Թուրքիան հույս ունի, որ Էրբիլը կհրաժարվի Իրաքի հյուսիսում անկախ պետություն ստեղծելու գաղափարից
Թուրքիան հույս ունի, որ Էրբիլը կհրաժարվի Իրաքի հյուսիսում անկախ պետություն ստեղծելու գաղափարից: tass-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն:
«Մենք հույս ունենք, որ Իրաքյան Քուրդիստանի ղեկավար Մասուդ Բարզանին կհրաժարվի այդ քայլից, քանի դեռ ուշ չէ, հակառակ դեպքում մենք ստիպված կլինենք միջոցների դիմել»,- ասել է թուրք նախարարը` հավելելով, որ օրերս անցկացված անկախության հանրաքվեն չի եղել թափանցիկ և ժողովրդավարական:
Նշենք, որ Իրաքյան Քուրդիստանի անկախության հանրաքվեն անցկացվել է սեպտեմբերի 25-ին: Դրան կատեգորիկ դեմ էր արտահայտվել իրաքյան կառավարությունը:

Турция надеется на отказ Эрбиля от создания независимого государства в Ираке
Турция надеется, что Эрбиль откажется от идеи создания независимого государства на севере Ирака. Об этом заявил во вторник министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу в беседе с редакторами AnadoluAjansı, которую транслировал телеканалТRТ.
"Я надеюсь, что администрация [главы Иракского Курдистана Масуда] Барзани откажется от этого ошибочного шага, еще не поздно это сделать, - сказал он. - Иначе нам придется принять меры".
Глава МИД республики также отметил, что "референдум не был транспарентным и демократическим".
Референдум о независимости Иракского Курдистана, против которого категорически высказалось иракское правительство, прошел 25 сентября.