդիպում կազմակերպելով: Հանդիպման նպատակը պետք է լինի ոչ միայն վերջին սխալ որոշման ուղղումը, այլ պարզաբանումը, թե ամերիկյան պաշտոնյաների կողմից Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ նյութերի բազմիցս մերժումների հետևում ինչ է կանգնած: Մենք պետք է մեկընդմիշտ լուծենք այս հարցը... Մենք չենք կարող շարունակ գործ ունենալ «Ամերիկանայի» պաշտոնյաների կողմից պարբերաբար ծագող ցեղասպանությանն առնչվող առարկությունների հետ: Մենք պետք է իմանանք, թե որն է «Ամերիկանայի» պաշտոնյաների այս կրկնվող անզգա և վիրավորական պահվածքի պատճառը: Եթե նրանք շարունակեն թշնամական վերաբերմունք ցուցաբերել Հայոց ցեղասպանության հարցի վերաբերյալ, գուցե բողոքների և բոյկոտի միջոցով նրանց գրպանին հարվածելը, ինչպես նաև քաղաքային խորհրդի ճնշումները, կստիպեն «Ամերիկանայի» ղեկավարներին ուշքի գալ...

• 09-08-2017 12:43:13   | USA  |  Articles and Analyses
Three years ago, on the eve of the Centennial of the Armenian Genocide, Americana shopping mall officials in Glendale, illegally and in an arrogant manner, banned the sale of Armenian Genocide-related T-shirts by three young Armenians who had signed a contract, disclosed their merchandise in advance, and paid the rent for a cart on the property.
Afterwards, ominously, Doris Nesheiwat, Senior Director of Specialty Leasing at Americana, in an email, warned the young Armenians: “Anything genocide themed, sweat shirts, t-shirts, phone covers and anything that has a genocide theme needs to come off the cart completely please.”
After I exposed Americana’s scandalous and unwarranted behavior in a column, and complaints from the local Armenian community, Americana issued a half-hearted apology by describing the ugly incident as a “misunderstanding,” and allowed the young Armenians to sell their T-shirts.
The Armenian community which numbers close to 100,000 -- half of Glendale’s population -- and a big portion of Americana’s shoppers, needs to know in a definitive way what is causing Americana executives to repeatedly take positions against publicizing the Armenian Genocide. Being smart businessmen, they must realize that it is counter-productive to antagonize the majority of their customers by taking offensive positions on the Armenian Genocide.
In recent weeks, Americana executives once again took a hostile position by refusing to provide advertising space on their billboard for an Armenian Genocide documentary, “Architects of Denial,” produced by Hollywood celebrities Dean Cain and Montel Williams.
This time again, Americana officials came up with a nonsensical and offensive reason for rejecting the paid ad. Americana’s outdoor media agency, Outfront Media, told the documentary producers that Americana executives feel, without having seen the documentary, it is "too political.” This is outrageous! A documentary on the Armenian Genocide cannot be labelled as “too political.” This is a human rights issue which has nothing to do with politics!
When I learned that Julie Jauregui, Americana's General Manager, was the one who used the term “too political" in rejecting the ad, I called her asking for an explanation. In response, I received an e-mail from Emily Davis, responsible for Americana’s Public Relations and Communications, stating: "We have strict standards for our advertisements and we carefully review all content. This did not comply with the advertising guidelines for our portfolio properties throughout Southern California.”
This carefully crafted statement is completely meaningless! Thus, I wrote back to Emily Davis, wondering how could the advertising for this documentary “not comply” with Americana’s “strict standards for advertisements,” when in fact, Americana's executives had neither seen the documentary nor the text of the billboard ad before rejecting it. The only information Americana officials knew was that this ad was for an Armenian Genocide documentary. I asked Davis if she implied that the topic of the Armenian Genocide itself violates Americana’s “strict standards for advertisement." After mulling over her reply for three days and consulting her senior colleagues, Davis responded that they are sticking to their previous answer!
Reaching a dead-end with Americana, I had no choice but to take the matter to the Glendale City Council last week, where four of the five Council members are Armenians. This fact alone, well-known to Americana executives, was another serious miscalculation by them, since they are legally obligated to adhere to scores of agreements they have signed with the City in return for generous subsidies and lavishly advantageous lease considerations. Any deviation from these legal obligations could force the City to take decisive action against Americana to enforce the signed agreements.
In my public remarks to the City Council, I urged the City to arrange a meeting with Americana executives and local Armenian community leaders to resolve this issue. Otherwise, the community would have no choice but to resort to protests and boycotts. Joining me in addressing the City Council was Margarita Baghdasaryan, Community Outreach Director, the Armenian National Committee of America, Glendale Chapter.
The City Council members were naturally sympathetic to our presentations and promised to intervene by arranging a meeting with Americana executives. The purpose of the meeting is not only to straighten out this latest wrong-headed decision, but get to the bottom of what is behind the repeated rejections of Armenian Genocide materials by Americana officials. We need to settle this issue once and for all! We cannot continue to deal with genocide-related objections raised by Americana periodically. We need to know what is the root cause of this repeated insensitive and insulting behavior of Americana officials. If they continue to take a hostile position on the Armenian Genocide issue, maybe hitting them in the pocket book through protests and boycotts, as well as City Council enforcement, would bring Americana executives to their senses!