Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնում տեղի է ունեցել «Յանդեքս» ընկերության ծրագրավորման դպրոցի բացումը
Այսօր՝ 2017 թվականի հոկտեմբերի 10-ին, Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնում տեղի է ունեցել «Յանդեքս»-ի ծրագրավորման դպրոցի պաշտոնական բացումը: Այն «Յանդեքս» ընկերության և «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի համատեղ նախագիծն է 9-11-րդ դասարանների աշակերտների համար, ովքեր դպրոցում կծանոթանան ծրագրավորմանը և իրենց համար կստեղծեն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում աշխատելու հեռանկարներ:
Դպրոցի բացման արարողությանը մասնակցել են ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և տեղեկատվայնացման վարչության պետ Վաչե Կիրակոսյանը, Գյումրու փոխքաղաքապետ Վաղարշակ Մխիթարյանը, «Յանդեքս.Տաքսի» ընկերության Միջազգային զարգացման ծառայության ղեկավար Մուշեղ Սահակյանը, «Յանդեքս»-ի Ակադեմիական ծրագրերի կառավարման ղեկավար Սերգեյ Չերնիշովը, «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը, Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնի բիզնեսի զարգացման մենեջեր Պատվական Հախինյանը և Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնի բիզնես զարգացման մենեջեր Ամալյա Եղոյանը:
Դպրոցում ուսում ստանալու հայտ են ներկայացրել 99 աշակերտներ, որոնցից 27-ը հաջողությամբ անցել են թեստավորման և հարցազրույցի փուլերը: Դասընթացները սկսվել են հոկտեմբերի 4-ին և կտևեն մեկ ուսումնական տարի: Աշակերտները կծանոթանան ծրագրավորման հիմունքներին Python լեզվի օրինակով: Այն լայն տարածում ունեցող և արագ զարգացող լեզու է, որն օգտագործում են մի շարք ծառայություններ, օրինակ, Յանդեքս.Տաքսին, Յութուբը, Ֆեյսբուքը և Ինստագրամը:
«Այսօր մեծ քաղաքներում երիտասարդները շատ հնարավորություններ ունեն դեռ վաղ տարիքից ծրագրավորում սովորելու համար, ինչը շրջաններում ավելի բարդ է: Վանաձորում բացելով ծրագրավորման դպրոց՝ մենք տեսանք, թե ինչպիսի խանդավառությամբ են սովորում երեխաները և թե ինչպես են արդեն մի քանի ամիս անց ստեղծում իրենց առաջին ծրագրերը: Հույս ունենք, որ մեր նոր դպրոցը Գյումրիում կօգնի այստեղի ավագ դասարանների աշակերտներին յուրացնել այն մասնագիտությունը, որը դառնում է աշխարհում ամենապահանջվածը», - ասաց «Յանդեքս.Տաքսի» ընկերության Միջազգային զարգացման ծառայության ղեկավար Մուշեղ Սահակյանը:
Ուսուցումը լինելու է անվճար և հայերենով: Դպրոցում դասավանդում են տեղի մասնագետներ Արամ Հովհաննիսյանը՝ փորձառու ֆրոնթէնդ և բեքէնդ ծրագրավորող, ով շուտով կավարտի Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանը  «Կիրառական մաթեմատիկա» մասնագիտությամբ, և Արամ Մուրադյանը՝ համակարգչային գիտությունների և ինֆորմատիկայի բակալավր, ալգորիթմների, տվյալների կառուցվածքների և նկարների մշակման մասնագետ:
«Մի քանի ամիս առաջ Վանաձորում հաջողությամբ մեկնարկեց Յանդեքս ծրագրավորման դպրոցը: Կարևոր է, որ կազմակերպիչները որոշեցին ծրագիրը իրականացնել նաև Գյումրիում, քանի որ հատկապես մարզերի դպրոցականներին անվճար հիմունքներով արդի ծրագրավորման լեզուները հասանելի դարձնելը կարևոր է մեր պետության համար: Հիմնվելով Վանաձորի հաջողությունների վրա՝ վստահ ենք, որ Գյումրիում ևս դրական արդյունք ենք ունենալու: Համագործակցության ընթացքում խիստ կարևորում ենք մասնավոր հատվածի ներգրավվածությունը, որը կնպաստի ծրագրի կայուն զարգացմանը», - նշեց «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը:
«Այս ծրագիրը շատ կարևոր է Շիրակի մարզի համար, քանի որ դպրոցականները անվճար հիմունքներով ծրագրավորում ուսումնասիրելու ևս մեկ հնարավորություն կստանան և կկարողանան ներգրավվել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում: Կարևոր է նաև այն, որ որպես ուսուցիչներ ընտրվել են մասնագետներ Գյումրիից, որոնք կդասավանդեն՝ օգտագործելով «Յանդեքս»-ի մասնագետների փորձը», - ասաց Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնի բիզնես զարգացման մենեջեր Ամալյա Եղոյանը:
Ռուսաստանում «Յանդեքս» ընկերությունը համագործակցում է դպրոցների և բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների հետ, ինչպես նաև զարգացնում է լրացուցիչ կրթության տարբեր ծրագրեր: 2007 թվականից Յանդեքսում գործում է Տվյալների վերլուծության դպրոցը, որտեղ երկամյա երեկոյան դասընթացների ժամանակ դասավանդում են մեքենայական ուսուցում, համակարգչային տեսողություն, տեքստերի վերլուծություն և այլ առարկաներ: 2014 թվականին Յանդեքս ընկերությունը, «Էկոնոմիկայի բարձրագույն դպրոց» ազգային հետազոտական համալսարանի հետ համատեղ, բացեց համակարգչային գիտությունների ֆակուլտետը: Յանդեքսի հիմնական ամբիոնը գործում է Մոսկվայի ֆիզիկատեխնիկական ինստիտուտում: Ընկերության կրթական ծրագրերի մասին մանրամասն կարող եք կարդալ Յանդեքս ակադեմիայի կայքում:

В технологиеском центре Гюмри состоялось открытие Школы программирования Яндекса
Сегодня, 10 октября 2017г. в Гюмрийском технологическом центре открылась Школа программирования — совместный проект Яндекса и фонда “Инкубатор предприятий”. В Школе ученики 9–11 классов познакомятся с программированием и откроют для себя перспективы работы в сфере информационных технологий.
В открытиии Школы приняли участие начальник Управление информационных технологий и информатизации министерства транспорта, связи и информационных технологий РА Ваче Киракосян, вице-мэр Гюмри Вагаршак Мхитарян, руководитель службы международного развития Яндекс.Такси Мушег Саакян, руководитель академических программ Яндекса Сергей Чернышев,  директор  фонда “Инкубатор предприятий” Баграт Енгибарян, менеджер по развитию бизнеса Ванадзорского технологического центра Патвакан Ахинян и менеджер по развитию бизнеса Гюмрийского технологического центра Амаля Егоян.
Заявки в Школу подали 99 школьников, успешно прошли тестирование и собеседование 27 человек. Занятия начались 4 октября и продлятся один учебный год. Ученики познакомятся с основами программирования на примере языка Python. Это распространённый и быстроразвивающийся язык, который используют многие сервисы, например Яндекс.Такси, YouTube, Facebook и Instagram.
«Сейчас у молодых людей в крупных городах есть много возможностей учиться программированию с самого раннего возраста, но в регионах это куда сложнее. Открыв Школу в Ванадзоре, мы увидели с каким энтузиазмом учатся дети, и как уже через несколько месяцев они создают свои первые программы. Надеемся, что наша новая Школа в Гюмри поможет местным старшеклассникам освоить специальность, которая становится самой востребованной в мире», — сказал руководитель службы международного развития Яндекс.Такси Мушег Саакян.
Обучение будет бесплатным и на армянском языке. Преподают в Школе местные специалисты: Арам Ованнисян — опытный фронтенд- и бэкенд-разработчик, который заканчивает Национальный политехнический университет Армении по специальности «Прикладная математика», и Арам Мурадян — бакалавр компьютерных наук и информатики, специалист по алгоритмам, структурам данных и обработке изображений.
«Несколько месяцев назад в Ванадзоре успешно стартовала Школа программирования Яндекса. Существенное значение имеет то, что организаторы решили реализовать программу также в Гюмри, поскольку для нашей страны важно сделать доступными современные языки программирования на бесплатной основе, особенно для школьников из регионов. С учетом успехов в Ванадзоре мы уверены, что в Гюмри у нас тоже будут положительные результаты. В ходе сотрудничества мы придаём большое значение участию частного сектора, который будет способствовать устойчивому развитию проекта», — отметил директор фонда “Инкубатор предприятий” Баграт Енгибарян.
«Эта программа очень важна для Ширакской области, потому что школьники получат ещё одну возможность бесплатно изучать программирование и смогут влиться в сферу IT. Также важно то, что учителями выбраны специалисты из Гюмри, которые будут преподавать, используя опыт специалистов Яндекса», — сказала Амаля Егоян, менеджер по развитию бизнеса Гюмрийского технологического центра.
В России Яндекс сотрудничает со школами и вузами и развивает программы дополнительного образования. С 2007 года в Яндексе работает Школа анализа данных — двухгодичные вечерние курсы, где преподают машинное обучение, компьютерное зрение, анализ текстов и другие дисциплины. В 2014 году Яндекс совместно с НИУ «Высшая школа экономики» открыл факультет компьютерных наук. Базовая кафедра Яндекса работает в МФТИ. Подробнее об образовательных проектах компании читайте на сайте Академии Яндекса.